Nominácia: Šestnástka opäť do Romanshornu aj s deviatimi novicmi v kádri

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 16 rokov sa vo februárovom asociačnom termíne vráti na dobré známe miesto. Opäť zamieri do švajčiarskeho Romanshornu, kde sa predstavila aj v závere decembra na silne obsadenom Turnaji piatich krajín. V konkurencii domáceho Švajčiarskeho, Nemecka, Česka a Fínska obsadila tretiu priečku. Tentoraz si na brehu Bodamského jazera zmeria sily s dvoma švajčiarskymi výbermi a rovesníkmi z Lotyšska.

Trénerskému štábu reprezentácie do 16 rokov pri tvorbe nominácie mierne obmedzili možnosti zimné olympijské hry mládeže v juhokórejskom Kangwone, na ktoré putovali viacerí kľúčoví hráči ročníka 2008. Hoci by sa do začiatku výcvikového tábora stihli vrátiť, tréneri sa rozhodli, že vzhľadom na náročný program i presun domov ich do nominácie nezaradia. „Tým pádom sa otvoril priestor pre nových chalanov, ktorí budú mať možnosť zahrať si prvýkrát na medzinárodnej úrovni. Máme deväť nových mien. Zatiaľ sa nepredstavili na žiadnom turnaji, v decembri však absolvovali s nami krátky výcvikový tábor v Leviciach. V nominácii máme iba hráčov z našej domácej Kaufland Extraligy dorastu alebo Extraligy juniorov,“ uviedol na margo tvorby zoznamu hlavný kouč šestnástky Michal Blanár.

V nominácii je 22 hráčov, z ktorých má výraznejšie skúsenosti s tohtosezónnou edíciou juniorskou extraligy trio Maxim Šimko z MMHK Nitra, Samuel Kizák z HK Dukla Michalovce-mládež a Derek Petrovič z MHKM Skalica. Viacerí hráči si však pred cestou do švajčiarskeho Romanshornu budú musieť osvojiť prvky herného systému, ktorými sa chce prezentovať nielen šestnástka, ale každá slovenská hokejová mládežnícka reprezentácia. „Zameriame sa na dôležité systémové prvky, napríklad na hru v obrannom, strednom i útočnom pásme, na forčeking, na hru v presilovke či oslabení. Máme na to niekoľko dní v rámci výcvikového tábora v Bratislave. Nebude to jednoduché. Niekedy by na to človek potreboval viac času, ale urobíme maximum, aby si chalani osvojili všetky potrebné návyky našej hry pred úvodným zápasom,“ pokračoval Michal Blanár. 

V úvodný deň zrazu, ktorým je pondelok 5. február, čaká hráčov zaujímavá skúsenosť. Strávia ho so športovým psychológom Mojmírom Trebuňákom. „Tento rok sme sa rozhodli zakomponovať do všetkých realizačných tímov našich reprezentácií športových psychológov. Pre mnohých chalanov je to vôbec prvý kontakt s takýmto odborníkom. Športový psychológ pracuje s chlapcami z iného uhlu pohľadu, čo rozhodne môže byť prínosné pre ďalší rozvoj našich mladých hokejistov,“ doplnil Michal Blanár.

Nominácia SR 16 na VT v Bratislave a Turnaj troch krajín v Romanshorne

PROGRAM TURNAJA

PIATOK 9. FEBRUÁRA

14.00 Lotyšsko – Švajčiarsko červení

17.30 Švajčiarsko bieli – Slovensko

SOBOTA 10. FEBRUÁRA

13.00 Švajčiarsko červení – Slovensko

16.30 Lotyšsko – Švajčiarsko bieli

NEDEĽA 11. FEBRUÁRA

11.00 Slovensko – Lotyšsko

14.30 Švajčiarsko červení – Švajčiarsko bieli