MS 18: Slovákov čaká semifinálový reparát s Američanmi, Dostál: Bude to náročné, ale vždy je šanca

ESPOO (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov druhýkrát v rade postúpila do semifinále majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie. Vo vyrovnanom štvrťfinálovom súboji vyradila českých rovesníkov po výsledku 3:2 a v sobotu o 13.00 SELČ nastúpi v semifinále proti mladíkom z USA.

Slováci majú Američanom čo vracať. Vlani s nimi prehrali v semifinále hladko 1:7 a na úvod tohtoročného šampionátu vo fínskych mestách Espoo a Vantaa podľahli favoritovi ešte výraznejšie 0:9. „Skupinovú fázu by som oddelil od vyraďovacej časti. Je to nový turnaj a budeme sa na to pozerať s inak nastavenou hlavou. Treba sa sústrediť na detaily a hrať to, čo si povieme,“ vyhlásil štvrťfinálový hrdina slovenského tímu Ondrej Maruna.

Sedemnásťročný útočník strelil Čechom dva góly vrátane víťazného, keď prekvapil brankára Milotu nenápadným pokusom od mantinelu. „Štvrťfinále na majstrovstvách sveta nehráte každý deň. Užil som si zápas a som rád, že som pomohol tímu dvoma gólmi a postúpili sme do semifinále. Už v predchádzajúcich dueloch som mal šance a taktiež mi to nepadalo ani počas sezóny. Skúsil som však strieľať, tlačiť sa do bránky a vyšlo to,“ hovoril dobre stavaný forvard. 

Slovenským reprezentantom nevyšiel úvod turnaja. Po prehrách s Američanmi, Lotyšmi a Fínmi čelili hrozbe v podobe záchranárskych prác. Výborne zvládnuté zápasy s Nórmi a Čechmi ich však posunuli do bojov o medaily. „Potrebovali sme sa ustáliť, nabrať viac sebavedomia. Verím, že túto skúsenosť z náročných momentov zúročíme. Postupne sa zlepšujeme a tieto detaily nás okrem tímovosti dostali tam, kde sme,“ vyjadril sa asistent trénera Michal Dostál, ktorý bol súčasťou trénerského štábu aj vlani.

Tím pod vedením hlavného kouča Tibora Tartaľa vo Švajčiarsku siahal na bronzovú medailu, ale v závere riadneho hracieho času inkasoval a napokon prehral s Kanaďanmi 3:4 po predĺžení. „Aj minulý rok, aj tento rok mali svoj vlastný príbeh. Som však šťastný, že som pri tom a beriem to s pokorou. Verím, že na tomto šampionáte budeme ešte úspešnejší,“ pokračoval Dostál. 

Slováci sa po dvoch dňoch strávených v Trio Arene vo Vantaa opäť vrátili do Metro Areny v Espoo, kde absolvovali celú základnú skupinu. V piatok vykorčuľovali na ľad v rámci krátkeho tréningu. „Na Američanov ušijeme taktiku na mieru. Samozrejme, vieme o ich silných stránkach, ale budeme sa zameriavať na seba. Pokúsime sa naše silné stránky potlačiť do popredia a využiť vo svoj prospech. Bude to veľmi náročné, ale šanca je vždy,“ dodal asistent trénera.

Druhý semifinálový zápas medzi Kanadou a Švédskom odštartuje v sobotu o 17.00 SELČ. Turnaj vyvrcholí v nedeľu duelom o tretie miesto (13.00) a finálovým súbojom (17.00).