Odteraz už žiadne zmeny. Čo priniesol záver prestupového obdobia?

Koniec prestupového obdobia je tu! Od 16. feburára sú súpisky slovenských hokejových klubov definitívne uzavreté a funkcionári už nemôžu spraviť žiadne ďalšie zmeny. Ako obvykle, aj tento rok sa pred záverečnou fázou sezóny mužstvá z Tipos extraligy snažili čo najviac posilniť. Poďme si to teda spoločne zhrnúť.

Zatiaľ čo niektoré tímy zvolili na trhu pasívnejší prístup, iné boli aktívne až-až. Po sčítaní odchodov a príchodov z posledných týždňov sa najvýraznejšie obmenili kádre Zvolena, Popradu a Slovana Bratislava. Naopak minimálne do zloženia kabíny zasahovali Novozámčania a Spišiaci.

Okrem príchodov zo zahraničných súťaží sme takisto boli svedkami viacerých zaujímavých výmien medzi jednotlivými účastníkmi slovenskej najvyššej hokejovej súťaže. 

Banská Bystrica si s Popradom vymenila brankárov. Filip Belányi odišiel pod Tatry a Eugen Rabčan sa pripojil k „baranom”. „Kamzíci” boli zainteresovaní aj v ďalšom „trejde”. Za skúseného obrancu Adama Drgoňa získali z Michaloviec svojho odchovanca Petra Bjalončíka. Trojicu azda tých najzaujímavejších výmien uzavrieme na linke Zvolen - Slovan Bratislava. Branislav Kubka je od polovice januára súčasťou klubu z hlavného mesta Slovenska a Daniel Gachulinec patrí „rytierom”.

Peter Bjalončík

Peter Bjalončík sa vrátil do Popradu a bodovo explodoval. Zdroj: TASR

Pôsobisko sa v zime rozhodlo zmeniť aj niekoľko stálic či hviezd. V tomto smere nemožno opomenút Kanaďana Chrisa Langkowa, ktorý sa zo Zvolena presunul k rivalovi z Banskej Bystrice. Rovnako veľkú pozornosť, ak nie väčšiu, však vzbudil prestup kapitána Nových Zámkov Tomáša Mikúša do Košíc. Niekdajší reprezentačný útočník dokonca svoj prvý zápase v drese „oceliarov” odohral práve na ľade „býkov” a sieť bývalého zamestnávateľa rozvlnil pri výhre 4:0 hneď dvakrát.

Najväčšia bomba ale vybuchla tesne pred uzávierkou. Už niekoľkokrát spomínaný Slovan Bratislava totiž administratívne dotiahol príchod Jaroslava Haláka. Skúseného 38-ročného gólmana rozhodne netreba špeciálne predstavovať, no nejaké čísla si predsa len pripomenieme. V zámorskej NHL strávil celkovo 17 sezón, spolu s play-off odchytal 620 duelov a po celý čas si držal úspešnosť zákrokov nad 91 %. Aby toho nebolo málo, v sezóne 2014/2015 bol súčasťou zápasu hviezd.

Halák si tak môže obliecť dres „belasých”, no momentálne sa ešte nachádza v americkom Bostone a pre klubový web uviedol, že riadny kontrakt podpíše iba v tom prípade, ak bez problémov prejde dôkladnou zdravotnou prehliadkou. Pokiaľ teda bude v dobrej fyzickej kondícii, stane sa nepochybne najväčšou hviezdou aktuálneho ročníka Tipos extraligy.

Jaroslav Halák

Jaroslav Halák sa zúčastnil dvoch olympijských hier. Zdroj: TASR

KOMPLETNÝ PREHĽAD PRESTUPOV OD JANUÁRA

HC'05 Banská Bystrica

Príchody: Andrew Nielsen (Valerenga), Chris Langkow (HKM Zvolen), Eugen Rabčan (HK Poprad)

Odchody: Luke Adam, Filip Belányi (HK Poprad), Petr Šenkeřík (Oceláři Třinec)

HC 19 Humenné

Príchody: Michal Kvasnica (FPS), Ryan Foss (Norfolk Admirals), Matthew Sredl (Fort Wayne Komets), Ján Ťavoda (HC Prešov), Marek Pacalaj (hosťovanie, Vlci Žilina)

Odchody: Ivan Glazkov (HC Prešov), Kirill Diakov (hosťovanie, Vlci Žilina), Michal Kvasnica (Hermes)

HC Košice

Príchody: Marek Slovák (HK Nitra), Tomáš Mikúš (HC MIKRON Nové Zámky), Shawn Lalonde (HC Slovan Bratislava)

Odchody: Róbert Bačo (hosťovanie, HK Nitra)

HC MIKRON Nové Zámky

Príchody: Richard Sabol (hosťovanie, HC Prešov)

Odchody: Tomáš Mikúš (HC Košice), Juraj Ovečka (hosťovanie, HC Prešov)

HC Slovan Bratislava

Príchody: Samson Mahbod, Branislav Kubka (HKM Zvolen), Patrick Holway (Florida Everblades), Julius Bergman (Södertälje SK), Roman Kukumberg (Sarnia Sting), Jaroslav Halák 

Odchody: Ethan Werek, Daniel Gachulinec (HKM Zvolen), Jared Coreau (Brynäs IF), Shawn Lalonde (HC Košice)

HK Dukla Ingema Michalovce

Príchody: Adam Drgoň (hosťovanie, HK Poprad), Josh Wilkins (South Carolina Stingrays)

Odchody: Peter Bjalončík (hosťovanie, HK Poprad), Patriks Zabusovs (VHK Vsetín) 

HK Dukla Trenčín

Príchody: Darien Kielb (Maine Mariners), Dávid Nátny (MHk 32 Liptovský Mikuláš)

Odchody: Peter Lichanec (HC Orli Znojmo), Tobias Ekberg (Tappara), Martin Nemčík (Rytíři Kladno)

HK Nitra

Príchody: Patrick Newell (Orlando Solar Bears), Róbert Bačo (hosťovanie, HC Košice)

Odchody: Marek Slovák (HC Košice), Stephen Harper (Sparta Praha)

HK Poprad

Príchody: Martin Belluš (hosťovanie, Vlci Žilina), Peter Bjalončík (hosťovanie, HK Dukla Ingema Michalovce), Tyler Steenbergen, Viktor Svedberg, Filip Belányi (HC’05 Banská Bystrica), Peter Bates (Wichita Thunder)

Odchody: Janis Svanenbergs (Amiens), Eugen Rabčan (HC’05 Banská Bystrica), Garrett McFadden (Energie Karlovy Vary), Tyler Steenbergen (Villacher SV), Martin Belluš (Vlci Žilina)

HK Spišská Nová Ves

Príchody: -

Odchody: Jérémy Beaudry

HKM Zvolen

Príchody: Nikolajs Jelisejevs, Daniel Gachulinec (HC Slovan Bratislava), Alexandre Fortin (Orlando Solar Bears), Jarid Lukosevicius (South Carolina Stingrays), Jacob Andersson (Björklöven)

Odchody: Chris Langkow (HC’05 Banská Bystrica), Branislav Kubka (HC Slovan Bratislava), Nikolajs Jelisejevs

MHk 32 Liptovský Mikuláš

Príchody: Nikita Točitsky (Viťaz Moskva), Tristan Thompson (Adirondack Thunder), Erik Ullman (HCV Martigny)

Odchody: Nikita Točitsky (SC Csíkszereda), Nikita Pivcakin (Grenoble), Dávid Nátny (HK Dukla Trenčín)