Lucák-Čupková túži po Pekingu: Nechcem sa uspokojiť s tým, že som už na olympiáde bola

SOČI (SZĽH) – Za desať sezón v prestížnej a profesionálnej ruskej ženskej hokejovej lige získala Nicol Lucák-Čupková s klubom Agidel Ufa desať medailí. Štyri bronzové, tri strieborné a tri zlaté, pričom poslednú s najjagavejším odleskom len pred niekoľkými dňami. Napriek nepretržitej medailovej žatve 28-ročná elitná útočníčka v ambíciách nepoľavuje. V nasledujúcej sezóne chce pridať štvrtý titul. Ale až po februárovej prestávke, počas ktorej by si rada zahrala na zimných olympijských hrách v Pekingu. Pre historickú druhú účasť slovenskej reprezentácie pod piatimi kruhmi je odhodlaná urobiť maximum.

Odchovankyňa michalovského hokeja patrí ku kľúčovým a mimoriadne produktívnym hráčkam elitného ruského ženského hokejového klubu. Bola ňou aj v sezóne 2020/21, rozdelenej do dvoch fáz. V prvej stihli hokejistky v najvyššej ruskej súťaži odohrať 28-zápasovú základnú časť i časť pavúka v play-off. Finálovú sériu medzi Ufou a KRS Vanke Rays, klubom sídliacim v čínskom Šen-čene, však odložil koronavírus až na prvú polovicu septembra. Polročná prestávka mnoho zmenila. Predovšetkým zloženie kádra čínskeho tímu, v ktorom sa porovnaní s marcovým riadnym termínom finále objavilo 15 nových hokejistiek. „A to by nebolo férové, ak by úplne nový tím získal trofej za minulú sezónu. To nás ešte viac naštartovalo pred rozhodujúcim tretím zápasom,“ hovorí Nicol Lucák-Čupková v rozhovore pre hockeyslovakia.sk.  

Hráčky Ufy so slovenskou reprezentantkou triumfovali v sérii hranej na dve víťazné stretnutia 2:1. V prvom dueli doma vyhrali 5:2, následne súperkám podľahli vonku 1:4. O konečnom víťazovi napokon rozhodol tretí duel, v ktorom Ufa triumfovala 3:2 po samostatných nájazdoch. Ruský titul získala tretíkrát za uplynulé štyri sezóny. Avšak oslavy úctyhodného úspechu uzemnila príprava na štart ročníka 2021/22. „Emócie sú už za nami. Momentálne sme na turnaji v Soči, o týždeň sa začína nová sezóna. Po víťaznom zápase sme si boli s dievčatami posedieť, deň sme oddýchli a už nás čakal let do Soči,“ pokračovala Nicol Lucák-Čupková.

Po vymenovaní všetkých medailových úspechov, ktoré elitná slovenská hokejistka v Rusku dosiahla, by sa mohlo zdať, že pred sebou už nemá veľa motivačných výziev. „V novej sezóne chcem ďalší titul. Verím, že urobíme preň všetko v ruskej lige a napokon ho získame. Čo sa týka slovenskej reprezentácie, som odhodlaná urobiť maximum, aby sme postúpili na zimné olympijské hry. Raz sme to už dokázali. Preto verím, že ak vytvoríme dobrý kolektív a všetky dievčatá nechajú na ľade 120 percent, naše šance dokázať to znova sú reálne,“ uviedla Lucák-Čupková, ktorá olympijský ošiaľ v slovenskom hokeji zažila na vlastnej koži.

Mala iba šestnásť, keď sa začiatkom novembra 2008 predstavila na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v nemeckom Bad Tölzi. Súperkami Sloveniek boli tri kvalitné výbery Kazachstanu, Nemecka a Francúzska. Najväčšie šance získať jedinú postupovú miestenku na fórum do Vancouveru mali domáce Nemky či Kazašky. Všetky tri prekážky však slovenské reprezentantky na kvalifikačnom turnaji zdolali a senzačne sa kvalifikovali do zimné olympijské hry. Nicol Lucák-Čupková, hoci nebodovala, bola súčasťou skvelej slovenskej ženskej partie, ktorá sa zaslúžila o historický úspech.

Každý športovec by mal mať ciele, aby sa zlepšoval, aby mal dôvod ešte viac drieť. Olympiáda je ďalšia méta pre mňa.

„Bola som mladá, akurát som dovŕšila vek, keď som mohla nastúpiť. Boli sme outsiderky, ale vytvorili sme skvelý kolektív. Brankárka Zuza Tomčíkova zamurovala bránku. Asi nikto nečakal, že postúpime, no prekvapili sme. Neviem opísať, ako je možné, že sme sa tak úžasne zomkli, ale vyšlo to. Na ľade sme sa obetavo hádzali do striel, hrali jedna za druhú. Sú to ťažko opísateľné, no fantastické zážitky. Práve táto skúsenosť ma utvrdila v tom, že sa môže podariť aj niečo, čo sa javí ako nemožné alebo neočakávané. Verím, že môžeme zdolať každého,“ hovorí odhodlane jedna z líderiek slovenskej ofenzívy.

Po famóznom postupe z finále kvalifikácie si Lucák-Čupková zahrala aj na olympiáde vo Vancouveri. Po jedenásť a polroku od kanadského dobrodružstva má v sebe motiváciu navyše zúčastniť sa na prestížnom fóre pod piatimi kruhmi aj v Pekingu. „Každý športovec by mal mať ciele, aby sa zlepšoval, aby mal dôvod ešte viac drieť. Olympiáda je ďalšia méta pre mňa. Nechcem sa zastaviť či uspokojiť s tým, že už som raz na olympiáde hrala a to mi stačí. Keď je šanca dostať sa na ďalšiu, prečo ju nevyužiť? Urobíme všetko, aby to vyšlo,“ dodala pre hockeyslovakia.sk Nicol Lucák-Čupková.