Nováčik sa pripravuje na záverečný finiš. Vaško je presvedčený o záchrane

Aktuálnu reprezentačnú prestávku trávia v pozícii nositeľa červenej lampy Tipos extraligy. Humenskí hokejisti strácajú na predposledné Nové Zámky šesť bodov a hoci už začína byť situácia kritická, beznádejná rozhodne nie je.

Po tom, čo hokejisti od Laborca premrhali v súboji proti Banskej Bystrici vedenie 4:1,  dostali od trénera Martina Štrbu dvojdňové voľno a momentálne už robia všetko preto, aby zvládli finiš základnej časti k spokojnosti svojich fanúšikov.

 „Po tom nešťastnom zápase s Banskou Bystricou sme si dali hlavy do poriadku a snažíme sa byť opäť pozitívni,“ rozhovoril sa útočník Levov Filip Vaško. „Celkovo sme v tejto sezóne postrácali veľa bodov a dobre rozohrané zápasy už musíme doťahovať do víťazných koncov. Tabuľka totiž mohla vyzerať úplne inak. Stále je to o nešťastných chybách v záveroch stretnutí a teraz si ich už nemôžeme dovoliť.“

Humenčania postrácali množstvo bodov v zápasoch, v ktorých viedli o dva či tri góly. Nezvládnuté závery ich môžu v konečnom dôsledku poriadne bolieť. Veľkou slabinou sú i tzv. špeciálne tímy, veď tím z Horného Zemplína je na tom najhoršie z pohľadu presilových i oslabových hier.

„Možno sa to dá nazvať nováčikovskou daňou, ale na status nováčika sa už nemôžeme vyhovárať. Odohrali sme veľa dobrých zápasov a zdolali sme aj tímy z čela tabuľky. Nemyslím si, že nám chýba kvalita tímu. Možno chýbajú góly lídrov, niekedy kúsok šťastia. Hlavne však nemôžeme robiť zbytočné chyby. V úvode sezóny sa to možno akceptovať dalo, pretože viacerí chalani extraligu nehrali a v tomto smere sme mali málo skúseností. Teraz už priestor na chyby nemáme,“ uvedomuje si 30-ročný humenský rodák, ktorý oblieka dres s levom na hrudi už v ôsmej z posledných deviatich sezón.

Zverenci trénera Štrbu dokázali zvíťaziť aj so špičkovými súpermi ako sú Spišská Nová Ves, Michalovce či Košice. Problémom je však stabilita výkonov.

„To je pravda, chýba nám nejaká pekná séria víťazstiev,“ prízvukuje Vaško. „Odohráme výborný zápas a potom vybuchneme. Mali sme aj problémy s maródkou a viaceré zápasy sme odohrali na tri päťky. Súboj proti Spišskej dokonca na dve. Potom chýbajú sily a vyťažovaní hráči sú v záveroch unavení. Aj preto sme potom postrácali body.“

Pozitívnou správou je neutíchajúca priazeň fanúšikov. Nováčikovský boom v Humennom nevyšumel a diváci tlieskajú hráčom aj po prehraných zápasoch.

„Ľudia v Humennom sú skvelí a hoci sme stále poslední, stoja pri nás. Vážia si extraligu a cítia, že hráme vyrovnané zápasy a bojujeme. Verím, že im ich podporu vrátime zachovaním extraligy v meste,“ želá si Filip.

Do konca základnej časti ostáva osem kôl a z pohľadu Humenčanov bude kritický hlavne domáci súboj s Novými Zámkami (23. februára).

„Musíme myslieť vždy na ten najbližší zápas. Teraz ideme do Zvolena a proti nim sme odohrali dobré stretnutia. Potrebujeme už bodovať všade a pre nás je teraz existenčný každý zápas. Samozrejme, priam nevyhnutné bude zvládnuť súboje s Novými Zámkami a Liptovským Mikulášom,“ apeluje Filip Vaško.

Z pohľadu kádra sa už podľa manažmentu klubu veľké zmeny čakať nedajú. Funkcionári monitorujú trh, no voľných hráčov je málo a ak aj niekto prestúpiť chce, túži skôr po klube s majstrovskými ambíciami a nie po záchranárskych starostiach.

„Niekedy sú obmeny v tíme kontraproduktívne. Hlavne v prípade zahraničných hráčov trvá aklimatizácia dlhšie a my už nemáme veľa času. Pohyby v kádri sú samozrejme vecou vedenia, ale osobne verím, že ligu zachránime aj v tomto zložení. Som o tom pevne presvedčený,“ dodáva presvedčivým tónom útočník HC 19 Humenné Filip Vaško.