Michalovce predstavili posily i nové dresy, Valtonen chce po dvoch bronzoch viac

Stalo sa už peknou tradíciou, že predstavitelia michalovskej Dukly Ingema oznamujú podobu kádra pre novú sezónu v rámci slávnostného galavečera na Zemplínskej šírave. V stredu podvečer nepredstavili len štvoricu nových zahraničných posíl, ale aj novučičké dresy pre sezónu 2024/25.

Zemplínčania do nej vykročia v pozícii obhajcov bronzových medailí. V praxi išlo o vyrovnanie doterajšieho historického maxima, „líšky“ však vstupovali do bojov o pohár Vladimíra Dzurillu z veľmi nádejnej druhej pozície.

„Pri spätnej analýze možno povedať, že uplynulá sezóna bola pre michalovský hokej úspešná,“ zdôraznil športový manažér Marek Mašlonka. „V základnej časti sme skončili druhí, v play-off tretí. Niekto chcel možno trochu viac, ale kto si neváži malé veci, nezaslúži si ani veľké. Vyrovnali sme historicky najlepší výsledok Dukly a to je výborné. Bronz nie je pre takéto malé mesto samozrejmosť a všetci v Michalovciach by sme si ho mali viac vážiť. Nemôžeme konkurovať top tímu na Slovensku, ale každý úspech nás posúva dopredu.“

Veľmi podobne to vníma aj tréner Tomek Valtonen, ktorý prevzal mužstvo Dukly z rúk Petra Kúdelku dvanásť kôl pred koncom základnej časti.

„Mali sme celkom dobrú základnú časť a očakávania pred play-off boli veľké. So Zvolenom sme to zvládli, ale Nitra hrala neskutočne dobre. V play-off sme mali zranenia a bolo tam aj pár iných komplikácií, ale celkovo som bol spokojný,“ skonštatoval fínsky tréner s poľskými koreňmi.

Cenný bronz bol vystavený aj v rámci galavečera, no v tejto chvíli sa už michalovský manažment sústredí len na nadchádzajúcu sezónu. Podľa Mašlonku je už káder uzavretý na 90 percent a voľné ostávajú len dve legionárske pozície.

„Snažíme sa neunáhliť a dôležité je, že Slovákov už máme podpísaných. Káder je široký a v lete nás teda čaká veľký boj o miesto v zostave,“ poznamenal Mašlonka a význam poistenia služieb domácich hráčov vyzdvihol aj Valtonen. „Vyzerá to veľmi dobre a so skladbou tímu som spokojný. Máme veľmi silný slovenský základ a to je podstatné. Bez kvalitných Slovákov to nejde a k tomu sa snažíme pridať správnych importov. Dôležité je, že tu ostal náš kapitán Daugavinš, pretože nejde len o výborného hráča, ale aj o osobnosť kabíny.“

K spomínanému Daugavinšovi najnovšie pribudol aj jeho reprezentačný spoluhráč Renars Krastenbergs.

„Od neho máme veľké očakávania. Prichádza ako strelec a na šampionáte v Česku hrával v prvom útoku s Kasparsom. U nás by mal by byť nebezpečným zakončovateľom. Spoločne s našim veľkým lídrom Kasparsom im to môže výborne ladiť,“ naznačil očakávania od lotyšského útočníka Mašlonka.

Stratu doterajšej brankárskej jednotky Stanislava Škorvánka vyriešili Zemplínčania ziskom francúzskeho reprezentanta Juliana Juncu.

„Všetci sme ho mohli sledovať na nedávnych majstrovstvách sveta a ide o motivovaného brankára, ktorý prichádza zo Severnej Ameriky a chce sa vo svojej kariére opäť posunúť dopredu. Je v najlepšom veku a máme na neho výborné referencie od ľudí z jeho bývalých klubov i pána Hiadlovského, ktorý ho trénersky viedol aj v národnom tíme Francúzska,“ vyslovil sa na margo Juncu michalovský športový manažér.

Jediným zahraničným hráčom v obrane Michaloviec je nateraz Čech Ondřej Slováček. „Ide o ofenzívne ladeného obrancu, ktorý prichádza z Kladna. Predtým mal veľmi úspešné sezóny v Českých Budějoviciach a fínskom Lukko Rauma. U nás sa chce vrátiť do svojich najlepších čias.“

Pomerne kontroverznou posilou je Fín Topi Rönni. Po tom, čo ho tento rok odsúdili za znásilnenie, s ním ukončila zmluvu Tappara Tampere a práv na jeho služby sa vzdal i klub Calgary Flames, ktorý ho draftoval v roku 2022 v druhom kole. V Michalovciach veria, že svoju chybu oľutoval a využije druhú šancu.

„Tento mladý dvadsaťročný fínsky center má obrovský talent. V roku 2022 ho draftovali v druhom kole a je to veľký profesionál, ktorý by nám mal pomôcť,“ verí Mašlonka, ktorého doplnil Valtonen. „Topi bol momentálne voľný a šanca získať takto mladého hráča draftovaného len pred dvomi rokmi v druhom kole sa jednoducho neobjaví každý deň. Objavila sa možnosť podpísať ho a som rád, že sa to podarilo. Osobne je mi ale jedno, či ide o Fína. Spoločne s Marekom Mašlonkom sme si volali deväťkrát denne a robili sme všetko preto, aby sme získali čo možno najlepších hráčov pre náš tím. Národnosť nehrala rolu.“

Okrem spomínaných importov získali Michalovce aj slovenské zvučné mená ako sú Patrik Svitana, Daniil Fominych, Jakub Meliško či českého útočníka so slovenským pasom Alberta Michnáča.

„Snažili sme sa omladiť mužstvo a aj preto prišli hráči ako Fominych či Michnáč. Tréner vyžaduje korčuľovanie a agresívne napádanie. K tomu potrebuje mať rýchly a energický tím. Chceme hrať pekný, ale účelný hokej pre fanúšikov. Ambície máme vysoké, ale musíme ísť skromne a prvoradým cieľom bude dostať sa do prvej šestky,“ zadefinoval predsezónne ciele Marek Mašlonka.

Tréner Tomek Valtonen doviedol Duklu k obom bronzom. Hoci išlo o pekné úspechy, teraz by chcel ešte o kúsok viac. „Ďalšie bronzy už nechcem,“ rozosmial sa Fín. „Radi by sme získali viac. Teraz sa však musíme sústrediť len na poctivú prácu. Ísť pekne krok po kroku. Momentálne pracujeme na kondícii hráčov, v auguste začneme pracovať na ľade a takto pôjdeme postupne dopredu.“

V rámci prípravy odohrajú Michalovce 9 prípravných zápasov. Prvý z nich odohrajú doma 15. augusta s Liptovským Mikulášom, následne vycestujú na turnaj do poľského Osvienčimu. Tri stretnutia ich čakajú v rámci Tatranského pohára v Poprade a prípravu zakončí domáci duel s Košicami.