NHL draft 2021: Jednotkou asi Power, zo Slovákov so sľubnou vyhliadkou Groch, Bečár či Bačo

BRATISLAVA/NEW YORK (SZĽH) – Len dva dni po expanznom drafte Seattle Kraken je v komunite zámorskej NHL na programe ďalšia veľká udalosť. Tradičný draft najlepších mladých hokejistov vo svete, tentoraz s prioritným zameraním na ročník narodenia 2003. Očakávanou jednotkou výberu prostredníctvom konferenčného videohovoru by sa mal stať Owen Power, 18-ročný obranca tímu Michiganskej univerzity. Do spoločnosti 223 draftovaných mladíkov by sa na základe objektívnej optiky a zostavených rebríčkov centrálneho skautského úradu NHL mohli prepracovať aj dvaja-traja Slováci.

Aj tohtoročný draft sa pre pandémiu koronavírusu uskutoční v online prostredí. Len zástupcovia klubov budú osobne prítomní v štúdiách NHL Networks nachádzajúcich sa v mestečku Secauses v New Jersey. Prvé bude ťahať Buffalo, ktoré vyhralo draftovú lotériu z 2. júna. Všeobecne sa očakáva, že siahne po Owenovi Powerovi, obrancovi, ktorý v uplynulej sezóny odohral za Michiganskú univerzitu v prestížnej súťaži NCAA 26 zápasov s bilanciou tri góly a trinásť asistencií. Za Kanadu hral aj na uplynulom svetovom šampionáte v Rige, kde „javorové listy“ napriek mimoriadne rozpačitému štartu a postupu do play-off s pomocou šťastia a priaznivého vývoja v základnej skupine napokon vyhrali zlaté medaily. V 10 dueloch zaznamenal tri asistencie. Krátko pred draftom však Power deklaroval, že by ešte aj budúcu sezónu chcel odohrať v NCAA s cieľom ukončiť štúdium, čo by sa podľa zámorských médií nemuselo Buffalu pozdávať.

„Každé dieťa sníva o tom, že sa stane jednotkou draftu do NHL. Bola by to obrovská česť pre mňa i celú moju rodinu, ak by to vyšlo. Ale rozhodnutie nie je na mne. Ak sa nestanem jednotkou, nič sa nedeje,“ povedal Power pred výberom. Druhý ťah má k dispozícii nováčik v profiligovej komunite – Seattle Kraken. V hre o potenciálny post jednotky je ešte Matthew Beniers, Luke Hughes, William Eklund či Brandt Clarke, ktorý pôsobil v ročníku 2020/21 na Slovensku v Nových Zámkoch.

Prvé kolo je v zámorskom časovom pásme na programe v piatok o 20.00 východoamerického času, teda o 2.00 h v noci zo soboty na nedeľu SELČ. Druhé až siedme kolo sa následne uskutoční v sobotu od 11.00 východoamerického času, resp. od 17.00 SELČ.

Groch s dobrou východiskovou pozíciou

Na sobotňajší program draftu budú netrpezlivo čakať aj viacerí mladí slovenskí hokejisti. Medzi nimi aj 18-ročný slovenský obranca Šimon Groch, ktorého centrálny skautský úrad NHL zaradil na 42. pozíciu spomedzi korčuliarov pôsobiacich v Európe a zároveň najvyššiu spomedzi slovenských hokejistov, brankárov vynímajúc. Ak vezmeme do úvahy dvoj až trojnásobný počet hráčov v porovnaní s Grochovou pozíciou z rebríčka pre korčuliarov pôsobiacich v Severnej Amerike, z ktorého sa do výberu dostáva spravidla najviac hokejistov, Šimon by sa na rad mohol dostať približne v piatom-šiestom kole. „V rebríčku medzi Európanmi mám dobrú východiskovú pozíciu, ale myslím, že v minulosti sa mnohí chlapci predo mnou presvedčili, že to nič neznamená. Istotu draftu ani takýto rebríček nezaručí. Môžem byť medzi európskymi korčuliarmi na solídnej priečke, no rozhodujúce je, aké typy obrancov budú kluby chcieť získať. Ak im nebudem pasovať do koncepcie, nemusím byť draftovaný, hoci podľa rebríčka by som mohol byť,“ hovorí pre hockeyslovakia.sk slovenský mládežnícky reprezentant, ktorý bude priebeh 2. kola sledovať z kempu slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov v Piešťanoch. „Určite budem netrpezlivo čakať na to, čo sa bude diať. Teda pokiaľ vydržím byť hore. V súvislosti s draftom som vyplnil zopár dotazníkov, tak uvidíme, či sa niečo podarí. Bol by som šťastný, ak by to vyšlo. Ak nie, budem mať pred sebou veľkú výzvu, a to zabojovať o miesto v áčku Olomouca v českej extralige,“ dodáva Šimon Groch.    

Na 59. mieste v rovnakom rebríčku európskych korčuliarov sa nachádza ďalší mladý obranca Šimon Bečár, účastník uplynulého juniorského šampionátu do 20 rokov, ktorý by sa rád vybral univerzitnou hokejovou cestou. „Dúfam, že mi univerzita vyjde. Tento rok by som mal ísť hrať za strednú školu do Severnej Ameriky. Keď tam budem, vyskúšal by som nejaké try-outy do USHL. Škola mi celkom ide, bolo by hlúpe zahodiť ju hlavu,“ vravel Bečár.

Bačov intenzívny kontakt

Veľkú šancu byť draftovaný má aj útočník Róbert Bačo, ktorému o chlp ušlo miesto v nominácii na poslednom juniorskom šampionáte. Urastený 18-ročný krídelník pôsobí od roku 2017 v Česku, z toho posledné tri sezóny v juniorke Karlových Varov. Za posledný rok výrazne zosilnel. Zvykol si na fyzický hokej, čo by mohlo imponovať skautom zámorských klubov. Róberta Bača zaradil centrálny skautský úrad na 66. priečku v rebríčku európskych korčuliarov. „Bol som v pomerne intenzívnom kontakte s klubom NHL, čo ma veľmi teší. Ale nechcem sa na to upínať. Radšej nemám žiadne očakávania, aby som po víkende nebol sklamaný. Dúfam však, že na základe spomínaného kontaktu to vyjde. Mal som z toho veľmi dobrý pocit,“ rozhovoril sa Róbert Bačo.

Potom prišli psychologické otázky o mentálnej stránke a podobne. Jedna z nich napríklad znela, či milujem vyhrávať, alebo neznášam prehrávať. Vybral som si druhú možnosť, ale neviem, či som odpovedal správne.

Aj v jeho prípade bolo zaujímavé absolvovať preddraftové rozhovory so skautskými zástupcami zámorských klubov, ktoré nadväzujú na odpovede z vyplnených dotazníkov. Pre 18-ročných hokejistov je takýto rozhovor poriadna fuška, o čom sa presvedčil aj Róbert Bačo: „Absolvoval som zopár telefonátov. Pýtali sa nás najskôr základné informácie, následne veci o rodine. Potom prišli psychologické otázky o mentálnej stránke a podobne. Jedna z nich napríklad znela, či milujem vyhrávať, alebo neznášam prehrávať. Vybral som si druhú možnosť, ale neviem, či som odpovedal správne. Toto sú otázky, na ktoré nejestvuje vyložene dobrá či zlá odpoveď. Každopádne, je to veľmi zaujímavé.“

Róbert Bačo nie je človek, ktorý myslí ďaleko do budúcna. Zameriava sa prioritne prítomné okamihy, aj preto si nezahlcuje hlavu myšlienka na to, čo bude ak draft vyjde, respektíve nevyjde. „Taká je moja ideológia. Uvidíme, čo príde. Ale keďže je pokročilý letný čas, nateraz som rozhodnutý ísť do zámoria, keďže som bol draftovaný aj v juniorskom drafte. Po rokoch v Česku by som si chcel vyskúšať zámorský štýl. WHL by mi mohla svedčať,“ dodal Róbert Bačo poukazujúc na tím Moose Jaw Warriors, ktorý po ňom siahol v nedávnom CHL Import drafte z 50. miesta.

V spomínanom rebríčku centrálneho skautského úradu majú medzi európskymi korčuliarmi miesto aj ďalší Slováci - Marek Šramaty (92.), Maroš Jedlička (123.), Adrián Zubák (124.), Jakub Demek (129.), Ľubomír Kupčo (144.), Samuel Socha (145.), Šimon Miklovič (146.), Tim Danielčák (148.). V rebríčkoch figuruje ešte jedno slovenského meno a síce Samuel Hlavaj, ktorý je medzi brankári pôsobiacimi v Severnej Amerike na 17. pozícii. Vlani mu patrila v tom istom poradí tretie priečka, no na draft do NHL mu to nestačilo.