MS žien 1B: Slovenské reprezentantky na úvod šampionátu deklasovali Lotyšky

RIGA (SZĽH) – Slovenské hokejové reprezentantky zvládli prvý zápas na turnaji B-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta žien. V lotyšskej Rige zdolali domáce hráčky presvedčivo 7:1. Výber usporiadateľskej krajiny držal krok s favoritkami iba v prvej tretine. Zverenky hlavného trénera Miroslava Mosnára odohrajú druhý zápas na podujatí v pondelok o 15.00 SELČ proti Slovinkám.

Slovenským hokejistkám nevyšiel úvod duelu. Už na konci štvrtej minúty putovala na trestnú lavicu Iveta Klimášová a Lotyšky využili početnú prevahu. Pred bránkou si našla odrazený puk Anna Lagzdinová a poslala ho do siete. S pribúdajúcimi minútami Slovenky prebrali iniciatívu a vypracovali si viacero príležitostí na vyrovnanie. Gól padol až sekundu pred koncom prvej tretiny. V presilovke vypálila od modrej čiary Laura Šuliková a pohotová Janka Hlinková skórovala z dorážky.

V druhej tretine sa hralo na jednu bránku. Slovenské hokejistky vyprodukovali až 29 striel a z výraznej hernej prevahy vyťažili šesť gólov. Dvoma presnými zásahmi sa prezentovali Barbora Kapičáková s Emou Tóthovou, po jednom góle pridali Lívia Kúbeková a Tatiana Blichová. Krásnu individuálnu akciu predviedla Tóthová pri zvýšení na 6:1. V oslabení bola v úniku najprv faulovaná v strednom pásme, ale udržala puk na hokejke, zdvihla sa z ľadu a potom sa prekľučkovala až ku gólu.

V záverečnom dejstve slovenské hráčky zvoľnili. Ponúkli súperkám dve presilovky a vo vlastnej početnej výhode čelili samostatnému nájazdu Lotyšiek. Brankárka Andrea Rišianová však vyriešila nebezpečné situácie a postrážila pre Slovenky víťazstvo 7:1.

Hlas po zápase

Miroslav Mosnár, hlavný tréner SR ženy: "Bol to prvý zápas turnaja, takže dievčatá boli spočiatku nervózne. Po góle v oslabení sme navyše prehrávali 0:1. Veľmi nám však pomohlo vyrovnanie na 1:1 v závere prvej tretiny. V druhom dejstve sa nám potom podarilo skórovať až šesťkrát a rozhodli sme zápas. V tretej tretine sa už len dohrávalo, zvíťazili sme 7:1 a sme spokojní s výsledkom aj s hrou. Sme radi, že sme zvládli prvý duel turnaja proti domácemu tímu. Lotyšky sa mohli oprieť o podporu z tribún a najmä v prvej tretine sme mali zviazané ruky v koncovke. Verím, že zajtra to bude lepšie. Čaká nás súper, ktorý taktiež v prvom dueli zvíťazil, a tak očakávame dobrý zápas."

Turnaj B-skupiny I. divízie MS žien – Riga (Lot.)

Lotyšsko – Slovensko 1:7 (1:1, 0:6, 0:0)
Góly: 6. Lagzdinová (Yipová-Chucková, Silajaneová) – 20. Hlinková (L. Šuliková, Nemčeková), 24. Kapičáková, 29. Blichová (Beňáková, Klimášová), 30. Kúbeková (Korenková, L. Halušková), 36. Tóthová (Kapičáková, L. Šuliková), 38. Tóthová, 40. Kapičáková (Hlinková).
Vylúčené: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, strely na bránku: 21:51, rozhodovali: Lusiová (Fín.) – Gottlibetová (Maď.), Thomsonová (Kan.), 570 divákov.

Zostava SR: Rišianová – Leskovjanská, Košecká, L. Šuliková, Drábeková, Klimášová, Bednárik, Janeková, Gálisová – L. Halušková, Kúbeková, Korenková – Ištocyová, Nemčeková, Dobiašová – Hlinková, Kapičáková, Tóthová – Fančovičová, Blichová, Beňáková. Tréner M. Mosnár.