MSJ: Slováci vo štvrťfinále proti USA, Fíni narazia na Švédov

EDMONTON - Slovenskí hokejisti do 20 rokov sa vo štvrťfinále MSJ v Edmontone stretnú s reprezentantmi USA. Američania zdolali v noci na piatok Švédov 4:0 a s deviatimi bodmi sa stali víťazmi B-skupiny. Štvrťfinálový duel SR s USA je v Rogers Place na programe v sobotu 2. januára o 20.30 miestneho času (v nedeľu 3. januára o 4.30 SEČ).

Američania si v treťom zápase po sebe udržali čisté konto. Brankár Spencer Knight zlikvidoval všetkých 27 striel švédskych hráčov a zaznamenal svoju druhú "nulu" na prebiehajúcom šampionáte. USA od úvodu dominovali, už v 4. minúte viedli 2:0, v 24. minúte si vypracovali štvorgólový náskok, ktorí si potom bez problémov postrážili až do konca. O góly víťazov sa postarali Drew Helleson, Trevor Zegras, Ryan Johnson a Alex Turcotte. Zegras vedie produktivitu MSJ so ziskom 13 bodov (6+7). "Mali sme úžasný vstup do zápasu. Myslím si, že to nakoplo celý tím. Víťazstvo nás teší, no naším cieľom je získať zlato. Dnes sme k tomu urobili dôležitý krok," povedal pre oficiálny web šampionátu kapitán USA Cameron York. "Tri korunky" po rekordnej sérii 54 víťazstiev v základnej fáze MSJ prehrali už druhý zápas po sebe, v noci na štvrtok podľahli Rusom 3:4 po predĺžení.

Švédi obsadili v tabuľke B-skupiny so siedmimi bodmi tretiu priečku a vo štvrťfinále narazia na rivalov z Fínska. Tí v boji o prvé miesto v A-skupine prehrali s Kanadou 1:4. Dva góly domácich dal Dylan Cozens, po jednom pridali Dylan Holloway a Peyton Krebs, jediný gól Fínov dal v tretej tretine za stavu 0:3 Brad Lambert. Kanaďania nedali súperovi šancu, prestrieľali ho jasne 40:19. "Bol to boj o prvenstvo v skupine, takže sme boli od úvodu namotivovaní. Veľmi ma teší, ako sme odštartovali, prvá tretina bola naša najlepšia na celom turnaji. Musíme ďalej stavať na tomto výkone," zdôraznil dvojgólový strelec Cozens. "Nehrali sme tak dobre ako proti Slovensku (6:0, pozn. red.), v defenzíve sme robili chyby, nedokázali sme rýchlo posielať puky preč z nášho obranného pásma, v ktorom sme strávili príliš veľa času. Musíme sa zlepšiť," priznal fínsky obranca Mikko Kokkonen. Kanaďania ovládli A-skupinu, vyhrali ju bez straty bodu, s impozantným skóre 33:4. Vo vyraďovacej fáze sa stretnú s Českom, ktoré vo svojom záverečnom zápase v B-skupine deklasovalo nováčika z Rakúska 7:0 a obsadilo v tabuľke štvrtú priečku.

Štvrťfinálové boje sa začnú v sobotu 2. januára, otvorí ich duel Ruska s Nemeckom o 18.00 SEČ.

MS hráčov do 20 rokov /Edmonton/

A-skupina

Kanada - Fínsko 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 4. Cozens, 27. Holloway (Pelletier, Schneider), 33. Krebs (Byram, Zary), 59. Cozens - 46. Lambert (Niemelä, Pärssinen)

Česko - Rakúsko 7:0 (0:0, 4:0, 3:0)

Góly: 27. Kubíček, 33. Lang (Haš, Svozil), 39. Lang (Myšák, Kubíček), 40. Přikryl (Mužík), 42. P. Novák (Raška, Jiříček), 57. Jiříček (Vitouch, P. Novák), 60. Myšák (Lang, Teplý)

Švédsko - USA 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Góly: 2. Helleson (Brink, Berard), 4. Zegras (Faber), 22. Johnson (Zegras, Turcotte), 24. Turcotte (Kaliyev)