LETNÁ SONDA V SHL – VLCI ŽILINA: Moderný tréner, mladá obrana a opäť najvyššie ambície

Dominancia „vlčej svorky“ trvala počas minulej sezóny až do finálovej série, posledný krok už Žilinčania nezvládli. Uplynulý ročník však na severe republiky hodili za hlavu a do toho nastávajúceho vstupujú s nezmenenými ambíciami. O najpodstatnejších zmenách, skladbe kádra i cieľoch v novom ročníku sme sa pozhovárali s Rastislavom Chovancom, predsedom predstavenstva klubu Vlci Žilina. 

Vlani si cieľ doviesť Žilinu späť medzi slovenskú elitu vzal pod krídla rázny a skúsený hlavný tréner Dušan Gregor. Po nenaplnení smelej ambície už naďalej spomínanú funkciu zastávať nebude. „Dušanovi Gregorovi po sezóne skončila zmluva a šli sme hľadať nového trénera. Mali sme viacero stretnutí s potenciálnymi kandidátmi, no najlepšie z nich vyšiel pán Škorvánek,“ opisuje dôvody zmien na dôležitom poste Rastislav Chovanec. 

Záujem obsadiť voľné miesto prejavilo hneď niekoľko ašpirantov, no vedenie sa napokon ďaleko obzerať nemuselo. Novým hlavným trénerom sa totiž stal vlaňajší asistent. „Podstatný faktor zohrali tri hlavné dôvody – ide o trénera, ktorý síce ešte možno nemá na Slovensku vytvorený potrebný imidž, avšak podľa nášho názoru patrí k moderným, progresívnym koučom. Veľa na sebe pracuje, vzdeláva sa, absolvuje školenia, má zvládnuté všetky analytické činnosti, ktoré u trénera chceme vidieť. Navyše k tomu všetkému aktuálne pridáva prácu s dátami, na čom si my veľmi zakladáme. Vidíme v ňom veľký potenciál,“ nachádza slová chvály na margo Škorvánka šéf žilinského hokeja. 

„Druhým dôvodom je jeho schopnosť komunikovať s hráčmi. Na jednej strane dokáže zvýšiť hlas, no na druhej sa chová veľmi ľudsky, dobre komunikuje a hráčom vie vysvetliť, čo od nich vyžaduje,“ pokračuje v predstavovaní dôvodov rozhodnutia vedenia Chovanec. Stanislav Škorvánek starší naposledy síce zastával pozíciu asistenta trénera, predtým však pôsobil v Žiline dva roky ako hlavný kouč.

Stanislav Škorvánek

Stanislav Škorvánek bol vlani asistentom trénera, predtým dve sezóny hlavným koučom. Zdroj: facebook Vlci Žilina

 „V neposlednom rade zavážilo, že do mužstva sa vrátilo niekoľko hokejistov z minulej a dokonca aj predminulej sezóny. Trénoval ich, vďaka čomu ich pozná, respektíve oni poznajú jeho. Aj noví hráči pribudli poväčšine z SHL-ky, má o nich prehľad. K tomu všetkému je Žilinčan, podobne ako celý realizačný tím. Veríme preto, že všetko bude fungovať,“ pridáva tretí a posledný dôvod predseda predstavenstva.

Oslabiť súpera a posilniť seba? 

Žilina, podobne ako ostatné tímy Slovenskej hokejovej ligy, udržala kostru kádra z posledného ročníka. Pridanou hodnotou z pohľadu „vlkov“ je podpísanie väčšiny bodových ťahúňov. Výnimkou je Čech Ondřej Jurčík, druhý najproduktívnejší hokejista tímu, držiteľ 57 kanadských bodov. „Jeho odchod veľmi mrzí. Podľa môjho názoru bol Ondřej Jurčík najlepším hráčom minulej sezóny SHL. Takýto odchod hráčov priamo do českej extraligy určite nebude štandardom. Budem mu držať palce, aby sa v Litvínove presadil.“  

Zatiaľ čo útok ostal pomerne zachovaný, výraznejšia obmena prebehla v defenzíve. Ak by sme nerátali hráčov v juniorskom veku, zmluvu predĺžil iba legionár Marek Drtina. „Chceli sme do obrany priniesť trochu viac agresivity, rolu v tom však hrali aj iné faktory. Podľa pravidiel SHL budeme musieť do zápasov postaviť sedem hokejistov vo veku do 23 rokov, z toho dvaja musia mať pod 20. Keďže útok ostal pomerne pokope, pri obrancoch sme sa rozhodli vsadiť na potenciál, doplniť to hráčmi, ktorí ešte môžu rásť,“ vysvetľuje Rastislav Chovanec. 

Žiline sa podarilo uchmatnúť hokejistov zo štruktúr niektorých celkov SHL. Medzi posilami figuruje trebárs najlepší strelec poslednej sezóny spomedzi obrancov Ján Nahálka, tvrdý muž z Dubnice Michal Chatrnúch, aj Martin Hřebíček, ktorý pendloval medzi extraligou Nitrou a Levicami. 

„Takto sme sa na to nepozerali (smiech). Súviselo to s tým, aká ponuka obrancov na trhu reálne bola. Keďže od tejto sezóny sa už uvoľnili niektoré opatrenia, viacero kvalitných obrancov odchádza späť do zahraničia. Z toho dôvodu nebolo k dispozícii až toľko skúsených bekov, ktorí by mali záujem hrať SHL. Rozhodli sme sa preto poobzerať v našej súťaži. To, že niektorí chlapci patrili vo svojich kluboch k oporám je už zrejme iba také príjemne čaro nechceného,“ spokojne vraví hlava žilinského klubu. Chovanec zároveň jedným dychom pripomína, že členom realizačného tímu je takisto bývalý reprezentačný obranca Tomáš Harant, ktorý má mladým hokejistom v mužstve čo odovzdať. 

Stanislav Škorvánek mladší

Pod vedením svojho otca bude v bránke Žiliny aj jeho syn Stanislav Škorvánek mladší. Zdroj: facebook Vlci Žilina

Ťahať Žilinu opäť za najvyššími cieľmi budú na radosť tamojších fanúšikov naďalej útočné esá typu Koyš, Mikula, Markovič či Petráš. Niektorí z nich ale dlhodobo nemali svoju budúcnosť definitívne vyriešenú. „Som veľmi rád, že pokračujú! Za rokovaniami s každým z nich stojí úplne iný príbeh. Chalani vedia, že tu ostáva nedokončená práca. Cením si, že niektorí z nich chceli v mužstve zotrvať aj za cenu istých osobných ústupkov – či už zníženie platu, alebo prijatie inej roly v mužstve,“ s potešením prezrádza zaujímavosť z kuchyne klubu. A čo prípadné doplnenie kádra pred začiatkom ligového ročníka? „V tomto momente je káder zastabilizovaný z pohľadu začiatku ligy. Samozrejme, stále sledujeme trh pre prípad, že sa objaví meno, ktoré zapadne do koncepcie.“

Slovenský pohár berú ako výnimočnú príležitosť, v lige majú jediný cieľ

„Hrali sme viacero duelov proti extraligistom, kde je tempo a nasadenie na odlišnej úrovni. Ukázali sme, že sme dobre fyzicky pripravení, čo bolo jedným zo základov prípravy. V ďalších stretnutiach sa začali ukazovať črty hry, ktorú chceme predvádzať – veľa korčuľovania, napádania, snaha hrať moderný kombinačný hokej,“ prechádza Chovanec k téme prípravného obdobia. To sa pomaly, ale isto blíži ku svojmu koncu.

Dátum prvého ligového stretnutia sa blíži, čas ostáva na posledné zmeny a vylepšenia. „Výrazne sa nám podarilo posilniť brankársky post, príchodom Stana Škorvánka sme získali extraligového brankára. Bude veľmi dôležité, aby sme mali istotu v zadných radoch, aj preto sme boli ochotní ísť cestou mladších obrancov, keďže veríme, že naša brankárska dvojica ich podrží,“ verí. 

Rastislav Chovanec vo svojej funkcii bezpochyby sleduje aj dianie v ostatných kluboch druhej najvyššej hokejovej súťaže. Do užšieho okruhu favoritov radí Topoľčany, Martin a Dubnicu. Prekvapiť by podľa jeho názoru mohli aj nováčikovia. „Uvidíme, ako k tomu pristúpia farmárske mužstvá Slovana a Zvolena, koľko hráčov z A-tímu bude za Žiar, respektíve Modré krídla hrať. To by mohlo zamiešať poradím v lige,“ upozorňuje. Napriek tomu ostávajú ambície Žiliny tie najvyššie, pod Dubňom hľadia na svoju cestu, ktorej koniec je úplne jasne definovaný. „Vzhľadom na nastavenú filozofiu klubu nemôžeme mať iné ambície ako hrať na špici. Chceme urobiť všetko preto, aby sa nám podarilo ligu vyhrať!“

Žilina ako jeden z troch účastníkov SHL zvádza taktiež boje v Slovenskom pohári. Nový súťažný formát si „vlci“ pochvaľujú. „Slovenský pohár v tom formáte, že slúži aj ako príprava na novú sezónu, je veľmi dobre vymyslený. Je to aktivita, ktorá je pre nás určite prínosná. Pokiaľ bude tá možnosť, do pohára sa určite prihlásime aj v nasledujúcej sezóne,“ bez otáľania prezrádza dlhodobejšie plány Chovanec. 

Ešte predtým čaká Žilinčanov ďalšie vystúpenie v skupine A, to dosť pravdepodobne rozhodne o ich postupe, respektíve nepostupe do semifinále. „Dáva nám to možnosť konfrontácie s tímami z extraligy, čo je prospešné a atraktívne nielen pre fanúšikov, ale aj hráčov, ktorí majú možnosť nabrať ďalšie skúsenosti. Pohár hráme absolútne naplno, so všetkou vážnosťou. Ak by sa nám podarilo uspieť v Skalici a postúpiť, bolo by to veľmi potešujúce ako z marketingového, tak herného hľadiska,“ zakončuje Rastislav Chovanec, predseda predstavenstva klubu Vlci Žilina. 

 

Aktuálna súpiska Vlci Žilina:

Brankári: Maroš Mikoláš, Jakub Sihelský, Stanislav Škorvánek

Obrancovia: Michal Chatrnúch, Marek Drtina, Martin Hřebíček, Ján Kocúr, Jozef Myšiak, Ján Nahálka, Marcel Petran, Jakub Pišoja, Adrián Sloboda

Útočníci: Jakub Cíger, Michal Hlinka, Jakub Jakubík, Patrik Koyš, Šimon Lopušan, Matej Macek, Jaroslav Markovič, Ondrej Mikula, Šimon Petráš, Samuel Rehák, Igor Safaralejev, František Skladaný, Sebastián Šmída, Samuel Zahradník
 
Tréner:
Stanislav Škorvánek st.


Súvisiace články