MS2021: Lotyšsko - Kazachstan 2:3 sn, Michailis: "Ukázali sme odvahu"

RIGA - Hokejisti Kazachstanu zvíťazili vo svojom prvom zápase v základnej B-skupine MS nad domácim Lotyšskom 3:2 po samostatných nájazdoch. O ich triumfe rozhodol v 8. sérii nájazdov Jevgenij Rymarev. Hráči Kazachstanu sa do elitnej kategórie MS vrátili po 5 rokoch. Lotyši tesnou prehrou nenadviazali na prekvapujúce víťazstvo nad Kanadou 2:0.

Domáci reprezentanti nastúpia na ďalší zápas v pondelok 24. januára od 15.15 SELČ proti Taliansku, Kazachstan bude hrať už v nedeľu od 15.15 proti Fínsku.

B-skupina:

Lotyšsko - Kazachstan 2:3 sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 28. Darzinš (Daugavinš), 46. Rih. Bukarts (Cibulskis) - 39. Šin (Starčenko, Dietz), 46. Blacker (Svedberg, Sagadejev), rozh. sam. nájazd Rymarev. Rozhodovali: Frandsen (Dán.), Nord - Yletyinen (obaja Švéd.), Kroyer (Dán.), vylúčení: 4:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Lotyšsko: Kivlenieks - Balinškis, Rubins, Jaks, Cibulskis, Sotnieks, Freibergs, Žile - Redlihš, Abols, Darzinš - Rob. Bukarts, Džerinš, Bukarts - Indrašis, Bičevskis, Daugavinš - Keninš, Marenis, Dzierkals

Kazachstan: Bojarkin - Dietz, Makjlukov, Blacker, Svedberg, Šalapov, Stepanenko, Danijar - Rymarev, Starčenko, Šin - Savitskij, Valk, Michalis - Ševčenko, Sagadejev, Akolzin - Asetov, Štestakov, Panjukov

Prvá tretina priniesla iba minimum gólových príležitostí a dominovali najmä defenzívy oboch tímov. Ofenzívne aktívnejší boli hráči Kazachstanu, ale brankára Kivlenieksa neprekonali.

Bezgólové skóre sa zmenilo až v 28. minúte. Lotyš Darzinš zblízka zužitkoval prihrávku Daugavinša - 1:0. V 35. minúte ešte Kazachstan nevyrovnal v prečíslení dvoch proti jednému, ale Šin v 39. spomedzi kruhov ukončil takmer 100-minútovú nepriestrelnosť lotyšského brankára.

Domácim vrátil náskok Rihards Bukarts, keď v 46. minúte zužitkoval prihrávku Cibulskisa a po úniku prekonal Bojarkina - 2:1. Tento stav vydržal iba 12 sekúnd, keď Blacker profitoval zo skrumáže pred bránkou Kazachov - 2:2.

Hráči Kazachstanu mali v predĺžení k dispozícii presilovku, v ktorej mal šancu kapitán Starčenko, ale Kivlenieks si poradil. V samostatných nájazdoch boli Lotyši blízko k víťazstvu, keď viedli 3:1, no ich súper dokázal vyrovnať a o víťazstve napokon rozhodol Rymarev.

hlasy (zdroj: IIHF):

Jurij Michailis, tréner Kazachstanu: "Naši hráči ukázali charakter, odvahu a hrdinstvo. Od prvej minúty sa pokúšali dostať súpera pod tlak. Vedeli sme, že Lotyši majú za sebou ťažký zápas, do ktorej vložili veľa emócií. To nám poskytlo nielen fyzickú, ale aj psychickú výhodu."

Bob Hartley, tréner Lotyšska: "Bol to náš druhý zápas v priebehu dvoch dní a bolo vidieť, že náš súper je čerstvejší. Jeho hráči lepšie korčuľovali a dostávali nás pod tlak. V prvej tretine sme boli dosť utiahnutí vo vlastnom pásme, ale potom sme sa dostali aj k ofenzíve."