MS žien 1A: Slovenské hokejistky v Číne zradila koncovka, Sieppi: Počítajú sa iba výsledky

ŠEN-ČEN (SZĽH) – Slovenská ženská hokejová reprezentácia nenaplnila postupové ambície na turnaji A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta. V čínskom Šen-čene nedokázala zvíťaziť a nečakane obsadila až poslednú šiestu pozíciu bez zisku bodu, čo znamenalo zostup do nižšej výkonnostnej kategórie. Slovenky vo väčšine zápasov herne aj strelecky prevýšili súperky, ale doplatili na nízku efektivitu v zakončení. 

Zverenky fínskeho trénera Arta Sieppiho strelili len štyri góly v piatich dueloch, o ktoré sa postarali Simone Bednárik, Tatiana Korenková, Barbora Kapičáková a Nikola Rumanová. Slovenské hokejistky postupne podľahli Číne 0:1, Holandsku 0:3, Nórsku 2:4, Dánsku 1:2 a Rakúsku taktiež 1:2. 

„Bude to pre nás výzva, aby sme v budúcnosti pracovali na zlepšení efektivity streľby. Brankárky súperov sme zamestnali až 162 strelami, ale nedokázali sme dávať góly. Po piatich prehrách v rade je náročné hodnotiť turnaj. Mentálne sme však nezvládli iba jeden zápas s Holandskom,“ povedal pre Hockey Slovakia kouč Sieppi, ktorý následne rozobral všetky slovenské vystúpenia na turnaji. 

„Začali sme kvalitným súbojom s Čínou. Najlepšiemu tímu na podujatí sme dovolili streliť iba jeden gól, čo sa iným družstvám nepodarilo. Bohužiaľ, po vyrovnanom a náročnom zápase s domácimi hráčkami nasledoval duel s Holandskom. Mali sme krátky čas na regeneráciu a prípravu, čo súperky využili. Proti Nórkam sme hrali excelentne do 43. minúty. Potom však prišli dva inkasované góly v priebehu tridsiatich sekúnd, ktoré mali negatívny dopad na našu psychiku. Dovolím si tvrdiť, že v zápase s Dánskom sme si vypracovali viac gólových šancí ako súperky, ktoré hrali na olympijskom turnaji aj majstrovstvách sveta najvyššej kategórie. Nanešťastie, nedokázali sme to zužitkovať na zisk bodov. V záverečnom súboji s Rakúšankami sme mali jasnú prevahu, trojnásobný počet striel ako súperky, ale ani takúto dominanciu sme nevyužili,“ povzdychol si Sieppi.

Fínsky odborník na ženský hokej prijal ponuku viesť slovenský národný tím s cieľom vrátiť ho medzi svetovú elitu. Paradoxne, jeho prvý veľký turnaj so Slovenkami priniesol prepad do B-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta žien. Šampionát tejto výkonnostnej úrovne privíta v budúcom roku od 31. marca do 6. apríla lotyšská Riga. „V minulej sezóne sme dvakrát zdolali Nórky aj Rakúšanky, ale na majstrovstvách sveta sa nám to nepodarilo. Možno to bolo menšou obmenou hráčok v kádroch alebo zraneniami, ktoré vyradili z hry Nikolu Nemčekovú a Líviu Kúbekovú. Sú to hokejistky, ktorých stratu sme cítili, ale nechceme sa na to vyhovárať. Sme na úplnom začiatku novej sezóny. S kolegami urobíme hĺbkovú analýzu toho, čo sa stalo, a musíme naďalej pracovať, aby sme sa dobre pripravili na ďalšie turnaje,“ pokračoval.

Sieppi nebol počas turnaja spokojný so slabou koncovkou svojho tímu. Napriek piatim prehrám a poslednému miestu v tabuľke však našiel aj pozitíva. „Počítajú sa iba výsledky, ale teší nás, že sme si vytvorili dostatok gólových príležitostí. Zároveň sme hrali solídne v defenzíve a našli sme brankárku, ktorá podržala tím vo všetkých stretnutiach, za čo dostala ocenenie pre našu najlepšiu hráčku na turnaji. Dobré výkony podali skúsenejšie hráčky, ale stále vidím priestor na to, aby sa k nim pridali ďalšie hokejistky, ktoré by potiahli tím k lepším výsledkom,“ dodal 58-ročný tréner.