Na Liptove žiarili Supernovy, Hokejová galaxia ponúkla konfrontáciu najlepších hráčok do 15 rokov

RUŽOMBEROK (SZĽH) – Hokejová galaxia zavítala v závere uplynulého týždňa na Liptov. Dejiskom regionálneho turnaja dievčat do 15 rokov bol prvýkrát Ružomberok. Na zimnom štadióne pomenovanom po legendárnom Stanovi Mikitovi žiaril tím s označením Supernovy, ktorý v troch zápasoch nenašiel premožiteľa.

Supernovy nazbierali päť bodov za dve víťazstvá a jednu remízu. Celkový triumf na podujatí im predčasne zabezpečil práve nerozhodný výsledok 2:2 v súboji s družstvom Luny. Druhé miesto obsadili Hviezdy, tretie Luny a štvrté Kométy.

Premiérové ocenenie MVP

„Vytvorili sme super partiu a dali sme do zápasov všetko, čo bolo v nás. Turnaj sme zvládli veľmi dobre,“ povedala najužitočnejšia hráčka tímu Supernovy Lucia Valjašková. „Nikdy v minulosti som takéto ocenenie nedostala, takže som ho vážim a veľa pre mňa znamená. Pripisujem to predovšetkým výkonom na ľade, ale aj mimo neho. Škoda, že sa mi nepodarilo streliť gól, hoci šance na to boli,“ povzdychla si 14-ročná útočníčka.  

Turnaje s názvom Hokejová galaxia slúžia ako platforma na konfrontáciu najlepších mladých hokejistiek vo vekovej kategórii do 15 rokov a ich cieľom je vytvoriť základ pre možný vznik samostatnej dievčenskej súťaže. Tá zatiaľ na Slovensku neexistuje, a tak nádejné hokejistky pôsobia v žiackych tímoch spoločne s chlapcami alebo nastupujú v seniorskej ženskej lige (SŽHL), kde čelia aj o pár generácií starším súperkám. 

Takmer sedem desiatok dievčat absolvovalo v rámci Hokejovej galaxie v Ružomberku najskôr piatkové tréningy a počas soboty aj nedele ich čakali zápasy. Každý tím odohral cez víkend tri duely vo formáte 3 x 15 minút. Piatkový popoludňajší program spestrila prednáška od organizácie Dobré srdce Borisa Sádeckého na tému starostlivosť a ochrana zdravia športovcov.

Aktívne hráčky zbierali trénerské skúsenosti 

Dievčatá viedli zo striedačky viaceré súčasné reprezentantky alebo hráčky ŠKP Bratislava. Najviac sa darilo trénerskej dvojici Laura Šuliková – Lívia Kúbeková, ktorá mali na starosti Supernovy. V ďalších tímoch sa objavili Adriána Štofanková, Romana Košecká, Janka Hlinková, Ema Gálisová, Laura Jancsóová a reprezentačný kouč brankárok Roman Mega.

„Pre mňa osobne to bola prvá skúsenosť v pozícii trénerky a veľmi sa mi to páčilo. Dievčatá sme sa snažili motivovať, aby naďalej hrali hokej. Nie je to iba o drine, ale aj o tom, aby ich to bavilo. Turnaj pre nás dopadol výsledkovo výborne a rovnako pozitívny bol aj prístup hráčok. Bojovali v každom zápase. Zároveň dobre reagovali na naše pokyny. Snažili sa vyvarovať chybám, o ktorých sme im hovorili,“ zhodnotila Lívia Kúbeková, ktorá mala na starosti predovšetkým obrankyne.

Hlavnú rolu v trénerskom tíme Supernov na sebe prevzala Laura Šuliková, ktorá bola na striedačke veľmi aktívna. „Som emotívnejší typ človeka. Snažila som sa to preniesť aj na dievčatá, aby neboli ticho a vžili sa to do zápasu. Nie je to iba o tom, že majú byť stroje s kamennou tvárou,“ hovorila reprezentačná obrankyňa, ktorá by sa v budúcnosti rada venovala trénerskej práci.

„Momentálne študujem trénerstvo ľadového hokeja na FTVŠ v Bratislave a chcela by som sa uberať týmto smerom. Oproti prvej skúsenosti s trénovaním som sa v niektorých veciach posunula vpred. Viem, kedy a ako reagovať, čo povedať a snažím sa byť čo najviac pokojná. Zároveň som rada, že mi na striedačke pomáhala Lívia Kúbeková, keďže minule som na to bola sama,“ doplnila Šuliková.

Podujatia Hokejová galaxia podporujú spoločnosť Kaufland Slovensko, ŠKODA Auto Slovensko, sieť lekárni BENU a spoločnosť Intersnack Slovensko. Ďakujeme za podporu dievčenského hokeja a tešíme sa na ďalšie podujatie, ktoré by sa malo uskutočniť v decembri. 


Tabuľka

Hokejová Galaxia Ružomberok, 10.-12.11.2023 Z B
1 S U P E R N O V Y S U P E R N O V Y 3 5
2 H V I E Z D Y H V I E Z D Y 3 4
3 L U N Y L U N Y 3 2
4 K O M É T Y K O M É T Y 3 1

Fotogaléria