Od malého berlínskeho zázraku k veľkým výzvam

BRATISLAVA (SZĽH, SPV) - Historický úspech slovenských parahokejistov, ktorí sa z B-kategórie majstrovstiev sveta v Berlíne vrátili s miestenkou na šampionát elitnej kategórie, je záväzkom do budúcna. Náš reprezentačný výber by do jeho začiatku chcel rozšíriť hráčsku základňu a tvrdo pracovať na konkurencieschopnosti v porovnaní so svetovou špičkou. 

Na päťdňovom šampionáte v Berlíne štartovalo šesť tímov, miestenky do elitnej kategórie boli pripravené pre najlepšia dva. Slováci vstúpili do turnaja vysokým víťazstvom 14:1 nad Veľkou Britániou, následne zdolali v prvom z dvoch kľúčových vystúpení Činu, pripravujúcu sa na Zimné paralympijské hry 2022, 2:1. Očakávanú vysokú prehru s Ruskom 0:9 vystriedalo ďalšie víťazstvo, ktoré priblížilo Slovákov k bránam svetovej špičky. S domácou nemeckou reprezentáciou nesmeli zverenci trénera Radoslava Bielečku prehrať o päť a viac gólov, ak chceli pomýšľať na postupovú pozíciu. Napokon zvíťazili 2:1 po predĺžení. Rozhodujúci sa zdal byť vyrovnávajúci zásah Martina Joppu v závere druhej tretiny na 1:1, ktorým naši reprezentanti psychicky zlomili Nemcov. „Bol to životný gól mojej kariéry. Radosť bola neuveriteľná, asi dvadsať sekúnd sme sa objímali, pretože sme vedeli, že sme urobili dôležitý krok na ceste za postupom. Pred príchodom na šampionát sme o ňom len snívali, no v kútiku duše dúfali, že ho môžeme dosiahnuť. Po zápase s Čínou sa sen začal premieňať na realitu,“ vravel najlepší strelec nášho tímu na šampionáte Martin Joppa.


Záverečný triumf 11:0 nad Poliakmi podčiarkol slovenskú radosť. „Boli to ťažké majstrovstvá sveta, ale zastihli nás dobre pripravených. Základom úspechu bolo to, že vo všetkých piatich zápasoch chalani do bodky splnili, čo sme si povedali a príkladne bojovali. Mali sme aj patričné šťastie. Ale dokázali sme malý hokejový zázrak a splnili sme taký náš tajný sen postupom do A-skupiny MS,“ vravel tréner Radoslav Bielečka. 


Najbližší šampionát elitnej kategórie sa bude konať v roku 2021, dejisko bude známe až budúci rok. Istí sú účastníci turnaja. Okrem slovenských a ruských parahokejistov budú na MS bojovať aj Spojené štáty americké, Kanada, Kórejská republika, Česko, Nórsko a Taliansko. Motiváciou pre slovenskú reprezentáciu je aj fakt, že na svetovom šampionáte si môže vybojovať miestenku na ZPH 2022. 

Zaslúžili sa o úspech na MS 
Brankári: Eduard Lepáček, Miroslav Pastucha
Hráči: Peter Štít, Peter Kaščák, Erik Fojtík, Slavomír Ferenčík, David Korman, Marián Ligda, Martin Joppa, Miloš Večerek, Miroslav Stašák, Aleš Rauš, Róbert Turic. 
Hlavný tréner: Radoslav Bielečka 
Generálny manažér tímu: Miroslav Dráb.