MS18-ženy: Slovenky zdolali aj Švajčiarky a postúpili do štvrťfinále, opäť žiarila Lopušanová

ÖSTERSUND (SZĽH) ­– Slovenské hokejové reprezentantky do 18 rokov si na majstrovstvách sveta v švédskom Östersunde zahrajú vo štvrťfinále. V druhom zápase základnej B-skupiny triumfovali v utorok nad húževnatými Švajčiarkami 4:1 a vedú priebežnú tabuľku pred druhými Češkami, s ktorými si ešte pred stredajším vzájomným súbojom  zabezpečili miestenku vo vyraďovacej fáze. Víťazstvo nad Helvétkami režírovala stále iba 14-ročná Nela Lopušanová, ktorá mala prsty vo všetkých štyroch slovenských góloch. Tri strelila a štvrtý vypracovala. Po dvoch zápasoch má na konte sedem bodov za päť gólov a dve asistencie.

Hoci zverenky trénera Miroslava Mosnára vstúpili do prvej tretiny aktívne, v 9. minúte sa nechali zatlačiť v obrannom pásme a inkasovali. Presadila sa Rosselová strelou zápästím z otočky na osi klziska. Azda najväčšiu slovenskú príležitosť zahodila v úvodnej časti Beňáková, ktorá po dobrom prevzatí puku v útočnej tretine nezamierila presne.

Druhú tretinu začali Slovenky v oslabení. Dokázali vyhodiť puk cez všetky čiary, čo využila rýchla Lopušanová. Dokorčuľovala Švajčiarky, neúnavným aktívnym forčekingom ich na viac pokusov obrala o puk a presnou strelou vyrovnala – 1:1. Zakrátko si opäť Lopušanová v rýchlosti prevzala prihrávku na útočnej modrej čiare, posunula puk Dobiášovej a tá sama pred brankárkou zakončila presne. Koncert 14-ročnej Slovenky pokračoval. Na konci 28. minúty získala puk aktívnym napádaním, dostala do úniku po pravom krídle a rutinérsky zakončila – 3:1

V tretej tretine sa fantasticky hrajúcej Lopušanovej podarilo skompletizovať hetrik. V 45. minúte jej načapovala prihrávku Tóthová a mladá Slovenka trafila výstavne do ľavého horného rohu. Slovenky mali k dispozícii aj 5-minútovú presilovku po vylúčení Bächlerovej na 5+DKZ, ale skrátili si ju trestom na vlastnej strane. Do záverečného klaksóna sa už skóre nezmenilo.

Slovenky sa po dvoch víťazstvách  – 6:3 nad Japonkami a 4:1 nad Švajčiarkmi – nachádzajú v priebežnej tabuľke B-skupiny na prvom mieste so šiestimi bodmi. O skóre druhé sú Češky, s ktorými odohrajú v stredu od 12.00 h posledný duel v skupine o konečné prvé miesto. Švajčiarky a Japonky budú hrať baráž o udržanie v elitnej kategórii na dve víťazné stretnutia.

MS hráčok do 18 rokov, B-skupina:

Slovensko – Švajčiarsko 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Góly: 22. Lopušanová, 25. Dobiášová (Lopušanová, Macková), 28. Lopušanová, 45. Lopušanová (Tóthová) ­– 9. Rosselová (Capezzaliová).

Vylúčené: 2:3 na 2 min, navyše Bächlerová (Švajčiarsko) 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, strely na bránku: 28:19.

Rozhodovali: Janshenová (USA), Kurodaová (Jap.) – Buttová (Nem.), Krautová (USA) – 137 divákov.

Zostava SR: Debnárová – Krákorová, Macková, Gálisová, Stern, Mandelíková, S. Halušková, Nogová, Mateičková – Z. Dobiašová, Lopušanová, Tóthová – Karkošková, Jancsóová, Blichová – Taricsová, Beňáková, Lacková – Donovalová, Paulínyová, Juríková. Tréner M. Mosnár.