Nový hlavný kouč 20-tky: Po konfrontáciách s najlepšími dlho voláme, teraz ich tu máme

PIEŠŤANY (SZĽH) – USA, Švédsko, Rusko a Švajčiarsko. To sú súperi slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov na blížiacich sa majstrovstvách sveta juniorov v Kanade. Nový hlavný kouč dvadsiatky Ivan Feneš nenazýva základnú A-skupinu v meste Red Deer ťažkou, ale atraktívnou. Verí, že jeho zverenci predvedú v žiadaných konfrontáciách s najlepšími vo svojej kategórii výborný hokej a s jeho pomocou nájdu cestu k potrebným víťazstvám.

„Pribudne viac práce, ale moje osobné či profesionálne plány ostávajú nezmenené,“ rozhovoril sa Ivan Feneš v rozhovore pre hockeyslovakia.sk na margo otázky, ako príchod na striedačku juniorskej reprezentácie zamiešal s jeho sezónnymi ambíciami či nastavením.

Na predmetnom poste nahradil 44-ročný kouč koncom minulého týždňa Andreja Podkonického. Ponuku prijal s nadšením, avšak uvedomujúc si zodpovednosť, ktorú so sebou prináša. Neľahká úloha pripraviť juniorskú reprezentáciu na vrchol sezóny sa zdá byť ešte náročnejšia pri pohľade na základnú skupinu, v ktorej budú Slováci čeliť štyrom ťažkým súperom. „Nenazval by som našu skupinu ťažkou, ale atraktívnou. Každý jeden zápas môže priniesť skvelý hokej. Po konfrontáciách s najlepšími dlho voláme. Teraz ich máme. Sme v skupine, ktorá preverí nielen naše talenty, ale aj nás, trénerov,“ povedal vo videorozhovore pre hockeyslovakia.sk Ivan Feneš.

Know-how z účasti na juniorskom svetovom šampionáte už má. Dvakrát sa na ňom zúčastnil v pozícii asistenta vtedajšieho hlavného trénera Ernesta Bokroša. „Oba šampionáty, ktoré som absolvoval s realizačným tímom na čele s Ernestom Bokrošom, boli pre mňa obrovskou školou. Dosiaľ asi najväčšou skúsenosťou v kariére, ktorú si veľmi vážim,“ povedal nový kouč dvadsiatky pred premiérou v role hlavného trénera dvadsiatky na majstrovstvách sveta. Počas nich chce tešiť fanúšikov doma na Slovensku dobrou hrou i výsledkami. Čo bude tešiť jeho? „Predovšetkým výkony tímu, ak budú podporené dobrými výsledkami. Majstrovstvá sveta sú prioritne o výsledkoch. Musíme vedieť skombinovať kvalitný hokej, ktorý chceme hrať, s dobrými výsledkami.“

Najbližšou akciou dvadsiatky pred decembrovou záverečnou fázou prípravy na juniorský šampionát bude Turnaj štyroch krajín v Nórsku, ktorý je na programe už o mesiac počas novembrovej asociačnej prestávky. „Turnaj je za dverami, čas nás tlačí. Určite budú povolaní všetci hráči, ktorí pôsobia na Slovensku, v Česku i v Európe. Máme taktiež skupinu hokejistov v zámorí, ktorú musíme okamžite kontaktovať a zistiť, v akom sú stave. Čaká nás veľa práce, lenže táto robota nás všetkých baví a tešíme sa na ňu,“ doplnil Ivan Feneš.

Viac otázok a odpovedí nájdete v našom videorozhovore: