MSJ: Slováci v prípravnom zápase podľahli Čechom, finálna nominácia až na Štedrý deň večer

EDMONTON (SZĽH) – Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali v prípravnom stretnutí pred štartom juniorského šampionátu s českými rovesníkmi 0:6. Po solídnom vstupe do zápasu, podporenom viacerými vypracovanými gólovými príležitosťami, začali strácať kontakt s efektívnejším súperom, ktorý využil viaceré zaváhania na vypracovanie pohodlného náskoku.

Krátko po zápase mali tréneri podľa pôvodného plánu uzavrieť 25-členný finálny nominačný zoznam hráčov na šampionát. Rozhodnutie však presunuli na Štedrý deň dopoludnia edmontonského času, respektíve večer v stredoeurópskej časovej zóne. Všetky podrobnosti nájdete na našom webe.

Slovákov čaká už v piatok 25. decembra o 20.00 SEČ otvárací zápas podujatia proti Švajčiarom. V základnej A-skupina narazia ešte na Kanadu (presne o polnoci z 27. na 28. decembra), Nemecko (29. decembra o 3.30 SEČ) a Fínsko (30. decembra o 20.00 SEČ).

Prípravný zápas pred MS 20

Slovensko – Česko 0:6 (0:3, 0:1, 0:2)

Góly: 8. Novák (Has, Svozil), 15. Teplý (Vitouch), 20. Raška (Pytlík, Svozil), 40. Pytlík (Klikorka, Teplý), 45. Gut (Raška, Haš), 58. Mužík (Gut, Svozil).

Vylúčení: 6:1 na 2 min, navyše Turan (SR) 10 min za vrazenie na mantinel a Kňažko (SR) 5+DKZ za napadnutie a Raška (ČR) 5+DKZ za narazenie zozadu. Presilovky: 0:2. Oslabenia: 0:0.

zostavy:

SR: Hlavaj (34. Latkóczy) - Mudrák, Golian, Stacha, Kňažko, Š. Nemec, Petrovický, Turan, Bečár - Mrázik, Jellúš, Faith - Chromiak, Myklucha, Slafkovský - Mešár, Sojka, Turanský - Kolenič, Eliaš, Kašlík.

ČR: Malík - Kučeřík, Krutil, Svozil, Haš, Klikorka, Jiříček, Suhrada, Kubíček - Teplý, Myšák, Vitouch - Mužík, Pytlík, Přikryl - Raška, Gut, Novák - Koffer, Najman, Rychlovský - Lang, Beránek.

V rýchlom tempe i nasadení s nádychom derby zápasu odštartoval v Edmontone záverečný prípravný zápas pred začiatkom svetového šampionátu. Slováci boli v úvodných minútach aktívnejší a vytvorili si zopár gólových príležitostí. Myklucha sa však v 1. minúte ocitol až príliš blízko brankára Malíka, Chromiak bol sám pred ním v 5. minúte faulovaný a Kašlík o päť minút neskôr nevyrovnal po rýchlom prechode do útočnej tretiny a periférnej prihrávke Koleniča z pravého krídla.

Čechov poslal do vedenia v 8. minúte Novák, ktorý nekrytý pred Hlavajom tečoval Hašov nahodený  puk od modrej. V 15. minúte pridal druhý český gól Teplý. Slováci stratili puk v strednom pásme, čím umožnili súperovi prečíslenie dvoch proti jednému, ukážkovo zakončené efektívnou súhrou, na konci ktorej stačilo Teplému nastaviť hokejku do prihrávky od Vitoucha. Záver prvého dejstva hrali Slováci permanentne v oslabení, čím dostali Čechov ešte viac do tempa a inkasovali tretíkrát aj napriek enormnej snahe Hlavaja a sérii skvelých zákrokov. Pätnásť sekúnd pred sirénou zvýšil na 3:0 Raška z hranice kruhu.

Druhá tretina priniesla zväčša trošku nesúrodý hokej. Slováci sa príliš do šancí pred českého brankára Malíka nedostávali, z dvoch náznakov v prečísleniach sa do nebezpečného zakončenia nedostali. Naopak Česi, povzbudení trojgólovým vedením, hrali s chuťou a uvoľnenými rukami. Boli rýchlejší, priamočiarejší, nebezpečnejší v útočnej tretine. Štvrtý gól napokon strelili opäť tesne pred odchodom do kabín. Klikorka od modrej čiary ideálne načasoval strelu v momente, keď stálo v osi viacero hráčov zakrývajúcich výhľad brankárovi. Puk sa zatrepotal v sieti Šimona Latkóczyho, ktorý od 34. minúty nahradil Samuela Hlavaja.

V tretej tretine Česi navýšili vedenie. Hašovu strieľanú prihrávku od modrej si v 45. minúte pri korčuliach našiel Raška, puk si posunul na hokejku a šikovnou prihrávkou pripravil gól na podnose Gutovi. A rovnako ako v záveroch prvej či druhej tretiny aj koniec tretej odohrali Česi v početnej výhode. Tentoraz 5-minútovej po vylúčení Kňažka do konca zápasu. V presilovke pridal šiesty gól Mužík a uzavrel skóre zápasu.

Hlasy po zápase:

Samuel Hlavaj, brankár SR: „Prvých desať minút sme hrali dobrý hokej. Korčuľovali sme, stíhali sme s nimi. Potom sme začali byť nedisciplinovaní. V ten moment sa pre nás zápas skončil.“

Michal Mrázik, útočník SR: „Prvých desať minút sme boli dobrí. Po nich sme začali zbytočne a hlúpo faulovať. Je vždy ťažké hrať zápas s vysokým počtom oslabení, ktoré stoja veľa síl. Nechcem povedať, že sme odišli fyzicky, pretože na zápas sme boli dobre pripravení aj psychicky. Oslabenia a najmä prvá tretina však duel zlomili. My sme hrali dobrý hokej, oni dávali góly. To nás položilo. Treba však dodať, že brankári, Samo aj Šimon, nás ešte viackrát podržali. Musíme zlepšiť prístup k hre.“

Róbert Petrovický, tréner SR 20: „Začiatok sme mali vcelku dobrý. Vytvorili sme si šance, ktoré sme nevyužili, čo bola škoda. Mužstvu by to pomohlo. Od druhej polovice prvej tretiny bol súper efektívnejší a využil príležitostí, ktoré mal. Do kabíny sa nám išlo ťažko po krutejšom výsledku. Chceli sme pracovať na prvom góle, aby sme ho dali, ale druhá tretina nám príliš nevyšla. Mali sme síce dve-tri príležitosti, ale bez efektu. Navyše hra bola kúskovaná a museli sme viac brániť, ako prechádzať do útoku. Treba si zápas ešte raz pozrieť a prediskutovať, aké dobré veci sme urobili a čo musíme vylepšiť smerom k prvému ostrému duelu na šampionáte.“