Michal Sersen zoberie Richardovi Kapušovi rekord, bilancovať bude až po kariére

Obranca Michal Sersen sa v nedeľu v Prešove, ak nastúpi, stane novým klubovým rekordérom Slovana Bratislava v počte odohraných zápasoch. V piatok proti Banskej Bystrici (2:3 sn) odohral 655. duel v belasom drese v niektorej z pravidelných ligových súťaží, čím sa vyrovnal držiteľovi doterajšieho maxima Richardovi Kapušovi.

Keď Michal Sersen začal svoju pätnástu sezónu v Slovane, bolo jasné, že rekord Richarda Kapuša padne. Pred jej štartom mal v bratislavskom drese 647 ligových duelov či už v extralige alebo v Kontinentálnej hokejovej lige. Ďalšie desiatky odohral v príprave, v európskych pohárových súťažiach či v mládežníckych tímoch.

„Keď som si v šestnástich rokoch v sezóne 2002/03 obliekol prvýkrát dres A-mužstva, nemyslel som si, že v klube zotrvám tak dlho. Vtedy bolo pre mňa prioritou etablovať sa v seniorskom hokeji, získať stabilné miesto v áčku. Veľmi si vážim, že môžem byť tak dlho súčasťou Slovana. Odohral som v jeho drese veľa kvalitných zápasov a sezón. Som vďačný za každú šancu a príležitosť, ktorú som dostal,“ povedal 35-ročný kapitán mužstva z Tehelného poľa.

Každý hráč, ktorý dosiahne nejaké míľniky či rekordy sa z nich v rozbehnutej sezóne krátko poteší, ale jeho pozornosť sa sústredí predovšetkým na výkony a výsledky tímu. Až po kariére si mnohí uvedomia, čo všetko dokázali. „V rozbehnutej sezóne nie je ani čas takéto veci riešiť. Keď však budem bilancovať kariéru, budem hrdý na to, čo sa mi podarilo. Je však pravdou, že viacerí mi už tento rekord pripomínali. Osobne som sa však sústredil predovšetkým na naše výkony,“ priznal Sersen.

S doterajším klubovým rekordérom Richardom Kapušom v minulosti hrával, spoločne sedeli v kabíne. Oboch v bratislavskom drese spája fakt, že na ňom mali kapitánske céčka. „Mara bol typ hráča, ktorý chcel za každú cenu vyhrať. Bol impulzívny, skutočný líder. Pre mužstvo odovzdal všetko. Takých hráčov si ja veľmi vážim,“ uviedol rodák z Gelnice.

Sersen si v debate spomenul aj na svoj prvý ligový štart: „Ak sa nemýlim, bolo to v októbri a nastúpil som proti Skalici. Veľmi som sa tešil, keď som sa dozvedel, že som v nominácii.“

Pamäť má Michal dobrú. Na premiérový extraligový súboj v drese A-mužstva Slovana nastúpil 29. októbra 2002 a bolo to proti Skalici. Na súpiske bol vo štvrtej obrannej dvojici s Karolom Slobodom, podľa dobových správ prvýkrát na ľade vykorčuľoval v 29. min. Bratislavčania pred 3221 divákmi zdolali Skaličanov, ktorí nastúpili s čiernymi páskami na počesť tragicky zosnulého spoluhráča Richard Rampáčka, tesne 3:2.

„Z toho stretnutia sa mi vybavuje aj jedna spomienka. Martin Kuľha mi nahral do dobrej streleckej príležitosti, mal som priestor na strelu, ale nevyužil som ju. Aj mi dal pocítiť, že som nedal gól. Ja som bol vtedy predovšetkým rád, že som sa objavil v A-mužstve,“ zaspomínal si hokejista, ktorý následne hral tri sezóny v kanadskej juniorskej QMJHL a okrem Slovana si obliekol aj dresy Sparty Praha, Levu Praha, Banskej Bystrice a Jekaterinburgu.

Sersen patrí medzi skupinu hráčov, ktorí majú medailu z MS (striebro 2012), MS do 18 rokov (striebro 2003), sú slovenskými majstrami (2003, 2007, 2008 so Slovanom, 2017 s Banskou Bystricou) a získali Memorial Cup (2006 s Québecom, bol aj v All-star tíme turnaja).

Richard Kapuš prišiel o jeden rekord, ďalšie dva mu však pravdepodobne ešte dlho nevezme. Stále mu patrí primát najproduktívnejšieho hráča klubu (564) i muža s najviac asistenciami (346).

 

TOP 10 hráčov s najviac ligovými štartami v drese Slovana Bratislava (stav k 16. októbru 2021):

1. Richard Kapuš a Michal Sersen po 655, 3. Rudolf Jendek 581, 4. Martin Kuľha 544, 5. Ján Lipiansky 499, 6. Martin Hujsa, Radoslav Kropáč a Marián Bezák po 434, 9. Ivan Černý 417, 10. Ján Jaško 408.