Na striedačke i na tribúne. Trénerský štáb na MS „18“ sleduje každý detail

ČEĽABINSK (SZĽH) – Hokejovú reprezentáciu do osemnásť rokov z pozície hlavného trénera síce vedie Viliam Čacho, trénerský štáb na majstrovstvách sveta v Čeľabinsku však okrem neho pozostáva aj z ďalších piatich trénerov. Okrem asistentov Róberta Reháka a Richarda Kapuša a trénera brankárov Marka Milého, v Rusku nechýba ani trénerský tandem z reprezentačnej „dvadsiatky“ Ernest Bokroš – Ivan Feneš.

Snaha odovzdať skúsenosti

Obaja tréneri sa k „osemnástke“ pripojili prakticky okamžite po skončení majstrovstiev sveta do dvadsať rokov, ktoré sa na prelome rokov uskutočnili v americkom Buffale. S výberom do 18 rokov tak absolvovali nielen záverečnú prípravu pred majstrovstvami sveta, ale aj tri štvordňové sústredenia v januári, či februárový Turnaj Vlada Dzurillu v Piešťanoch. Obaja tréneri navyše majú hráčom, ale aj svojim kolegom pri „osemnástke“ rozhodne čo ponúknuť. Ivan Feneš je už na svojich piatych majstrovstvách sveta, Ernest Bokroš dokonca na sedemnástych (štyri MS pri mužoch, sedem MS s „dvadsiatkou“ a šieste MS pri reprezentácii do osemnásť rokov).

„Považujem sa za toho šťastnejšieho trénera, pretože som strašne rád, že sa mi podarilo absolvovať už sedemnásť majstrovstiev sveta v rôznych pozícíach. Na druhej strane si nechcem nechať trénerské know-how pre seba, ale chcem svoje skúsenosti predať aj mladším trénerom. Majstrovstvá sveta sú o maličkostiach, preto sa všetkým trénerom snažím pomôcť a upozorniť ich na tieto maličkosti. Aj moja úloha pri ‚osemnástke‘ spočíva predovšetkým v tom, aby som rýchlo analyzoval súperov, pomohol trénerom nastaviť správnu stratégiu a taktiku,“ priblížil Bokroš

Michal Mrázik (vľavo) a Ernest BokrošMichal Mrázik (vľavo) a Ernest Bokroš

Prítomnosť Bokroša s Fenešom má aj ďalší význam, ktorý spočíva v kontinuite pri prechode hráčov z reprezentácie do osemnásť a dvadsať rokov. Keďže obe vekové kategórie majú už svoje majstrovstvá sveta, je úplne prirodzené, že medzi týmito dvomi družstvami funguje úzka kooperácia. „Pri ‚dvadsiatke‘ a ‚osemnástke‘ sú realizačné tímy, ktoré si rozumejú po ľudskej i odbornej stránke. Som rád, že tréneri sa chcú učiť a zaraďujú moderné prvky do praxe. Teší ma, že moderné metódy, ktoré už ‚dvadsiatka‘ aplikovala, môžeme preniesť aj do ‚osemnástky‘ na mladších trénerov a mladších hráčov,“ vysvetľuje Bokroš.

Prvoradé v týchto dňoch je síce úspešné pôsobenie „osemnástky“ na svetovom šampionáte, v Čeľabinsku však Ernest Bokroš pozorne sleduje aj adeptov na dres reprezentácie do dvadsať rokov pre budúcu sezónu. Ako sám hovorí, takéto podujatie, v ktorom musia ísť hráči na dno svojich fyzických a psychických síl je pre neho veľmi dobrým barometrom kvality hráčov. „Pre nás v ‚dvadsiatke‘ je to obrovská pomoc, pretože vidíme potenciálnych adeptov do reprezentácie do dvadsať rokov pre budúcu sezónu v tých najťažších stretnutiach. V juniorskej súťaži zápasy pod takýmto tlakom chlapci určite neodohrali a ani neodohrajú. Na majstrovstvách sveta však máme možnosť vidieť hráčov v ťažkých situáciách, čo nám nesmierne pomáha aj pri tvorbe kádra do reprezentácie do dvadsať rokov pre ďalšie roky.“

V spojení cez vysielačku

Kým v minulosti si hlavný tréner vystačil s asistentom, v súčasnosti pri obrovskej dynamike, ktorou sa hokej posúva, sa kladú čoraz vyššie nároky aj na realizačné tímy. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa trénerské štáby družstiev za ostatné roky rozšírili, pričom tento trend sledujú aj slovenské mládežnícke reprezentácie.

Michal Mrázik (vľavo) a Ernest BokrošErnest Bokroš pri odovzdávaní cien pre najlepších hráčov zápasu Slovensko – Fínsko (Foto: Andrea Cardin/IIHF)

Ernest Bokroš s Ivanom Fenešom počas zápasu síce nie sú na striedačke spolu so zvyškom trénerského štábu, no zápasy sledujú zvrchu, z miesta vyhradeného pre zástupcov tímu v čeľabinskej aréne. Má to svoje opodstatnenie. „Spolu s kolegom Ivanom Fenešom máme za úlohu pozerať sa na zápas zhora, kde máme iný pohľad na stretnutie. Väčšinou v zápasoch sedím na lavičke, takže aj pre mňa je to teraz nová skúsenosť. Môžem však prehlásiť, že nie nadarmo sa hovorí, že orlie oko zvrchu vidí viac. Zvrchu naozaj dokážem rýchlejšie analyzovať hru súpera i nášho tímu.“

Spojenie medzi trénermi na striedačke a Ernestom Bokrošom s Ivanom Fenešom je zabezpečené prostredníctvom vysielačiek. S nimi ako prvá začala reprezentácia do dvadsať rokov na svetovom šampionáte v Toronte v roku 2017, pričom takáto forma spolupráce sa trénerom v „dvadsiatke“ veľmi osvedčila. „Sám som si to vyžiadal a hoci mám už svoje skúsenosti, stále je pre mňa veľmi dôležitý názor iných ľudí, o to viac, ak týmto názorom disponujem priamo počas zápasu. Aj mne skúsenému trénerovi – ak sa tak môžem nazvať – to veľmi pomáha. Osvedčilo sa nám to a preto sme vysielačky preniesli aj do našej bežnej trénerskej praxe,“ vysvetľuje Bokroš a pokračuje: „Má to obrovskú výhodu v tom, že v každej minúte môžeme cez vysielačku posunúť informáciu trénerovi na lavičke, vďaka čomu môže družstvo okamžite počas zápasu reagovať na určitú hernú situáciu.“

Dalo by sa teda povedať, že úloha trénerského tandemu Bokroš Feneš pri „osemnástke“ je skôr analytická, než „koučingová“. Aj preto pred Ivanom Fenešom počas zápasu možno nájsť laptop, v ktorom okamžite zaznamenáva značkami v audiovizuálnom prenose všetky dôležité informácie potrebné pre trénersky štáb. „Ukladám všetky informácie počnúc vhadzovaniami, cez založenie útokov z nášho pásma, končiac naším a súperovým napádaním. Tieto vybrané situácie si vieme spätne pozrieť, vďaka čomu ju dokážeme priamo počas zápasu ešte rozanalyzovať a trénerom na striedačke tak poskytnúť informácie,“ približuje Ivan Feneš

Na video analýzu zápasov používajú tréneri špeciálny softvérNa video analýzu zápasov používajú tréneri špeciálny softvér

Neopomínajú ani na výživu

Samotný hokejový zápas trvá spravidla šesťdesiat minút čistého hracieho času, no zápasový proces pre realizačný tím rozhodne nie je ohraničený len týmto časovým úsekom. „Zápas pre nás sa nezačína až vhodením úvodného buly, ale už prvotnou analýzou 24 až 36 hodín pred začiatkom zápasu,“ upozorňuje Feneš, ktorý tým nenaráža iba na samotnú videoanalýzu, ale tiež na oblasť prípravy na suchu, správnej regenerácie a výživy, ktorú má taktiež pod palcom.

„Hráčov si vstupom do šatne pred tréningom a zápasom preberám, pričom za úlohu ich mám správne pripraviť a rozcvičiť, zabezpečiť doplnkovú výživu, zabezpečiť chod hráča nielen počas tréningového či zápasového procesu, ale počas celých dvadsiatich štyroch hodín dňa na majstrovstvách sveta,“ prezrádza Feneš. „Po zápase hneď nasleduje okamžitá regenerácia, kompenzačné cvičenia, výbehy, studená voda, pitný režim… V spolupráci s lekárom tým chceme zabezpečiť pre hráčov maximálny komfort a tým ich pripraviť na ďalší zápas.“

Uvedené platí o to viac na majstrovstvách sveta, ktoré sú známe svojím nahusteným programom. Štyri zápasy za šesť dní dajú hráčom „osemnástky“ zabrať, pričom nezriedka sa stáva, že rovnaký počet zápasov musia hokejisti v základnej skupine odohrať dokonca už za päť dní. „Psychologická, taktická i kondičná príprava – všetky tieto zložky musia byť na medzinárodnom fóre zvládnuté na sto percent pre to, aby hráč bol schopný podávať svoj maximálny výkon opakovane,“ dodal na záver.