Nominácia: Na Švajčiarsky pohár aj s L. Hudáčkom a D. Bondrom, nováčikom Golian

BRATISLAVA (SZĽH) – Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan spolu s asistentom Otom Haščákom a trénerom Craigom Ramsaym nominovali na blížiaci sa Švajčiarsky pohár 22 hráčov. Medzi nimi aj jedného debutanta, obrancu bratislavského Slovana Andreja Goliana. Tradičné predvianočné podujatie je na programe 16. a 17. decembra.

Vedenie reprezentácie siahlo po dvoch brankároch – Matejovi Tomekovi a Patrikovi Rybárovi. Medzi obrancami patria k najskúsenejším Daniel Gachulinec, Martin Gernát a Martin Marinčin. Z útočníkov si zas pozvánku po výborných výkonoch na Nemeckom pohári opätovne vypýtali Gríger, Holešinský, Minárik, Regenda, Miloš Roman či Šiška. Na zozname nechýba 104-násobný reprezentant Libor Hudáček, ktorému sa strelecky darí v HC Lugano ani Dávid Bondra, ktorý sa vracia do národného tímu po dva a pol roku. Naposledy si reprezentačný dres obliekol ešte na domácich MS v Bratislave a Košiciach.

„Nominácia do Švajčiarska sa trošku zmenila. Zavolali sme zopár hráčov, ktorí sa ukázali v dobrom svetle na Nemeckom pohári a doplnili ich menami, ktoré sa v Krefelde nepredstavili z rôznych dôvodov. Keďže máme pred sebou posledné medzinárodné zápasy pred zimnými olympijskými hrami, povolali sme hokejistov, ktorí môžu zabojovať o účasť v olympijskom výbere,“ rozhovoril sa na margo nominácie generálny manažér Miroslav Šatan. K nominovaniu reprezentačného debutanta Andreja Goliana doplnil: „Andrejovi sa neušlo miesto do Krefeldu. Preto sme sa rozhodli vziať ho do Švajčiarska a dať mu šancu za výkony, ktoré podával v Slovane. Chceme vedieť, či ich dokáže zopakovať aj na reprezentačnej úrovni.“

V porovnaní s Nemeckým pohárom sa pod Alpami vo Vispe rozrastie aj trénerský štáb okolo hlavného kouča trénera Craiga Ramsayho. Tradičné duo jeho asistentov Ján Pardavý – Andrej Podkonický doplní Róbert Petrovický, ktorý pôsobí v pozícii asistenta trénera vo švajčiarskom tíme HC Lausanne.

Na podujatí NaturEnergie Challenge 2021 vo Vispe sa okrem domácich Švajčiarov a Slovákov mali predstaviť aj Lotyši a Olympijský výber Ruska. Vzhľadom na nepriaznivú pandemickú situáciu a cestovné obmedzenia však definitívny zoznam účastníkov potvrdí Švajčiarska hokejová federácia v najbližších dňoch.

 

Golian sa teší na Mudráka

Andrej Golian, dvojnásobný účastník juniorského šampionátu, dohral uplynulý ročník v zámorskej juniorskej súťaži WHL v klube Tri-City Americans. V lete prijal ponuku Slovana Bratislava a vrátil sa do najvyššej slovenskej súťaže. V doterajších 19 vystúpeniach zaznamenal tri body za gól a dve asistencie. Pravidelne však nastupuje v prvej obrannej dvojici belasých spolu s Mattom MacKenziem. „S doterajším priebehom sezóny som veľmi spokojný. Na ľade dostávam veľa priestoru, za čo vďačím trénerom. Snažím sa podávať čo najlepšie výkony. Darí sa nám aj ako tímu, takže zatiaľ všetko funguje veľmi dobre,“ povedal Andrej Golian pre hockeyslovakia.sk.

S premiérovou pozvánkou do národného tímu ho oslovil asistent generálneho manažéra Oto Haščák. „Bol som veľmi šťastný, že pozvánka prišla už v mojich dvadsiatich rokoch. Ihneď som volal otcovi, aby sme sa potešili spolu. Bol som mimoriadne šťastný,“ pokračoval odchovanec hokeja pod Poľanou. Vo Švajčiarsku sa stretne s rovesníkom a veľmi dobrým kamarátom Dávidom Mudrákom, obrancom Michaloviec, ktorý si odkrútil debut v reprezentácii na novembrovom Nemeckom pohári. Dvadsaťroční obrancovia absolvovali spolu aj uplynulý juniorský šampionát v Kanade, dokonca hrali spolu v obrannom páre. „Po každom Dávidovom zápase na Nemeckom pohári sme si zavolali, zhovárali sa a porovnávali. Mužský medzinárodný hokej je určite rýchlejší. Som naň zvedavý. Veľmi ma však teší, že sa spolu stretneme v reprezentácii. A bolo by pekné, ak by sme si spolu zahrali v obrannej dvojke. Toto rozhodnutie však nie je na nás. Hlavé slovo majú tréneri,“ doplnil Andrej Golian.

 

Nominácia SR A na VT v Bratislave a Švajčiarsky pohár 2021 vo Vispe (13. 12. - 18. 12. 2021):

Meno Klub Zápasy Góly
BRANKÁRI
Patrik RYBÁR Dynamo Minsk (KHL) 12 0
Matej TOMEK HC Kometa Brno (ČR) 3 0
OBRANCOVIA
Martin BUČKO HC Motor České Budějovice (ČR) 12 1
Daniel GACHULINEC HC Slovan Bratislava 18 0
Martin GERNÁT HC Lausanne (Švaj.) 50 6
Andrej GOLIAN HC Slovan Bratislava 0 0
Mário GRMAN HKP Hämmeenlina (Fín.) 39 0
Michal IVAN Bílí Tygři Liberec (ČR) 6 0
Martin MARINČIN HC Oceláři Třinec (ČR) 35 5
Dávid MUDRÁK HK Dukla Ingema Michalovce 3 0
ÚTOČNÍCI
Dávid BONDRA HK Poprad 29 5
Marko DAŇO HC Oceláři Třinec (ČR) 39 6
Dávid GRÍGER HC Bílí Tygři Liberec (ČR) 11 3
Adrián HOLEŠINSKÝ HK Nitra 14 4
Libor HUDÁČEK HC Lugano (Švaj.) 104 25
Miloš KELEMEN BK Mladá Boleslav (ČR) 7 1
Adam LIŠKA Severstaľ Čerepovec (KHL) 37 7
Jakub MINÁRIK HK Dukla Trenčín 2 0
Miroslav MUCHA Lake Superior University, USA/NCAA 4 1
Pavol REGENDA HK Dukla Ingema Michalovce 7 0
Miloš ROMAN HC Oceláři Třinec (ČR) 16 3
Juraj ŠIŠKA HC Nové Zámky 3 0
REALIZAČNÝ TÍM
Generálny manažér Miroslav Šatan
Asistent generálneho manažéra Oto Haščák
Manažérka Zuzana Chrenková
Hlavný tréner Craig Ramsay
Asistent trénera Ján Pardavý
Asistent trénera Andrej Podkonický
Asistent trénera Róbert Petrovický
Tréner brankárov Ján Lašák
Kondičný tréner Ján Kovačič
Video analytik Igor Andrejkovič
Lekár MUDr. Pavol Lauko
Fyzioterapeut Vladimír Čavojec
Výstrojový manažér Marek Jenčík
Výstrojový manažér Juraj Stopka
Média manažér Peter Jánošík