Nevydarený začiatok prípravy „osemnástky“, Rakúsku podľahla 2:3

ŽILINA (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov má za sebou prvý prípravný zápas pred majstrovstvami sveta. Výkonom a tobôž nie výsledkom však nepotešila. Zverenci Viliama Čacha v Žiline predviedli podpriemerný výkon, po ktorom podľahli húževnato hrajúcim Rakúšanom patriacim do nižšej výkonnostnej divízie majstrovstiev sveta 2:3.

Do zápasu, ktorý sa začal pre rozbité ochranné sklo o pätnásť minút neskôr, vstúpili Slováci výborne, keď sa hneď z prvej strely v zápase presadili. Škvarek obkorčuľoval bránku a rusnákovským spôsobom zasunul puk za Becka – 1:0. Napriek rýchlemu vedeniu si však Slováci hernú prevahu nevypracovali. Rakúšania postupom času hru vyrovnali a už v 11. minúte mohli vyrovnať, no Harnischova strela šla nad. To však už neplatilo v 14. minúte, keď na konci kombinácie Rakúšanov bol Maier, ktorý stav skóre zrovnal.

Obraz hry bol v prostrednej časti spočiatku rovnaký ako v úvodnom dejstve. Najprv v 25. minúte mohol prinavrátiť Slovákom vedenie po Nagyovej prihrávke Lavička, či dorážajúci Nauš, no kým Beck odolal, jeho náprotivok Kozel o pár minút neskôr kapituloval. Hochegger po protiútoku strieľal z pravého kruhu na druhú žrď a bol úspešný. A to mohlo byť v 31. minúte ešte horšie, no Harnischova strela len opečiatkovala Kozelovu žŕdku.

Až výkon v tretej tretine splnil aký-taký štandard. Blízko gólu bol už v 44. minúte Nagy, ktorý zachytil rakúsku rozohrávku, no pálil mimo. Na opačnej strane zas slovenská obrana nechala pred Kozelom trestuhodne osamoteného Mosera, no slovenský gólman udržal svoj tím v hre. To najpodstatnejšie sa však udialo v absolútnom závere zápasu. V 56. minúte pri hre štyroch proti štyrom Škvarek individuálnym sólom prešiel až na dostrel Becka, bol nedovolene zastavený a z následnej presilovky Jellúš pomedzi nohy vyrovnal, hoci gól bol oficiálne nesprávne pripísaný Ilenčíkovi.

Vedenie si Rakúšania mohli vybojovať späť v 58. minúte, keď Harnisch dorážal do odkrytej slovenskej bránky, no nielenže neskóroval, ale sám aj fauloval Kozela a vystavil svoj tím oslabeniu. Nie však nadlho. Sojka s Ilenčíkom v rýchlom slede faulovali taktiež a ponúknutú presilovku štyroch proti trom Rakúšania zužitkovali – Hochegger tvrdou strelou prepálil Kozela a priblížil svoj tím k cennému víťazstvu. V absolútnom závere sa ešte Slováci snažili o vyrovnanie, dobrú šancu mal Jellúš, aktívne pred bránkou doloval puk Sojka, no ani jeden z nich si už predĺženie nevynútil.

Slováci zásluhou Lukáša Škvarka síce rýchlo otvorili skóre zápasu, no k víťazstvu im to nepomohloSlováci zásluhou Lukáša Škvarka síce rýchlo otvorili skóre zápasu, no k víťazstvu im to nepomohlo

Viliam Čacho (hlavný tréner SR „18“): „Ťažko sa hodnotí takýto zápas. Z toho, čo trénujeme a čo vidím na tréningu, že hráči dokážu, sme dnes v zápase nepredviedli ani päťdesiat percent, a to počnúc prvou minútou až po nejaké záblesky koncom v druhej tretine a nejakých desať minút tretej tretiny, keď sme si vytvorili tlak. To je ale veľmi málo na to, aby sme vyhrali akýkoľvek reprezentačný zápas.“

Slovensko „18“ – Rakúsko „18“ 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Góly: 3. Škvarek (Lavička), 56. Matej Ilenčík (Kupka, Michal Beňo) – 14. Maier (Harnisch, Hochegger), 35. Hochegger (Harnisch)
Vylúčenia na 2 min.: 3:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 33:31 (11:9, 14:8, 8:14). Rozhodcovia: T. Orolin, Snášel – Synek, J. Tvrdoň. 138 divákov.

Kompletné štatistiky zo zápasu

Slovensko: Kozel – Michal Beňo, Hatina, Matúš Hlaváč, Hudík, Matej Ilenčík, Golian, Lavička, M. Knižka – Kupka, D. Sojka, Myklukha – Melcher, Jellúš, M. Čajkovič – S. Rehák, Škvarek, J. Lašák ml. – S. Nagy, T. Nauš, M. Volko.
Rakúsko: Beck – Moser, Nickl, Lindner, Zündel, Wimmer, Ubranek, Pallierer, Wetzl – O. Maier, Harnisch, Hochegger – Pohl, Wallner, Thaler – Sunitsch, Pauschewein, Frühwirt – Unterweger, Krainz, Ofner.