Návrat domov si nevie vynachváliť. Bjalončík v Poprade bodovo explodoval: Pri takých hráčoch sa niečo nalepí aj na mňa

Mnohí fanúšikovia HK Poprad ostali sklamaní, keď sa po ročníku 2021/2022 dozvedeli, že ich káder opúšťa Peter Bjalončík. Z trhu voľných hráčov si ho uchmatli Michalovce, no neprešli ani dva roky rok a 25-ročný útočník už opät háji dres s bielo-modrými farbami. V januári bol totiž súčasťou zaujímavej výmeny medzi „líškami” a „kamzíkmi”. Opačným smerom putoval skúsený obranca Adam Drgoň. My sme sa so šikovným centrom o tomto trejde pozhovárali, no zabŕdli sme aj do viacerých iných tém.

Privítanie s otvorenou náručou

Momentálne prebieha posledná reprezentačná prestávka a následne nás už čaká záver základnej časti a play-off. Ako by ste zo svojho pohľadu zhodnotili doterajší priebeh sezóny?

„V podstate väčšiu časť som strávil na Zemplíne. Myslím si, že tam boli vrcholy a pády podobne ako v každom tíme či u každého hráča. Zo začiatku sa nám nedarilo, ale celkovo to bolo fajn. Mali sme aj nejaké víťazné šnúry. Podľa mňa som pre tím odviedol najviac, ako som vedel a mohol. Následne som bol vymenený do Popradu, čo mi po hokejovej stránke padlo vhod. Momentálne som šťastný, že môžem hrať za môj materský klub. Zatiaľ sme na čele tabuľky, no uvidíme, čo priniesie hlavná časť sezóny. Nevravím, že doteraz tie zápasy neboli dôležité, ale vrchol príde až teraz a v nasledujúcich mesiacoch.”

Samozrejme, vzhľadom na spomínaný prestup je pre vás tento ročník Tipos extraligy veľmi špecifický. Aký je to pocit byť späť v rodnom meste a materskom klube?

„Privítali ma tu celkom dobre hráči, fanúšikovia i tréneri. Povedali, čo odo mňa chcú a očakávajú. Presne mi nastavali veci, ktoré mám plniť. Určite sú v mojej hre ešte nejaké rezervy, no je to na dobrej ceste. Zatiaľ sa cítim výborne. Takisto v porovnaní s mojím minulým pôsobením pod Tatrami ma množstvo vecí milo prekvapilo. Som rád za to, ako to aktuálne v klube funguje.”

Vedeli by ste nám prezradiť konkrétnejšie, čo vás tak oslnilo?

„Z materiálneho hľadiska sa napríklad zmenila kabína. Je na inom mieste a podmienky sú naozaj super. Odkedy som odišiel, až doteraz som ju nevidel a musím povedať, že je to naozaj krok vpred. Rovnako ma zaujala nová tréningová hala a nesmiem opomenúť ani trénera Todda Bjorkstranda. Celému mužstvu vrátane mňa dal nový impulz. S hráčmi pracuje na vysokej úrovni a je to skúsený profesionál. Všetci sme šťastní, že nás vedie práve on.”

Podľa reakcií na sociálnych sieťach viacero popradský priaznivcov ocenilo váš návrat. Predpokladám, že takáto morálna vzpruha musela byť veľmi príjemná.

„Fanúšikovia mi hneď po oficiálnom oznámení písali a potešilo ma to. Samozrejme, ja som hrdý Popradčan a vždy ním aj budem. Preto som veľmi rád, ako to vnímali ľudia naokolo. Cítim ich podporu a verím, že im budem prinášať radosť aj po zvyšok sezóny.”

Peter Bjalončík

Peter Bjalončík obliekal pred návratom do Popradu dres michalovskej Dukly. Zdroj: Jäzva

Bodová explózia v staronovom drese

Vráťme sa ale ešte k vašej výmene. Tušili ste dopredu, že sa niečo takéto pripravuje alebo to bol skôr blesk z čistého neba?

„Nevedel som vôbec nič. Celé sa to upieklo v priebehu jeden a pol dňa. V utorok som sa to dozvedel a v stredu večer som sa už balil. Bolo to pre mňa mierne chaotické, ale čo už. Taký je šport a ja som to musel akceptovať. Všetko zlé je však na niečo dobré.”

Každopádne, zmena dresu vám podľa všetkého prospela. Zatiaľ čo v Dukle ste nazbierali 7 bodov v 32 zápasoch, v Poprade vám na takýto počet stačilo len 8 duelov. Čakali ste takúto explóziu formy?

„Ak mám byť úprimný, ani nie. Po príchode som však dostal veľa herného priestoru. Postavili ku mne ostrieľaných hráčov, ktorí bodujú pravidelne a taktiež mi sadol systém trénera Bjorkstranda. Keďže tí hokejisti z mojej formácie sú produktivní, nejaké body priplachtili aj ku mne (smiech).”

Z tých 8 stretnutí ste všetky odohrali s legionárom Andrew Calofom a najčastejšie vás dopĺňal Tomáš Záborsky. Prakticky takmer okamžite ste si výborne sadli. Čo vidíte za tým, že vaša spolupráca funguje asi ešte lepšie, než všetci očakávali?

„Andrew je veľmi rozumný útočník, má nesmierne vysoké hokejové IQ. Rovnako Tomáš je neskutočný „dríč” s množstvom skúseností. V niektorých veciach vie veľmi dobre poradiť či už mne alebo iným spoluhráčom. Obaja dlhodobo pôsobili v popredných súťažiach, majú výbornú formu a keď sa k tomu pridá ten dostatočný herný čas, prináša to ovocie v podobe kanadských bodov i výhier.”

Peter Bjalončík

Bjalončík sa po návrate do materského klubu rozohral k skvelým výkonom. Zdroj: FB - HK Poprad

Je Poprad na rade?

Po dlhých týždňoch sa vám z extraligového trónu podarilo zosadiť Spišskú Novú Ves a navyše ste z posledných 10 zápasov vyhrali až 8. Nálada v kabíne teda pravdepodobne musí byť na vysokej úrovni.

„Viac-menej je to ako vždy. Tvrdo sa pracuje a do toho sa vždy pridá aj nejaká tá zábava. Určite nás to ale momentálne viac napĺňa. Jasné, keď sa vyhráva, atmosféra je lepšia a každý hráč si ju náležite užíva. Do konca základnej časti ale ostáva ešte viacero kôl. Stať sa tak môže hocičo, no verím, že budeme takto šľapať aj naďalej.”

V prebiehajúcej sezóne sme sa neraz presvedčili, že každý môže poraziť každého a vždy je to na ľade tuhý boj. Vnímate teda, že umiestnenie po základnej časti môže vo vyraďovacej fáze zohrávať ešte výraznejšiu rolu než tomu bolo v minulých rokoch?

„Presne tak, liga je taká vyrovnaná, že určiť favorita dopredu podľa mňa nie je možné. Jediné, čo nám dokáže pomôcť, je domáce prostredie. Všetci chcú v play-off začínať pred vlastnými fanúšikmi a takisto mať neskôr v prípadnom siedmom dueli domácu výhodu.”

Najťažšia časť ročníka je síce ešte iba pred nami, no v Poprade sa netajíte tými najvyššími ambíciami. Sú teraz „kamzíci” ozaj na rade?

„Táto fráza je už nejaký ten rok pomerne často skloňovaná a my o tom v šatni aj vtipkujeme. Sú to také tie typické fanúšikovské reči. My na to neberieme ohľad a už vôbec nie tí chlapci, ktorí prišli zo zámoria. To, že Poprad ešte nezískal titul, to ich podľa môjho názoru príliš netrápi. Máme natoľko skúsené mužstvo, že sa nepozeráme ďaleko dopredu a ideme krok za krokom. Verím však, že to ustojíme a v poslednom stretnutí celého ročníka zvíťazíme.”

Splniť tento cieľ ale rozhodne nebude jednoduché. Vy ste sám dokonca boli súčasťou mužstva, ktoré sa v sezóne 2020/2021 prebojovalo až do finále, no v ňom bol úspešnejší Zvolen. Ak by ste sa na to mali spätne pozrieť, čo musíte spraviť tentokrát inak, aby ste sa na konci radovali práve vy?

„Vtedy nám najviac uškodili zranenia kľúčových hráčov a možno nám chýbala väčšia šírka kádra. Na to sme teraz podľa mňa omnoho lepšie pripravení, no zdravie niekedy človek nenačasuje. Pokiaľ ale budeme mať to šťastie a budeme fit, stať sa môže čokoľvek. Myslím, že aktuálne to je ten najväčší rozdiel i dôvod, prečo sme vtedy zlyhali.”