Nad ponukou z Košíc neváhal ani sekundu. Kohút sa teší na debut v Tipos extralige a má jasný cieľ

Košice v uplynulom ročníku nenadviazali na majstrovskú sezónu 2022/2023. Skončili pred bránami finále, keď ich v dramatickej sedemzápasovej sérii vyradila Spišská Nová Ves. Samozrejme, aj to je jeden z dôvodov, prečo sa vedenie klubu uchýlilo k viacerým hráčskym zmenám. Ako jednu zo svojich prvých posíl „oceliari" predstavili 26-ročného útočníka Dávida Kohúta. Produktívny center bol lídrom ofenzívy Prešova v druhej najvyššej súťaži, a tak si vyslúžil premiérovú šancu o úroveň vyššie. Čaká ho veľký skok!

Rozhodovanie bolo veľmi jednoduché

Ako sa máte v týchto dňoch?

Momentálne som doma. Kombinujem voľno s tréningami, takže v rámci možností dobre.

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Po sezóne ste zmenili ligu aj pôsobisko a stali ste sa novou posilou HC Košice. Ako vznikol tento prestup?

V podstate to bolo celkom rýchle. Keď som sa dozvedel o záujme Košíc, neváhal som ani sekundu. Za tú ponuku a možnosť som bol nesmierne rád. Bolo to preto veľmi jednoduché rozhodovanie.

V Prešove ste mali individuálne výbornú sezónu, keď ste 71 kanadskými bodmi v 58 dueloch pomohli „koňarom” až do finále. Predpokladám, že ste obdržali viaceré ponuky. Čo teda v konečnom dôsledku rozhodlo?

Záujem prejavili viaceré kluby, ale kľúčové bolo, že „oceliari” sú v rámci Slovenska veľkoklub. Pravidelne hrajú o tie najvyššie priečky. Zároveň som to do Košíc v minulom ročníku nemal ďaleko, čiže metropolu východu som párkrát navštívil a mesto sa mi veľmi zapáčilo.

Dávid Kohút

Dávid Kohút v Prešove bodovo explodoval. Zdroj: Jäzva

Do sezóny ide s jasnými ambíciami

Váš bývalý zamestnávateľ skladá nabitý káder s jednoznačnou ambíciou postúpiť vyššie. Získali napríklad Marcel Haščáka, Oleksandra Peresunka či Jakuba Suju. Nebila sa vo vás túžba zostať a vypomôcť k postupu?

Z jedného uhla pohľadu áno, no keď prišla šanca z Tipos extraligy a navyše od tímu ako Košice, nebolo nad čím rozmýšľať.

Samozrejme, vaša priorita je najvyššia súťaž. Videli sme však, že viacerí hokejisti mali v minulosti striedavé štarty. Keby teda prišla možnosť, aby ste takto vypomohli Prešovu, súhlasili by ste? Pripadá to do úvahy?

Ja urobím všetko preto, aby som sa presadil v oranžovo-čiernom drese. V Košiciach chcem hrať čo najviac.

Hoci ste sa geograficky posunuli len o pár kilometrov ďalej, namiesto súboja o postup do Tipos extraligy by ste teraz mali bojovať o zisk titulu v nej. Ako vnímate tento posun?

Určite to bude veľký skok a rozdiel. Som zvedavý, na akej úrovni je najvyššia súťaž. Nikdy predtým som ju totiž nehral. Teším sa na to.

Pre vás to zároveň bude prvá skúsenosť medzi slovenskou elitou. Ak sa pozrieme ešte na sezónu 2022/2023, kedy ste hrali aj za Tábor v českej tretej najvyššej súťaži, s takýmto progresom tak musíte byť viac než spokojný.

Jednoznačne áno. Myslím si, že som zmenil dosť vecí. Nastavil som sa na nejakú cestu a zatiaľ po nej úspešne kráčam. Hádam v tom budem pokračovať aj naďalej.

Čo preto očakávate od nadchádzajúceho ročníka?

Ako som už spomínal, urobím všetko preto, aby som od trénera Dana Cemana dostal na ľade čo najviac minút. Obetujem tomu všetko. Po tímovej stránke verím, že vytvoríme výbornú partiu a dokráčame na tú najvyššiu métu.

Dávid Kohút

Rodák z Prievidze sa teší na veľkú košickú výzvu. Zdroj: Jäzva

Nové prostredie i nové tváre

Vedenie „oceliarov” sa oproti iným celkom s predstavovaním posíl vôbec neponáhľalo, no už je oznámená väčšina vašich nových spoluhráčov. Aký máte názor na doposiaľ vybudovaný káder?

Podľa mňa budeme mať špičkový tím, ktorý patrí na vrchné priečky tabuľky. Rovnako, ako tomu bolo v minulých rokoch. Slovenská kostra mužstva sa zmenila iba minimálne. Vystriedali sa iba legionári a o ich kvalitách nemožno pochybovať. To je dôvod, prečo si myslím, že budeme hore.

Poznáte nejakých chlapcov aj osobne?

Ani nie. Jedine brankára Patrika Jurčáka, ktorý na začiatku minulej sezóny pôsobil v Prešove. Chvíľu sme spolu hrali, ale to je všetko. Aktuálne som doma v Prahe, takže so všetkými sa zoznámim až pri príchode.

V klube s vysokými ambíciami ako Košice nemá miesto nikdy nikto isté. Dodáva vám silná konkurencia a šírka súpisky extra motiváciu?

O tom niet pochýb. Určite to tak vníma každý a zdravý boj o pozíciu je len prospešný. Vďaka tomu sa hráči neustále zlepšujú.

Momentálne je začiatok júla a letné mesiace sú známe náročnou prípravou. V akej fáze sa nachádzate a čo vás ešte čaká?

Už skoro dva mesiace trénujem pod dozorom kondičného trénera Michala Břetenářa. Ešte ma čakajú posledné dva týždne letnej prípravy, dám si krátke voľno, opäť do toho naskočím a od začiatku augusta začínam v Košiciach.