MS 18: Slovenskí hokejisti sa presťahovali na štvrťfinále do Vantaa, Čechov dobre poznajú z prípravy

VANTAA (SZĽH) – Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov zvíťazili v záverečnom zápase v základnej skupine majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie vo Fínsku a krátko po vysokom triumfe 11:1 nad Nórmi spoznali štvrťfinálového súpera. O miestenku medzi najlepšou štvoricou turnaja zabojujú vo štvrtok o 13.45 SELČ proti Čechom.

Mladí Slováci strávili základnú skupinu v Metro Arene v Espoo, kde si za kurióznych okolností zahrali v dueli s Nórskom na hlavnej aj vedľajšej ľadovej ploche. Štvrťfinálový súboj absolvujú premiérovo na šampionáte v Trio Arene vo Vantaa. „Hala je menšia a taktiež aj klzisko je menšie. Stredné pásmo je maličké a bude to veľmi rýchly zápas. Posledná tretina na menšej ploche v Espoo nás pripravila na štvrťfinále,“ pousmial sa útočník Tobias Pitka.

Zverenci hlavného trénera Martina Dendisa získali v základnej skupine tri body za spomenuté víťazstvo nad Nórmi a obsadili tretie miesto. V konfrontáciách s Lotyšmi, Američanmi a Fínmi nebodovali, pričom proti dvom favoritom skupiny nestrelili gól. Česi majú zatiaľ bilanciu dve víťazstvá a dve prehry. Švajčiarov zdolali 3:0, Švédov 3:2 po samostatných nájazdoch, ale podľahli Kazachom 3:4 po predĺžení a Kanaďanom 0:6.

„Začiatok šampionátu nebol podľa našich predstáv, ale splnili sme malý cieľ, ktorý sme si dali, a to prebojovať sa do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Teraz to bude už iba o jednom zápase,“ vyhlásil vysoký center.

Slovenskí a českí reprezentanti odohrali dva vzájomné zápasy v príprave na svetový šampionát. Vo Velkom Meziříčí sa zrodili víťazstvá domáceho výberu 3:0 a 4:3 po predĺžení. „Vieme, že s týmto súperom dokážeme hrať vyrovnanú partiu. V druhom prípravnom zápase sme viedli až do záveru riadneho hracieho času a prehrali sme v predĺžení. Musíme si teraz pozrieť videá a stopercentne pripraviť sa na súpera,“ povedal útočník Tomáš Pobežal, ktorý skóroval proti Nórom štyrikrát.