Na úvod Kongresu SZĽH ocenilo vedenie zväzu 43 ľudí

BRATISLAVA (SZĽH) – Pre slovenský hokej je 26. jún 2019 dôležitým dňom. Koná sa Kongres SZĽH, na ktorom bude zvolený nový prezident SZĽH a Výkonný výbor SZĽH. Na úvod kongresu udelil dosluhujúci prezident Martin Kohút Cenu prezidenta SZĽH, ocenil aj najlepších hráčov extraligy dorastu, extraligy juniorov, 2. ligy seniorov a 1. ligy seniorov a odovzdal Zlaté odznaky SZĽH, ktoré podľa stanov SZĽH udeľuje Výkonný výbor SZĽH.

V rámci osláv 90. výročia ľadového hokeja na Slovensku udelil Martin Kohút Cenu prezidenta SZĽH za osobný prínos pre ľadový hokej štyrom ľuďom. Dlhoročnému trénerovi Ernestovi Bokrošovi, dlhoročnému rozhodcovi, ktorý na konci tejto sezóny zavesil píšťalku na klinec Petrovi Jonákovi, a tiež skúseným funkcionárom Dušanovi Mrázovi a Jozefovi Vrábelovi. Tú istú cenu odovzdal prezident zväzu aj piatim zástupcom partnerov hokejového zväzu za podporu hokeja na Slovensku. Cenu si odniesli Pavol Lančarič (Orange Slovensko), Paul Pauls (Kaufland SK), Marek Ružička (Škoda Auto Slovensko), Ján Sabol (St.Nicolaus) a Martin Tabák (Tipsport).

Za celoživotnú podporu ľadového hokeja navrhol a udelil Výkonný výbor SZĽH ocenenie Zlatý odznak SZĽH 24 osobnostiam, medzi ktorými boli Juraj Bakoš, Jozef Frühauf, Ladislav Gross, Iva Hanousková, Jozef Chrenko, Dalimír Jančovič, Ľubomíra Kožanová, František Morvay, Drahomír Mydlo, Igor Nemeček, Štefan Nižňanský, Ján Plandora, Pavol Remžík, Pavol Siroťák, Juraj Široký st., Roman Štamberský, Pavol Učeň, Roman Ulehla, Ladislav Vasilňák, Ľudovít Venutti, Ivan Halmeš, Miroslav Klíma st., Juraj Koval a Maroš Krajčí.

Kongres SZĽH následne pokračoval vyhodnotením sezóny 2018/2019. Cenu Karola Faka pre najproduktívnejšieho hráča Extraligy dorastu SR (po základnej časti) získal Roman FAITH z HC Košice, ktorý v 40 zápasoch nazbieral 97 bodov (34+63).

Cenu Dušana Pašeka pre najlepšieho strelca Extraligy juniorov (po základnej časti) získal Sebastián Šmída z MHKM Skalica, ktorý v 27 zápasoch nastrieľal 24 gólov.

Treťou oceňovanou súťažou bola 2. Liga seniorov. Najlepším brankárom v sezóne 2018/2019 sa stal Matej Gajan z HK Levice, ktorý v 10 zápasoch zaznamenal 92,78% úspešnosť zákrokov. Najlepším obrancom bol Tomáš Brňák z MSK Púchov, ktorý v 11 zápasoch nazbieral 17 bodov (5+12). Najlepším strelcom sa stal Ľuboš Dobrý z HK Levice. Tomu sa v 14 zápasoch podarilo presadiť sa 19-krát. Najproduktívnejším hráčom sa však stal Artem Dmitriev z HKM Rimavská Sobota, ktorý v 14 zápasoch nazbieral 31 bodov za 13 gólov a 18 asistencii.

Poslednou súťažou, ktorej hráči boli na Kongrese SZĽH oceňovaní bola St. Nicolaus 1. liga seniorov. Najlepším brankárom uplynulej sezóny bol Adam Trenčan z HK Dukla Ingema Michalovce, ktorý odchytal 33 zápasov s bilanciou 92,69% úspešnosť zákrokov a fantastickým priemerom 1,78 gólu na zápas. Najlepším obrancom sa stal Juraj Ďurkech z HK95 Považská Bystrica, ktorý v 37 zápasoch získal 35 bodov (11+24). Najlepším strelcom tejto súťaže bol Michal Kokavec z MHK Dubnica nad Váhom. Kokavec strelil v 42 zápasoch dohromady 33 gólov. Najproduktívnejším hráčom prvej ligy sa stal Martin Kalináč z HC Topoľčany, ktorý v 39 zápasoch získal 63 bodov za 20 gólov a 43 asistencií.