Nachytaný na trdelníkoch

BRATISLAVA (SZĽH) – Pred bezmála piatimi rokmi si merali sily vo vzájomnom súboji zručností. Dnes sú z nich kluboví spoluhráči v najvyššej slovenskej súťaži. Hoci majú hokejové cesty Mariána Studeniča so Samuelom Bučekom rozdielnu trajektóriu, bohatá porcia šikovnosti je nesporne spoločná. Dvadsaťjedenroční rýchlonohí krídelníci chcú ťahať ambiciózny káder Slovana k nedávno minulej extraligovej sláve. 

V prípade Mariána Studeniča by však „ťahúňstvo“ malo trvať len necelé dva mesiace. Potom sa opäť vydá do zámorského kempu bojovať o miesto v prvom tíme New Jersey Devils. Skalický rodák verí, že napriek krátkosti času pomôže Slovanu položiť pevné základy úspechu, po ktorých budú môcť „belasí“ kráčať v ďalšom priebehu sezóny. „Veľmi sa teším na novú výzvu. Ani som si nepredstavoval, žeby to takto dobre mohlo dopadnúť. Som rád, že rodičia sa opäť budú môcť prísť pozrieť na moje zápasy. Veľmi sa teším,“ zvestoval nám Marián Studenič. 

V slovenskej extralige nehral štyri roky. Naposledy ešte v drese Dukly Trenčín, kam prestúpil v posledný deň prestupového obdobia sezóny 2015/16. V žltočervenom drese odohral iba dve stretnutia, keďže viac času trávil v projekte a príprave slovenskej reprezentácie do 18 rokov, ladiacej formu na majstrovstvá sveta. Ešte predtým odohral Studenič dovedna 36 extraligových duelov za materskú Skalicu. 

Ako veľký talent slovenského hokeja absolvoval v novembri 2015 prestížny súboj zručností, v ktorom si meral sily s nitrianskym rovesníkom Samuelom Bučekom. Projekt vtedajšieho šéfa Tipsport Ligy Richarda Lintnera zahŕňal štyri tradičné disciplíny, medzi nimi presnosť streľby, korčuliarske preteky, nájazdový rozstrel a takzvanú jazdu zručností, teda slalom pomedzi prekážky. Na ľade bratislavského Zimného štadióna Vladimíra Dzurillu, pred zápasom projektu reprezentačnej dvadsiatky proti Žiline, napokon zvíťazil Samuel Buček 4:3. „Je to také zvláštne,“ pousmial sa Marián Studenič. „Každý išiel inou hokejovou cestou, no teraz sme sa opäť stretli. Aj sme spolu zasmiali na tom, ako ide život. Nikdy neviete, čo vám prinesie,“ doplnil. 

Tohtoročné sezónne medziobdobie bolo pre Mariána Studeniča netradičné dlhé. Pobyt v rodnej Skalici sa mu začal už koncom marca po návrate zo zámoria a trvať bude až do ukončenia pôsobenia v Slovane, teda zhruba osem mesiacov. V čase voľna si 21-ročný slovenský reprezentant, účastník vlaňajšieho svetového šampionátu v Bratislave a Košiciach, viackrát vychutnal aj tradičnú miestnu dobrotu – skalický trdelník. „Keď ho babka pripraví, dám si. Nie však na dennej báze,“ smial sa Marián Studenič. 

Mierne zaskočený zostal pri doplnkovej otázke, ktorý z trdelníkov má najradšej. „Klasický, asi. Počkajte, ono je viac druhov?“ spýtal sa. Po ozrejmení, že sme mali na myslí trdelníkovú príchuť, doplnil: „Klasický, čiže orechový!“