Nagy radí Slafkovskému nečítať noviny, Jurčo bučaniu veľký kredit nepripisuje

Vstupný draft zámorskej NHL priniesol historický úspech pre slovenský hokej. Z prvého miesta si vybral klub Montreal Canadiens 18-ročného Košičana Juraja Slafkovského a hneď po ňom siahlo New Jersey po Liptákovi Šimonovi Nemcovi. Úspech Slovákov v prvom kole skompletizoval Popradčan Filip Mešár, ktorý bude Slafkovského spoluhráčom v Montreale.

„Pre slovenský hokej i chalanov je to vynikajúca správa. Som šťastný aj za nich a teraz ostáva dúfať, že sa v kluboch NHL presadia. Držím im palce, aby hrali v profilige už v budúcej sezóne,“ zareagoval na výnimočný úspech Slovákov v drafte majster sveta Ladislav Nagy. Aj podľa bronzového medailistu z olympijských hier v Pekingu Tomáša Jurča ide o historickú udalosť. „Bol som veľmi milo prekvapený, že naši chlapci získali prvé dve miesta. Je to skvelé, som veľmi šťastný a zo srdca im to prajem. Verím, že sa im budú vyhýbať zranenia a všetko pôjde podľa ich plánov. Netreba zabúdať na Mešára, pretože nebyť dvoch megatalentov, hovorilo by sa o jeho prvom kole ako o veľkom úspechu. Dúfam, že v ďalších kolách draftujú ešte pár ďalších našich hráčov.“

Noc strávenú pred televízorom má tréner zručností Erik Belušár. S jednotkou tohtoročného draftu pracoval ešte pred pár dňami na ľade košickej Arény Sršňov.

„Draft som si nenechal ujsť a som veľmi rád, že to dopadlo takto. Je to obrovská vec. Bolo v podstate jedno, z ktorého miesta si Juraja vyberú, ale prvé miesto mu už nikto nezoberie. Zaslúžil si to, pretože je to výnimočný hráč. V porovnaní so svojimi rovesníkmi vyniká postavou. Je veľká a vie to na ľade využiť. Je to už muž v juniorskom tele,“ zdôraznil Belušár. Počas samotného galavečera prirovnali Slafkovského k Petrovi Šťastnému, no tréner zručností v ňom vidí skôr Jaromíra Jágra. „Tá postava, veľký zadok, sila. To všetko je výnimočné.“

Práca s Jurajom Slafkovským je podľa trénera jednoducho záležitosťou. V záujme svojho zlepšenia je totiž odhodlaný urobiť čokoľvek. „Nestretol som sa so žiadnym cvičením, ktoré by ofrflal. Naplno robí štarty, brzdy i nudné cvičenia bez zakončenia streľbou. On nemá problém s ničím. Chce na sebe pracovať a vie, že každý detail je dôležitý.“

Slafkovského pracovitosť sledoval počas letnej prípravy zblízka aj Tomáš Jurčo. Výber z prvého miesta draftu ho veľmi neprekvapil. „Ďurimu som písal, že na mieste Montrealu by som si ho vybral tiež. Ukázal totiž, že sa vie presadiť v mužskom hokeji a ten je diametrálne odlišný od juniorského. Mňa to teda neprekvapilo. Šimon je pohyblivý obranca s prehľadom a takí sú teraz v kurze. Celkovo však platí, že nie je až také podstatné, či ste draftovaný z druhého alebo štvrtého miesta. Dôležité budú tie kroky, ktoré budú nasledovať potom.“

S týmto názorom súhlasí aj Ladislav Nagy. Jeho samotného si vybral do NHL v roku 1997 klub St. Louis Blues až v siedmom kole, no napokon odohral v profilige takmer päťsto zápasov.

„Hokej sa veľmi posunul a teraz je to hlavne o korčuľovaní. Všetci tam lietajú a je to iné, ako pred dvadsiatimi rokmi. V NHL ich naučia všetko. Bude to iná profesionalita, budú mať mítingy, kde im budú vravieť ako sa majú správať. Bude to veľká škola,“ zamyslel sa bývalý útočník St. Louis, Phoenixu, Dallasu i Los Angeles.

Malou výhodou Slafkovského i Mešára môže byť fakt, že hoci je Montreal historicky najúspešnejším klubom NHL, v poslednom čase prežíva veľmi slabé obdobie. Zaradiť do tímu mladých hráčov je teda stávkou bez rizika.

„Budujú nové mužstvo a v dnešnej dobe dáva každý klub NHL šancu mladým. Predtým boli hráči ťažkí a veľkí. Hralo sa do tela. Teraz musí byť hokejista dobrý korčuliar a musí byť silný na puku,“ upozornil Nagy, ktorý však varuje aj pred špecifikami tlaku, ktorý je v kanadskom klube jedinečný. „Slafkovský nemôže čítať noviny. Musí sa sústrediť na svoju hru a to aj vtedy ak mu nevyjde zápas. V Montreale sú obrovské tlaky, ale nedá sa odohrať 82 kvalitných duelov. Tlak tam určite bude a spomínam si, že keď som hral v Phoenixe, tak prišli po zápase štyri kamery. V Montreale to bolo 25 kamier. Hokej je tam vnímaný ako šport číslo 1 a Juraja budú ostro sledovať na ľade i mimo neho. To všetko ho tam však naučia.“

Brankár Jaroslav Halák počas svojho pôsobenia v Canadiens vyhlásil, že ak by čítal montrealskú tlač, tak by sa z toho psychicky zrútil. Prvý náznak tlaku pocítil Slafkovský už počas svojho výberu. Väčšina publika v Bell Centre bola nadšená, no istá časť bučala.

„Bučaniu by som veľký kredit nepripisoval. Bučali iba tí, ktorí boli posadnutí draftovaním Kanaďana Wrighta. On im však rýchlo dokáže svoje kvality a ja mu v tom držím palce. Tlak tam bude obrovský, ale Juraj je taká povaha, ktorá si to nepripustí k telu. Veľa ľudí si neuvedomuje, aký dôležitý je taký postoj a schopnosť udržať si chladnú hlavu. On to však zvládne,“ ubezpečil T. Jurčo. Strach nemá ani o reprezentačných kolegov Nemca a Mešára. „Chlapci sú z tých rozumnejších hokejistov v hlavách to majú dobre upratané. Vedia, že k úspechu sa dostanú iba tvrdou prácou a toto bol len prvý krôčik. Na vlastné oči som videl, ako Ďuro maká aj po veľmi dlhej sezóne. V tomto smere by som sa o nich teda nebál.“

Od jednotky draftu sa tradične očakáva, že skočí do NHL rovnými nohami a dokáže sa v nej presadiť aj napriek nízkemu veku. Veľkou výhodou Slafkovského sú podľa Ladislava Nagya skúsenosti z reprezentačných akcií.

„Svoje kvality dokázal na olympiáde i majstrovstvách sveta. Bolo vidieť, že má sebavedomie a hral vynikajúci hokej. Podobne aj Nemec. V prípade oboch sa dalo očakávať, že budú v prvej päťke. Výborne sa umiestnil aj Mešár a je fajn, že budú v Montreale dvaja. Tvrdou robotou to môžu dotiahnuť ďaleko,“ zamyslel sa Nagy, ktorý je presvedčený o tom, že Slafkovskému vytvoria v novej sezóne miesto v elitnom útoku Montrealu. „Hlavne pozerali na to, že Slafkovský hral mužský hokej a dominoval na vrcholných podujatiach. Je veľký, silný a vie sa presadiť jeden na jedného.“

Veľmi podobne to vidí aj tréner zručností Erik Belušár. „Videli sme ho na majstrovstvách sveta i olympiáde a nemal tam problém. On teda zvládne aj NHL. Tlak v Montreale bude obrovský, ale on bol na tento tlak pripravovaný dlho. Už od pätnástich rokoch žil s tým, že ho raz vyberú v prvom kole.“

V prípade všetkých troch reprezentantov je stále v hre aj účasť na dvoch majstrovstvách sveta, ktoré sa uskutočnia v auguste a na prelome rokov. Ako však podotkol Nagy, po drafte už nebudú strojcami svojich plánov iba oni.

„Osobne by som na jeden šampionát išiel, ale na oba šampionáty asi nie. To však musia posúdiť oni a teraz už budú rozhodovať kluby. Nemyslím si, že by ich Montreal a New Jersey uvoľnili na oba turnaje,“ dodal Ladislav Nagy.