Najemotívnejšie finále v histórii samostatnej slovenskej Extraligy

Televízna obrazovka je aj v tomto týždni zdrojom výborných hokejových zážitkov, aspoň pokiaľ ide o slávne zápasy z archívu. Zvláštne miesto v spomienkach má pamätné finále dvojice Slovan – Košice zo sezóny 1997/98. K dispozícii bude síce iba zostrih piatich finálových zápasov, nielen pamätníci si však môžu zaspomínať na jednu z najnapívanejších a vôbec najvyhrotenejších finálových sérií v histórii samostatnej slovenskej Extraligy. Treba povedať, že vtedajšia história najvyššej slovenskej súťaže bola pomerne krátka, no týchto päť zápasov patrilo kvalitatívne k tomu najlepšiemu, čo sme v tých časoch mohli vidieť.

Prispela k tomu nielen obrovská rivalita Slovana s Košicami, ale aj západu a východu, ktorá sa v tejto sérii prejavila oveľa výraznejšie ako v predošlých sezónach. Zápasy Trenčína s Košicami o rok skôr mali tiež ohromný náboj a dynamiku. Súboje Slovana s Košicami však vtedy priniesli do súťaže rozmer „bratovražedného boja“, aký sme v samostatnej najvyššej súťaži dovtedy nevideli. Vybičovaná atmosféra priniesla aj niekoľko neférových momentov, z ktorých sa do histórie zapísal veľmi hrubý a nešportový zákrok Karola Rusznyáka na Igora Libu (jeden zo súbojov týchto aktérov je vidieť aj na dobovej ilustračnej snímke). Tento moment však bol odrazom celkovej atmosféry, ktorá vtedy vládla medzi oboma tábormi a vzájomné zápasy poznačila aj v niekoľkých nasledujúcich sezónach.

Finálová séria z roku 1998 však ponúkla naozaj ohromné zážitky aj v pozitívnom zmysle. Po športovej stránke určite patrila k najkvalitnejším finálovým sériám vďaka tomu, že ponúkla mimoriadne vyrovnané súboje. Vtedajší hlavný rozhodca Ján Čaprnka túto sériu neskôr označil za jednu z najemotívnejších v celej extraligovej histórii s tým, že ju zrejme dlho nič neprekoná. Vyplývalo to jednak zo sily kádra oboch finalistov, ale predovšetkým z ich ambícií, keďže pre oba tímy bola finálová účasť nedostačujúca. Bratislavčania i Košičania chceli jediné – získať titul.

Stačí sa pozrieť na menoslov v oboch tímoch. Za Slovan nastupovali Zdeno Cíger, Ľubomír Kolník, Róbert Pukalovič, Ľubomír Višňovský, Richard Kapuš, Radoslav Kropáč a ďalší – všetci v rovnakom čase v jednom tíme. Na košickej strane to boli Jerguš Bača, Stanislav Jasečko, Juraj Kledrowetz, Vlastimil Plavucha, Igor Liba, Ladislav Nagy, Richard Šechný, bratia Pucherovci či Zůbekovci. Pamätníci prepáčia za tých, ktorých sme vynechali. Obe družstvá však boli nabité hviezdami a kvalitou, z ktorej následne ťažila aj slovenská reprezentácia.

O vyrovnanosti oboch tímov svedčí aj priebeh základnej časti, pri ktorej bol víťaz známy až v poslednom kole. Rozhodovalo sa o ňom – ako inak – medzi Slovanom a Košicami v ich vzájomnom zápase 36. kola. Tento zápas sa odohral pred zaplnenými bratislavskými tribúnami, avšak vo veľmi komornej atmosfére, keďže to bolo len pár dní po tragickej smrti legendárneho Dušana Pašeka. Zápas napokon ovládli domáci slovanisti, ktorí vďaka tomu vyhrali základnú časť o dva body pred Košicami.

K ešte výraznejšiemu náboju celej finálovej série prispel aj fakt, že sa v tých časoch hralo iba na tri víťazné zápasy. A Slovan Bratislava vtedy bojoval o svoj prvý majstrovský titul proti tímu, ktorý už mal na konte dve prvenstvá. Aby toho nebolo málo, Slovan dokázal vo finálovej sérii vyhrať tri zápasy vždy v predĺžení, ktoré sa vtedy hralo „nekonečným spôsobom“, nájazdy teda k slovu neprišli. Hostia síce v úplnom závere odchádzali z ľadu s pocitom krivdy, keď boli presvedčení, že v predĺžení piateho zápasu boli ukrátení o víťazný gól. Z majstrovského titulu sa napokon tešili Bratislavčania, ktorí zvíťazili zlatým gólom Richarda Kapuša. Vzhľadom na vtedajšiu kvalitu oboch tímov a celej série však panovala zhoda na tom, že zlaté medaily by si zaslúžili obe strany.

O rok neskôr to však Košičania svojmu súperovi vrátili aj s úrokmi, keď zdolali Bratislavčanov vo finále 3:1 na zápasy napriek tomu, že Slovan bol v sezóne 1998/99 suverénom základnej časti. Košice vtedy postúpili do play-off z 5. miesta s priepastnou 25-bodovou stratou na lídra. Vo finále sa však dokázali namotivovať k neuveriteľným výkonom. Veľkou súčasťou tejto motivácie bola aj snaha odčiniť predchádzajúce finále, v ktorom určite neboli horší.

Raz vidieť je však lepšie ako tisíckrát počuť, a preto je namieste pozvánka k archívnym televíznym prenosom RTVS na Trojke. V stredu 8. apríla o 22:05 je k dispozícii zostrih finálovej série medzi Slovanom a Košicami z roku 1998, vo štvrtok v rovnakom čase môžete sledovať rozhodujúci 4. zápas finále z Košíc medzi oboma súpermi.

Zostrih celej finálovej série 1997/98:
Premiéra: 8.4. – 22:05
Repríza: 9.4. – 15:55

Záznam 4. zápasu finále 1998/99:
Premiéra: 9.4. – 22:00
Repríza: 10.4. – 16:00