MS18-ženy: Slovenky zdolali Japonky 6:3, hetrik Dobiášovej, štyri body Lopušanovej

ÖSTERSUND (SZĽH) ­– Slovenské hokejové reprezentantky do 18 rokov vstúpili do majstrovstiev sveta v švédskom Östersunde víťazne. Vo svojom úvodnom vystúpení v rámci B-skupiny pokorili Japonky 6:3. Hetrikom sa pod dôležitý triumf podpísala kapitánka Zuzana Dobiášová, štyrmi bodmi za dva góly a dve asistencie len 14-ročná Nela Lopušanová. Triumfom nad nováčikom v elitnej kategórii MS urobili mladé Slovenky dôležitý krok k tomu, aby sa vyhli baráži o udržanie.

Slovenky boli v prvej tretine aktívnejšie. Vytvorili si viac streleckých príležitostí i gólových šancí, z ktorých dve premenili. Krásnou individuálnou akciou sa v 10. minúte prezentovala len 14-ročná Lopušanová. V súboji jedna proti jednej sa uvoľnila efektnou kľučkou pomedzi korčule, prehodila si puk na forhend a blafákom ho zavesila pod hornú žŕdku. V 15. minúte síce vyrovnala Murakamiová utešenou strelou zápästím, ale Karkošková tri sekundy pred prvým klaksónom využila výborné postavenie pred bránkou a puk sa po jej strele a zákroku brankárky napokon odrazil do siete – 2:1.

Druhú tretinu začali zverenky trénera Mosnára výborne. Lopušanová vysunula Dobiašovú do situácie dvoch proti jednej a slovenská kapitánka zvýšila na 3:1. Japonky sa však opäť dotiahli na rozdiel gólu, po výbornej prihrávke z ľavej strany útočného pásma skórovala Murakamiová. Ázijčanky mohli aj vyrovnať, ale proti bola Debnárová, ktorá podržala spoluhráčky aj pri prvej japonskej presilovke v závere druhej tretiny.

V tretej tretine si Slovenky nielen postrážili, ale aj poistili víťazstvo. Po výbornej práci v útočnej tretine sa dvakrát presadila Dobiášová. Najskôr dorazila za japonskú brankárku odrazený puk od zadného mantinelu, následne využila dobrý tlak v pásme na úspešnú bekendovú dorážku. Japonky ešte znížili na 3:5 a v závere mohli výsledok zdramatizovať v presilovke, lenže necelé dve minúty pred tretím klaksónom ušla v oslabení Lopušanová a rozhodkyne po faule nariadili trestné strieľanie. Lopušanová bekendovým blafákom stanovila konečné skóre na 6:3.

Slovenky nastúpia v základnej B-skupine ešte na dva zápasy. V pondelok od 18.00 ich čakajú Švajčiarky a v stredu od 12.00 h Češky. Družstvá, ktoré sa v B-skupine umiestnia na 1. a 2. mieste, postúpia do štvrťfinále. Tímy na 3. a 4. priečke budú hrať baráž o udržanie na dva víťazné zápasy.

MS hráčok do 18 rokov, B-skupina:

Slovensko – Japonsko 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)

Góly: 10. Lopušanová (Tóthová), 20. Karkošková (Lopušanová), 21. Dobiášová (Lopušanová), 49. Dobiášová (Lacková, Krákorová), 51. Dobiášová (Tóthová, Krákorová), 59. Lopušanová (tr. strieľanie) – 15. Numabeová (Čudžová, Murakamiová), 30. Murakamiová (Umemoriová, Čudžová), 56. Murakamiová (Satová).

Vylúčené: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 29:25.

Rozhodovali: Camaneová (Lot.), Henrikssonová (Švéd.) – Ernstová (Nem.), Köstersová (Hol.) – 143 divákov.

Zostava SR 18: Debnárová – Krákorová, Macková, Gálisová, Stern, Mandelíková, S. Halušková, Nogová, Mateičková – Z. Dobiašová, Lopušanová, Tóthová – Karkošková, Jancsóová, Blichová – Taricsová, Beňáková, Lacková – Donovalová, Paulínyová, Juríková. Tréner M. Mosnár.

Miroslav Mosnár, tréner SR 18 ženy: „Mali sme dobrý vstup do stretnutia, dobre sme korčuľovali, dostali sa do vedenia. Držali sme Japonky na dištanc. V prvom striedaní druhej tretiny sme dali gól na 3:1, čo nám však, paradoxne, uškodilo. Japonky nás začali dostávať pod tlak aj vďaka vzdialenejšej striedačke. V tretej tretine sme však súperkám odskočili gólovo a premeneným trestným strieľaním v závere sme definitívne zavreli stretnutie. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo zvíťaziť. Dievčatá hrali dobre, aj sa dobre pohybovali, boli efektívne. Treba v tom pokračovať.“