MESIAC V MLÁDEŽI: Vedúce priečky patria Slovanu, v juniorke žiari produktívny 16-ročný poľský bek

BRATISLAVA (SZĽH) – Hokejisti Slovana Bratislava figurujú v závere októbra na prvej priečke v Extralige juniorov aj v Kaufland Extralige dorastu. Náskok hráčov z hlavného mesta pred konkurentmi však nie je veľký. V juniorskej súťaži Bratislavčanom sekundujú Nitrania, v dorasteneckej lige bojujú o vedúcu pozíciu okrem hráčov Nitry aj Trenčania.

JUNIORI

V Extralige juniorov nazbieral Slovan 43 bodov a v doterajších sedemnástich vystúpeniach utrpel jedinú prehru v riadnom hracom čase. Druhí Nitrania s 39 bodmi majú na konte o zápas menej, keďže ešte nehrali s reprezentačným výberom do 18 rokov. Odstup tretej Banskej Bystrice od prvého Slovana je už osembodový. Na štvrtom až šiestom mieste sa zoradila trojica 30-bodových družstiev (Trenčín, Liptovský Mikuláš, Žilina). Naopak, na chvoste tabuľky nájdeme juniorov Skalice so šiestimi bodmi a predposledná priečka patrí hráčom Košíc s dvanástimi bodmi. 

Podobne ako v septembri, aj po októbrových zápasoch kraľuje produktivite Extraligy juniorov útočník Banskej Bystrice Patrik Živický (ročník 2003), ktorý je zároveň najlepší strelec súťaže. V 17 dueloch dosiahol bilanciu 17 gólov a 14 asistencií. 

Druhé miesto v oboch štatistikách patrí Benjamínovi Pšenkovi (2004) zo Slovana Bratislava (14+8), ale rovnako 22 bodov nazbieral aj najproduktívnejší obranca súťaže Patryk Zubek (2007). Iba 16-ročný poľský bek strelil v drese Banskej Bystrice päť gólov a pripísal si 17 asistencií. Z hráčov ročníka 2007 nájdeme v elitnej desiatke bodovania aj dvojicu nitrianskych útočníkov Tomáš Chrenko (9+10) – Adam Nemec (10+8), ktorá už dostala priestor aj v zostave reprezentačnej osemnástky. 

Tím projektu centralizovanej prípravy reprezentácie do 18 rokov má v aktuálnej sezóne Extraligy juniorov výbornú bilanciu. V ôsmich zápasoch dosiahol sedem víťazstiev. So ziskom 20 bodom by zverenci Martina Dendisa v tabuľke preskočili polovicu účastníkov súťaže, hoci tí odohrali dvojnásobný počet duelov. 

V 1. lige juniorov nájdeme v západnej časti súťaže na prvých dvoch pozíciách kluby z hlavného mesta. Béčko Slovana Bratislava sa nachádza na prvej priečke so 41 bodmi, keďže v doterajších 14 zápasoch ani raz neprehralo a nastrieľalo 99 gólov. Druhý Ružinov získal 38 bodov. Vo východnej polovici odskočili od súperov juniori Spišskej Novej Vsi a Martina. Spišiakom patrí prvé miesto so 45 bodmi, Martinčania majú iba o tri body menej.

DORAST

V polovici základnej časti Kaufland Extraligy dorastu sa vyprofilovala trojica tímov v popredí tabuľky. Vedúci Slovan Bratislava a druhá Dukla Trenčín nazbierali 43 bodov, na konte tretej Nitry svieti 41 bodov. Odstup spomenutého tria od zvyšku tímov je dvojciferný. Vo zvyšku základnej časti, ktorá vyvrcholí v polovici januára, môžeme očakávať vyrovnaný boj o desať miesteniek do nadstavbovej A-skupiny, ktorá bude súperiť o účasť na finálovom turnaji v rámci Mládežníckych majstrovstiev Slovenska. Mužstvá na jedenástej až šestnástej pozícii poputujú do barážovej B-skupiny so štvoricou prvoligistov. 

Na prvých troch priečkach produktivity Kaufland Extraligy dorastu sa nachádzajú hráči bratislavského Slovana. Prvý je Timur Trebula (2008) s 29 bodmi (13+16), druhý Matúš Válek (2009) s 28 bodmi (9+19) a tretí Matej Stankoven (2008) s 26 bodmi (11+15). Tesne v závese sú ďalší hokejisti ročníka 2008 ako Juraj Rausa zo Zvolena (8+17), Alexej Kubat z Popradu (10+14) alebo Maxim Šimko z Nitry (11+9).

Trenčanov ťahal do polovice októbra útočník Martin Kalis (2007), ktorý získal 20 bodov v 12 zápasoch. V posledných dvoch týždňoch však mládežnícky reprezentant Slovenska nastupoval za juniorku Dukly. Trenčania disponujú najlepšou defenzívou v súťaži. V 16 dueloch inkasovali iba 23 gólov vďaka výbornej brankárskej dvojici Dávid Dvořák – Samuel Hrenák (obaja 2008). Dvořák má stopercentnú bilanciu osem zápasov, osem víťazstiev s úspešnosťou zákrokov 94,54 % a štyrmi čistými kontami. Hrenák zlikvidoval 93,01 % striel a dvakrát vychytal shutout.

Spomedzi účastníkov K-Classic 1. ligy dorastu má momentálne najlepšie vyhliadky na postup do baráže s extraligistami trojica lídrov regionálnych skupín. V západnej časti vedie bratislavský Ružinov s desaťbodovým náskokom pred Senicou, na východe dominuje HC Prešov s odstupom pätnástich bodov pred druhým Humenným. V skupine Stred figuruje na prvom mieste Prievidza, druhá Považská Bystrica stráca osem bodov.