MMSR 2022: V úvodný deň víťazstvá starších žiakov Trenčína a Slovana a kadetov Slovana a Popradu

RUŽOMBEROK (SZĽH) – Mládežnícke majstrovstvá Slovenska 2022 odštartovali v Ružomberku štyrmi zápasmi úvodného hracieho dňa. Vo vekovej kategórii starších žiakov sa v nich z víťazstva tešili hokejisti Trenčína a bratislavského Slovana, ktorí si do tabuľky turnaja pripísali za víťazstvo zhodne po dva body. Medzi kadetmi zas na víťazstvo dosiahol Slovan, ktorý uspel proti Banskej Bystrici 4:2, a prvý hrací deň uzavreli víťazstvom kadeti Popradu v zápase proti Nitre.

Turnaj starších žiakov

Úvodný zápas Mládežníckych majstrovstiev Slovenska priniesol presvedčivú výhru starších žiakov Dukly Trenčín. Tým patrila už úvodná tretina zápasu, v ktorej si dokázali zásluhou gólov Raa, Ďurča a Kazdu vybudovať trojgólové vedenie. Žilinčania sa ofenzívne osmelili až v druhej tretine. V nej síce ešte dvakrát inkasovali, no po Lopušanovej znížení na 1:5 predvádzali svoj najlepší hokej v zápase. Zabrzdilo ich však päťminútové vylúčenie Smolku, po ktorom prebrali iniciatívu v zápase opätovne aj Trenčania. Tí žilinskú bránku nakoniec v zápase dobyli dohromady desaťkrát zásluhou ôsmich rôznych strelcov. Za Žilinu v tretej tretine už len korigovali skóre na konečných 3:10 presnými zásahmi znovu Lopušanová a Harvánek.

MsHKM Žilina – HK DUKLA Trenčín 3:10 (0:3, 1:2, 0:5)
Góly: 28. Lopušanová (Macák, Urdák), 55. Lopušanová (Urdák), 56. Harvánek (Koša) – 5. Ra (Jakubec), 17. Ďurčo (Kazda, Goljer), 20. Kazda, 23. Kazda (Ďurčo), 25. Tomík, 43. Niederleitner (Tomík, Šedivý), 43. Kovalčík (Kazda, Ďurčo), 48. Tomík (Šedivý, Niederleitner), 50. Plško, 54. Goljer.
Vylúčenia (2 min.): 4:3, navyše Smolka (Žilina) 5 min. + DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:1. Strely na bránu: 22:40 (6:13, 10:11, 6:16). Rozhodovali: Rojík – Staššák, Šebeň.

Stretnutie Popradčanov a Slovanu naopak bolo výsledkovo ďaleko vyrovnanejšie. Po bezgólovej prvej tretine, v ktorej Popradčania nezužitkovali výhodu trestného strieľania, prišiel prvý gól napokon až v 26. minúte – paradoxne v čase zvyšujúceho sa náporu Slovana nečakane udrel Šimko, ktorý poslal svoj tím do vedenia. Slovan síce v 31. minúte zrovnal, no Poprad odpovedal krátko nato ďalšími dvomi gólmi. Vedenie 3:1 navyše mohol ešte v 36. minúte navýšiť z nariadeného trestného strieľania Šimko, no zoči-voči Henriquezovi neuspel. Akoby práve tu nastal zlom zápasu. Najprv ešte do prestávky znížil Šramatý na 3:2 a v tretej dvadsaťminútovke Burov hetrikom v rozmedzí necelých siedmich minút definitívne naklonil misky váh na stranu Slovana.

HK ŠKP Poprad – HC Slovan Bratislava bieli 4:5 (0:0, 3:2, 1:3)
Góly: 26. Šimko (Horváth), 31. Šimko (Krempaský), 34. Krempaský (Pavličko), 47. Kostík (Olekšák) – 31. Husák (Floriš), 37. Šramatý (Jašo), 42. Burov (Černák, Tručka), 47. Burov (Požgay), 49. Burov (Černák).
Vylúčenia (2 min.): 5:0, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 13:41 (5:18, 6:13, 2:10). Rozhodovali: Rojík – Staššák, Šebeň.

Turnaj kadetov

V otváracom stretnutí turnaja kadetov sa na úvodný gól čakalo do 11. minúty, keď sa presadil Mikulec. Slovan svoju prevahu v prvej tretine na viac ako jeden gól nezužitkoval, čo sa mu vypomstilo v druhej časti hry. V jej úvode totiž Bystričania dvomi zlepenými gólmi zásluhou Šunu a Tomku stav stretnutia otočili a s jednogólovým vedením vstupovali barani aj do poslednej tretiny. V nej však Slovan nadviazal na výkon z úvodného dejstva a gólmi Bacigála, Mikulca a Hurtaja si prinavrátil vedenie, ktoré udržal až do záverečného klaksónu.

HC Slovan Bratislava – Barani Banská Bystrica 4:2 (1:0, 0:2, 3:0)
Góly: 11. Mikulec (Hurtaj), 42. Bacigál (Antal, Slovák), 53. Mikulec (Šatan), 59. Hurtaj (Bohoš, Fabuš) – 21. Šuna (Čunderlík), 23. Tomka (Sedliačik).
Vylúčenia (2 min.): 2:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 39:19 (13:4, 10:9, 16:6). Rozhodovali: Krist – Tichý, Tvrdoň.

Aj druhý zápas turnaja kadetov priniesol viacero zvratov a zmien skóre. Nitra sa ujala vedenia už po 81 sekundách hry zásluhou Koiša a do prestávky stihla pridať aj druhý gól. Druhá tretina však patrila Popradu. Ten v rozmedzí necelých siedmich minút druhej tretiny strelil štyri góly, keď sa postupne presadil Straka, Babič, znovu Straka a Knapík, a razom dvojgólové manko musela doháňať Nitra. Tá v tretej tretine dokázala Poprad aj zatlačiť a odmenou im bol kontaktný gól Chrenka na 3:4. Vyrovnať sa však Nitre už nepodarilo, naopak počas záverečného úsilia pri hre bez brankára pečatil na konečných 5:3 z pohľadu Popradu gólom do prázdnej bránky Duľa.

HK ŠKP Poprad – MMHK Nitra 5:3 (0:2, 4:0, 1:1)
Góly: 32. Straka (Knapík), 34. Babič (Kušmirek, Palčo), 37. Straka, 39. Knapík (Straka), 60. Duľa – 2. Koiš (Štefanka), 18. Štefanka (Kováč), 48. Chrenko (Znamenák)