Nominácia: Týždeň úskalí pre 16-tku v Bielorusku, Bača: Najťažšia výzva v sezóne

BRATISLAVA (SZĽH) – Mimoriadne náročný týždeň čaká počas novembrovej asociačnej prestávky slovenskú hokejovú reprezentáciu do 16 rokov. Po krátkom kempe v Púchove naberie výprava s 22 mladými hokejistami autobusom smer Minsk, kde ju čakajú tri ťažké zápasové skúšky. Dve proti o rok starším výberom Bieloruska a Kazachstanu, jedna proti rovesníkom z Ruska, ktorí patria medzi absolútnu svetovú špičku.

Tréner šestnástky Jerguš Bača priznal, že nominácia na prvú medzinárodnú akciu šestnástky v sezóne 2021/22 sa mu netvorila ľahko. Hráčov s ročníkom narodenia 2006 a mladších nevidel pre covidové obmedzenia v žiadnej medzinárodnej konfrontácii. „Vyberali sme na základe výkonnosti, ktorú chlapci aktuálne dosahujú, zväčša v našej dorasteneckej súťaži,“ rozhovoril sa Jerguš Bača pre hockeyslovakia.sk zvýrazňujúc, že na nominačnom zozname chýbajú Andrej Tomašec, Tomáš Pobežal, Samuel Kupec či Adam Beluško. Spomínané kvarteto dostalo príležitosť v starších reprezentáciách do 17, respektíve 18 rokov.

Na prípravu vytypovaných hokejistov nemá trénerský štáb šestnástky veľa času. Na zraze v Púchove sa s nimi stretne budúci pondelok 8. novembra. Absolvuje iba dve tréningové jednotky a v utorok popoludní cestuje do Bieloruska. „Určite si prejdeme základné veci, ktoré sme chlapcom načrtli počas uplynulých kempov v Humennom, respektíve v Námestove. Na druhej strane zostáva mnoho záležitostí, ktoré by ešte bolo potrebné si prejsť. Budeme sa snažiť odovzdať chlapcom čo najviac. Ak nie na ľade, tak aspoň teoreticky, aby dokázali pochopiť princíp, čo chceme hrať. Skôr sa, bohužiaľ, na kempe stretnúť nedalo, keďže v sobotu 6. a v nedeľu 7. novembra ešte normálne bežia všetky súťaže,“ pokračuje Jerguš Bača.

V Minsku čakajú jeho zverencov, pre ktorých to bude vôbec prvá medzinárodná konfrontácia v kariére, tri ťažké oriešky. „Najmä preto, že z troch súperov budú dvaja – Bielorusko a Kazachstan – starší z kategórie do 17 rokov. Tretím sú rovesníci z Ruska, ktorí sú absolútna svetová špička. V programe šestnástky pre túto sezónu je to dozaista najťažšia výzva,“ zdôrazňuje 56-ročný tréner.

Jerguš Bača už počas svojho predošlého pôsobenia pri slovenských mládežníckych reprezentáciách absolvoval turnaj v Bielorusku. Zaujímať ho bude porovnanie jednotlivých ročníkov – vtedajších slovenských hráčov narodených v roku 1996, ktorých na minskom podujatí viedol, a tých dnešných, narodených v roku 2006: „Veľmi sa na to teším. Mám v živej pamäti turnaj v Bielorusku, ktorý som absolvoval pred desiatimi rokmi s vtedajšími chalanmi s ročníkom narodenia 1996. Som zvedavý, aký bude so súčasným ročníkom v šestnástke. Škoda len, že na prípravu nemáme viac času. Na druhej strane je veľmi potrebné, aby chalani, ktorí nepochybne majú hokej radi, videli, kde sa nachádzame a kam by sme sa chceli dostať. Previerka bude maximálne náročná. Niektoré naše ročníky urobili na tomto turnaji v Bielorusku v minulosti veľmi dobré výsledky. Vždy to však spravidla bol ťažký oriešok.“

Na šestnástku nečaká náročná prekážka len pri pohľade na súperov v Bielorusku. Ešte pred konfrontáciami aj strastiplná cesta autobusom na vyše 1000-kilometrovej trase z Púchova do Minska a po nich rovnaká vzdialenosť v opačnom smere. Dôvodom je problematické letecké spojenie do bieloruskej metropoly v dôsledku pozastavenia letov do krajiny z členských štátov Európskej únie. „Je to veľmi náročné. Chceli sme mať kemp blízko k poľským hraniciam, keďže krížom musíme prejsť cez polovicu poľského územia. Po vstupe do Bieloruska nás bude čakať ešte asi päť hodín do Minska. Pri dobrej konštelácii hviezd by cesta mohla trvať dovedna 15 až 17 hodín, ale boli už aj také obmedzenia, že sme poldňa stáli na hraniciach a celková doba presunu prekročila 20 hodín. Nebude to jednoduché. Sme však radi, že konečne máme možnosť konfrontovať sa na medzinárodnej úrovni,“ dodal Jerguš Bača.

Nominácia SR 16 na VT v Púchove a Turnaj v Bielorusku (8.11. - 14.11.2021) 

Hráči podľa klubov
Tobias KÁLUS Barani - HŠMH Banská Bystrica
Samuel PLANČÁR Barani - HŠMH Banská Bystrica
Maxim PETRAS HC Slovan Bratislava
David POHANKA HC Slovan Bratislava - mládež
Tomáš ŠLANK HO HAMIKOVO Hamuliakovo
Branislav BARGER HC Košice
Sebastián BODNÁR HC Košice
Alexander DUHOŇ HC Košice
Michal LIŠČINSKÝ HC Košice
Richard KOMENDÁT HC Košice
Jakub VOLČEK MHA Martin
Michal FERANEC HK Iskra Partizánske/HK Dukla Trenčín
Adam HORVÁTH HK ŠKP Poprad
Tobias PITKA HK ŠKP Poprad
Simon SEMANČÍK HK ŠKP Poprad
Alex Miroslav ZÁLEŠÁK MHKM Skalica
Jakub HARVÁNEK HK Dukla Trenčín
Ondrej MARUNA HK Dukla Trenčín
Fabian Andrej LIČKO HA Zdena Cígera 21
Samuel HÚŽEVKA MsHKM Žilina
Sebastián MITRO Komera Brno (ČR)
Tobias FAITH  Lukko Rauma (Fín.)
REALIZAČNÝ TÍM
Manažér Matúš Mészáros
Hlavný tréner Jerguš Bača
Asistent trénera Michal Dostál
Asistent trénera Ivan Králik
Tréner brankárov Maximilián Bača
Kondičný tréner Dávid Kurej
Lekár MUDr. Štefan Krnáč
Masér Peter Strompf