Fehérváry asistoval v treťom zápase za sebou, Tatar a Ružička bez bodu

NEW YORK - Slovenský hokejista Martin Fehérváry prispel v noci na piatok v NHL asistenciou k víťazstvu Washingtonu v Montreale 5:2. Slovenský obranca asistoval v treťom zápase za sebou, celkovo to bola jeho šiesta gólová prihrávka v sezóne. Z víťazstiev sa tešili aj Tomáš Tatar (New Jersey) a Adam Ružička (Calgary), ale do štatistík sa nezapísali.

Fehérváry na ľade strávil 18:40 min a na bránku Canadiens vyslal jednu strelu. Deviaty bod v sezóne si pripísal v úvode druhej časti, keď poslal z obranného pásma puk Carlovi Hagelinovi a švédsky útočník zavŕšil únik po ľavom krídle presnou strelou z ostrého uhla a zvýšil na 3:0. Hviezdou duelu bol 26-ročný útočník Joe Snively, ktorý strelil svoje prvé dva góly v NHL a pridal aj asistenciu. V šiestich dueloch profiligovej kariéry nazbieral päť bodov (2+3). Capitals, ktorí nastúpili bez kapitána Alexandra Ovečkina, podržal v bránke Iľja Samsonov, autor 42 zákrokov. Na lavičke Canadiens nevyšiel debut novému trénerovi Martinovi St. Louisovi, ktorý nahradil odvolaného Dominiqua Ducharma. "Ustáli sme ich tlak, s novým trénerom dostali energiu a vybehli na nás. Dôležité bolo, že sme premieňali šance," povedal pre nhl.com dvojgólový Snively. Ovečkin nemohol odcestovať do Montrealu, pretože sa len pred pár dňami vrátil z covidovej listiny a v kanadskej provincii Quebec platia iné pandemické opatrenia ako v USA. Tréner St. Louis bol napriek prehre s výkonom svojich zverencov spokojný. "Bolo to úžasné. Chalani bojovali a nechali na ľade všetko, hrali sme so srdcom a dobre sa na to pozeralo. Musíme ostať na tejto ceste a výsledky prídu. Jediné čo mi dnes chýbalo je víťazstvo," povedal St. Louis po trénerskej premiére v NHL. Jeho tím prestrieľal súpera v pomere 44:23. Washington strelil v prvej tretine dva góly v priebehu 20 sekúnd, domáci dvakrát znížili na 1:3 a 2:4, ale skóre uzavrel gólom do prázdnej bránky Tom Wilson.

New Jersey v zostave s Tomášom Tatarom triumfovalo na klzisku St. Louis 7:4. Tatar odohral 13:24 min a zaznamenal plusový bod. Blues otočili z 0:2 na 3:2, ale "diabli" strelili v tretej tretine päť gólov a po sedemzápasovej sérii prehier vyhrali druhýkrát za sebou. Dvomi gólmi a asistenciou sa blysol Nico Hischier, tri body nazbieral aj Jegor Šarangovič (1+2). "Skvelý comeback. Druhá tretina nám nevyšla, robili sme chyby a púšťali súpera do brejkov. Povedali sme si však nejaké veci a začalo to fungovať," povedal tréner Devils Lindy Ruff. Blues nastúpili prvýkrát po All Star víkende, bol to ich prvý zápas od 29. januára. V St. Louis vyhrali Devils prvýkrát od 30. decembra 2008 a zastavili osemzápasovú sériu prehier v Enterprise Center.

Calgary s Adamom Ružičkom zdolalo Toronto 5:2. V bránke Flames zažiaril Jacob Markström, ktorý zaznamenal 46 úspešných zákrokov. Hostia sa v kanadskom derby ujali vedenia po góle Rasmusa Sandina, ale "plamene" v druhej tretine strelili štyri góly a otočili na 4:1. Obrancovia Noah Hanifin a Rasmus Andersson strelili gól a pridali aj asistenciu, Flames vyhrali piaty domáci duel za sebou a celkovo siedmy z posledných ôsmich. Útočník "javorových listov" Mitchell Marner prišiel o streleckú sériu, keď neskóroval prvýkrát po ôsmich zápasoch.

Tampa Bay stále bez zraneného slovenského obrancu Erika Černáka prehrala na ľade Colorada 2:3. Avalanche natiahli bodovú sériu na domácom ľade na 18 zápasov. TASR pripomína, že je to najdlhšia séria v NHL po takmer troch rokoch, keď hokejisti Bostonu bodovali od 29. januára do 9. marca pred domácimi fanúšikmi v 19 dueloch za sebou. Skóre zápasu otvoril 20. gólom v sezóne Gabriel Landeskog, ďalšie zásahy pridali Devon Toews a Valerij Ničuškin. Góly "bleskov" strelili Nikita Kučerov a Brayden Point. Výborné výkony podali obaja brankári, domáci Darcy Kuemper si pripísal 35 zákrokov, Andrej Vasilevskij zlikvidoval 42 striel. "Stretli sa dva silné tímy a bojovalo sa o každý centimeter ľadu. Domáci každé menšie zaváhanie dokázali potrestať," povedal obranca Tampy Bay Ryan McDonagh.

sumáre NHL:

Buffalo Sabres - Columbus Blue Jackets 3:4 pp (0:1, 2:0, 1:2 - 0:1)

Góly: 24. Dahlin (Jokiharju, Thompson), 39. Okposo (Jankowski, Pysyk), 41. Tuch (Skinner, Thompson) - 10. Roslovic (Gavrikov, Fix-Wolansky), 45. Gaunce (Kukan), 55. Bjorkstrand (Laine, Voráček), 61. Voráček (Werenski, Jenner). Brankári: Tokarski - Merzlikins, strely na bránku: 27:34, 8476 divákov.

Boston Bruins - Carolina Hurricanes 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)

Góly: 9. Trocheck (Teräväinen, Svečnikov), 23. Svečnikov, 29. Aho (Teräväinen, Nečas), 35. Pesce (Fast, Staal), 42. Aho (Teräväinen, Svečnikov), 56. Staal (Skjei). Brankári: Ullmark - Andersen, strely na bránku: 34:43, 17.850 divákov.

Ottawa Senators - Pittsburgh Penguins 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 28. Carter (Letang), 60. Rust (Crosby, Guentzel). Brankári: Murray - DeSmith, strely na bránku: 26:44, 500 divákov.

Montreal Canadiens - Washington Capitals 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)

Góly: 25. Pitlick (Anderson, Clague), 36. Caufield (Suzuki, Toffoli) - 6. Snively (Schultz), 6. McMichael (Eller, van Riemsdyk), 24. Hagelin (FEHÉRVÁRY, Carlson), 26. Snively (Kuznecov, Schultz), 59. Wilson (Snively, Kuznecov). Brankári: Primeau (26. Montembeault) - Samsonov, strely na bránku: 44:23, 500 divákov.

St. Louis Blues - New Jersey Devils 4:7 (1:2, 2:0, 1:5)

Góly: 16. Kostin (Sundqvist, Krug), 26. Schenn (Parayko, O'Reilly), 36. Faulk, 59. Schenn (Bučnevič, Krug) - 3. Subban, 16. McLeod (Severson, Vesey), 50. Šarangovič (Hischier, Smith), 52. Hischier (Subban, Šarangovič), 58. Vesey (Siegenthaler, Zacha), 59. Boqvist (Severson, Gillies), 60. Hischier (Šarangovič). Brankári: Binnington - Gillies, strely na bránku: 31:29, 18.096 divákov.

Calgary Flames - Toronto Maple Leafs 5:2 (0:0, 4:1, 1:1)

Góly: 25. Mangiapane (Backlund, Coleman), 34. Hanifin (Andersson, Tkachuk), 34. Kylington (Hanifin, Backlund), 36. Lindholm (Gaudreau, Kylington), 42. Andersson - 24. Sandin (Nylander, Tavares), 46. Bunting (Matthews, Liljegren). Brankári: Markström - Campbell, strely na bránku: 26:48, 9639 divákov.

Colorado Avalanche - Tampa Bay Lightning 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

Góly: 3. Landeskog (Rantanen, Toews), 7. Toews (Kadri, Johnson), 22. Ničuškin (Burakovsky) - 11. Kučerov (Point, Rutta), 36. Point (Sergačov, Palát). Brankári: Kuemper - Vasilevskij, strely na bránku: 47:38, 18.018 divákov.

Slováci v akcii:

Martin Fehérváry (Washington) 18:40 0 1 1 0 1 2

Tomáš Tatar (New Jersey) 13:24 0 0 0 +1 0 0

Adam Ružička (Calgary) 11:16 0 0 0 0 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/