MESIAC V MLÁDEŽI: Lenďák vychytal tri nuly za tri dni, skalické trápenie v juniorke aj doraste

BRATISLAVA (SZĽH) – November nepriniesol veľké zmeny v popredí tabuliek dorasteneckých a juniorských súťaží na Slovensku. Napriek tomu ponúkol viacero zaujímavých individuálnych výkonov talentovaných hráčov. Všetko podstatné sa dozviete v tradičnom mesačnom súhrne. 

JUNIORI

Hokejisti Nitry v novembri stiahli malý náskok bratislavského Slovana a momentálne vedú Extraligu juniorov o skóre pred hráčmi z hlavného mesta. Oba tímy nazbierali v doterajšom priebehu ročníka 56 bodov a v 23 dueloch nastrieľali viac ako 90 gólov. Nitrania sa však môžu pochváliť lepšou defenzívou, ktorá inkasovala iba 38-krát.

Veľkú zásluhou na tom majú nitrianski brankári Alan Lenďák (ročník narodenia 2006) a Jakub Irsák (2005). Prvý menovaný zažil v novembri mimoriadne vydarený trojzápas v dresoch Projektu SR 18 aj materského klubu. Lenďák najskôr v piatok 17. novembra vo vloženom kole proti Nitre vychytal čisté konto v tíme centralizovanej prípravy reprezentácie (32 zákrokov) a následne cez víkend pridal ďalšie dva shutouty vo farbách Nitry proti Popradu (46 a 28 zákrokov). Člen reprezentačnej osemnástky má v drese Nitry úspešnosť zákrokov až 95,6 % a príležitosť už dostal aj v seniorskej TIPOS SHL. 

Individuálnym štatistikám hráčov v poli naďalej kraľujú zástupcovia Baranov Banská Bystrica. Na čele produktivity aj tabuľky strelcov sa drží útočník Patrik Živický (2003) s vizitkou 20 gólov a 36 bodov. Medzi obrancami nazbieral najviac bodov jeho spoluhráč s poľským pasom Patryk Zubek (2007), ktorý má na konte 6 gólov a 21 asistencií. 

Výbornú formu mali v novembri aj nitrianski útočníci Adam Nemec s Tomášom Chrenkom (2007), ktorí patrili tiež k ťahúňom slovenskej sedemnástky na víťaznom Turnaji štyroch krajín vo Švajčiarsku. Obaja figurujú v elitnej päťke kanadského bodovania v konkurencii starších protivníkov. Mladší brat Šimona Nemca nazbieral 32 bodov (19+13), Chrenko získal 28 bodov (11+17). Opomenúť nemožno ani Miroslava Šatana mladšieho (2006) zo Slovana Bratislava s 25 bodmi (11+14) v 19 dueloch. 

Za dominantným duom MMHK Nitra a HC Slovan Bratislava v tabuľke Extraligy juniorov nasledujú tretí Barani Banská Bystrica (47 bodov), na štvrtej až šiestej pozícii nájdeme trojicu 39-bodových družstiev (Trenčín, Žilina, Liptovský Mikuláš). Naopak, výsledkové trápenie zažívajú v poslednej Skalici. Záhoráci nazbierali v tejto sezóne len 12 bodov, iba o štyri viac majú predposledné Košice.

V 1. lige juniorov vedie západnú skupinu „béčko“ bratislavského Slovana pred Ružinovom a „béčkom“ Dukly Trenčín. Vo východnej časti vedie Spišská Nová Ves s trojbodovým náskokom pred Martinom, ďalšie tímy výrazne zaostávajú. V súčte oboch skupín je najproduktívnejší Michal Ivan (2005) z MHA Martin so 72 bodmi v 19 štartoch. 

DORAST

V Kaufland Extralige dorastu dôjde v polovici januára k rozdeleniu súťaže na dve polovice. Do nadstavbovej A-skupiny o postup na finálový turnaj v rámci MMSR prenikne prvá desiatka družstiev. Zvyšných šesť tímov absolvuje boje v barážovej B-skupine v konkurencii štyroch najlepších prvoligistov. V záverečných ôsmich kolách základnej časti bude zaujímavé sledovať najmä situáciu v druhej časti tabuľky, keďže kluby na ôsmej až pätnástej pozícii delí iba osem bodov. Nádeje poslednej Skalice sa dostávajú iba do matematickej roviny. Dorastenci zo Záhoria čakajú na víťazstvo od 8. októbra.

Na čele tabuľky nájdeme Slovan Bratislava s 59 bodmi a vynikajúcim skóre 130:47. Druhí Trenčania však počas uplynulého víkendu stiahli náskok vedúceho tímu na tri body, keď v Bratislave zvíťazili 2:1 po samostatných nájazdov. Dukla v súboji dvoch najlepších družstiev ligy potvrdila, že má spoľahlivú defenzívu, ktorá zatiaľ inkasovala len 33 gólov.

Ofenzívni hráči Slovana okupujú prvé tri priečky v kanadskom bodovaní Kaufland Extraligy dorastu. Najvyššia pozícia patrí Timurovi Trebulovi (2008) so 46 bodmi, druhý Matej Stankoven (2008) nazbieral 43 bodov a tretí Matúš Válek (2009) 41 bodov. Trebula a Stankoven sú s 19 gólmi najlepší strelci súťaže. Medzi brankármi vyčnieva Dávid Dvořák (2008) z Trenčína s úspešnosťou zákrokov 94,65 %, priemerom 1,18 gólu na zápas a piatimi čistými kontami. 

V kontakte s vedúcou dvojicou sa stále drží aj tretia Nitra s 52 bodmi. Tím spod Zobora ťahá 28-bodový a 15-gólový Maxim Šimko (2008). Štvrtý Poprad sa do začiatku novembra opieral o ďalšieho talentovaného hráča ročníka 2008 Alexeja Kubata. Šikovný krídelník si pripísal 26 bodov (11+15) v 17 dueloch a zamieril do českého Olomouca. V lige, naopak, pokračuje jeho rovesník Juraj Rausa (2008). Útočník piateho Zvolena figuruje na štvrtej priečke kanadského bodovania dorasteneckej súťaže s výkonom 34 bodov (12+22) v 22 stretnutiach. Z ročníka 2008 sa zmestil do najproduktívnejšej desiatky ešte Kristian Macák zo Žiliny s 27 bodmi v 23 vystúpeniach.

Tri regionálne skupiny v K-Classic 1. lige dorastu majú jasných lídrov v podobe Ružinova, Prievidze a Prešova. V kanadskom bodovaní aj v tabuľke strelcov patrí prvé miesto Ukrajincovi Vladyslavovi Hotskovi (2007) z Prievidze s 33 gólmi a 52 bodmi v 20 zápasoch.