Majster sa dotiahol na lídra, Slovan zrážajú vylúčenia

Piatkový súboj tradičných rivalov z Košíc a Bratislavy ponúkol výsledkovú reprízu 4:1 z prvého októbrového duelu sezóny a zároveň podčiarkol trend formy oboch súperov z posledného obdobia.

Zatiaľ čo obhajca majstrovského titulu získal v ostatných desiatich zápasov najviac bodov zo všetkých extraligistov – 25, belasí nenachádzajú ani po trénerskej výmene optimálny rytmus. Po reprezentačnej prestávke prehrali oba zápasy, pričom proti Nitre i Košiciam doplatili na vlastnú nedisciplinovanosť a pár lacnejších gólov.

„Ťažko sa mi to hodnotí. Mali sme nejaký systém, ale dostali sme prvé dva góly. Kontaktný gól nás mal postaviť na nohy, ale zrazili nás fauly. Tak ako v 80 percentách zápasoch, ktoré sme v tejto sezóne prehrali. Toto je náš problém už pár sezóny. Vlani sme boli v základnej časti dlho prví a aj tak sme boli najstrestanejším tímom. Tomu musíme predchádzať,“ uvedomuje si útočník Samuel Takáč. Pád na desiatu priečku tabuľky vníma ako hrozivý ukazovateľ. „Momentálne nám chýba líder, ktorý by strhol mužstvo na našu stranu. Musíme sa z toho dostať. Hlavne nesmieme toľko faulovať, pretože hráčom hrajúcim oslabenia potom chýbajú sily a nevieme sa dostať do správneho rytmu. Každému z nás je jasné, že súčasné postavenie v tabuľke nie je hodné Slovana.“

Slovan je z pohľadu vylúčení najhorším tímom súťaže a v doterajších 18 zápasoch nazbieral neuveriteľných 400 trestných minút.

„Robíme strašne veľa faulov a individuálnych chýb. Prišli štyria noví hráči a chce trochu času, kým si to všetko opäť sadne. Hlavne však musíme hrať ako tím a nie ako individuality,“ prízvukuje asistent trénera Rudolf Jendek. Samotnú prehru v Steel aréne považuje za logické vyústenie diania na ľade. „Musím gratulovať súperovi k víťazstvu. Mal rozhodne väčšiu chuť a viac emócií v zápase. To rozhodlo. Bolo to dosť vyrovnané z pohľadu striel, žiaľ, my nedávame góly a to nám láme väzy. Okrem toho sme doplatili na spomínanú nedisciplinovanosť. Máme veľmi veľa vylúčených a potom často inkasujeme."

Košičania naopak našli pohodu a aktuálne ťahajú päťzápasovú sériu víťazstiev.

„Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper. Nemôžeme sa pozerať na tabuľku, pretože každý môže vyhrať s každým. Pomohla nám super kulisa, bolo to správne vyhecované a keďže sme vyhrali, tak je všetko super. Tento zápas sme odohrali podľa našich predstáv a podržal nás i Jaro Janus,“ zhodnotil víťazstvo 4:1 košický kapitán Michal Chovan. Silu atmosféry vytvorenej vypredanou Steel arénou vyzdvihol aj autor gólovej bodky Filip Krivošík. „Klobúk dole pred divákmi. Každému hráčovi sa hrá v takejto vypredanej hale úplne inak. Našim priaznivcom patrí veľká vďaka. Slovan odohral veľmi kvalitný zápas a robil nám problémy. Našou hrou sme ich však napokon zlomili. Verili sme tomu, čím sa chceme prezentovať a súperovi sme to vnútili do bodky. Určite však nebudem zosmiešňovať Slovan, hral dobre.“

Bodová séria obhajcu titulu trvá už deväť kôl a košický tím sa už bodovo dotiahol na vedúcu Spišskú Novú Ves. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že ideálnu extraligovú formu našli po ukončení účinkovania v Lige majstrov.

„Hustý program bol samozrejme náročný a množstvo zápasov i cestovania nám uberalo sily. Potrebovali sme sa však hlavne chytiť. To sa teraz podarilo a už si to len nepokaziť. Chceme sa držať hore a vytvoriť si dobrú východiskovú pozíciu. Vieme, akú kvalitu máme a počas celej sezóny sme pripravení drieť,“ ubezpečil svojich priaznivcov M. Chovan a F. Krivošík na margo tabuľkového napredovania dodal. „Sú to samozrejme miesta, na ktorých chceme byť. Na tabuľku sa však až tak nepozeráme, pretože je to len november a pred nami je ešte veľmi veľa zápasov.“