LETNÁ SONDA V SHL – HK iClinic SKALICA: Výročný cieľ? Vrátiť Skalicu na vrchné priečky!

Osemnásť sezón medzi slovenskou elitou, dvakrát bronz a klubový vrchol v podobe zisku striebornej medaily. Organizácia zo Záhoria si skvelé meno, nielen na Slovensku, vybudovala aj vďaka úspešným odchovancom, medzi ktorých patria hokejisti ako Žigmund Pálffy, Pavol Rybár či Miroslav Zálešak. Do tejto skupiny môžeme pokojne zaradiť takisto Miroslava Lipovského, bývalého brankára, ktorý aktuálne zastáva pozíciu riaditeľa HK iClinic Skalica. Práve s ním sme sa pred sezónou, v ktorej bude skalický hokej oslavovať svoje 85. výročie, pozhovárali.   

História hokeja v meste ležiacom na Záhorí sa začala písať ešte v roku 1986. Práve v nadchádzajúcom ročníku oslávi svoje 85. narodeniny. „V prvom rade si plne uvedomujeme, koľko úsilia stálo realizovať hokej v tomto meste generácie pred nami. Teší nás, že si môžeme uctiť takýto vek skalického hokeja,“ s potešením začína svoje rozprávanie riaditeľ HK iClinic Skalica Miroslav Lipovský. 

Ľudia podieľajúci sa na fungovaní a správnom chode klubu sú na významný rok pripravení a pre fanúšikov chystajú aj niekoľko prekvapení. „Chceli by sme odohrať niekoľko stretnutí v špeciálnych dresoch. Veľa závisí aj od situácie, aká bude, podľa toho budeme kreovať ostatné záležitosti. Termínovo je vzhľadom na aktuálnu dobu náročné niečo plánovať. Rozhodne by sme však chceli toto výročie počas jedného vybraného zápasu s fanúšikmi osláviť,“ poodhaľuje smelé plány bývalý skvelý ligový gólman. 

Udržanie kostry kádra s Hujsom a Štumpfom

Uplynulá sezóna Skalici nevyšla. Mužstvo sa dlhodobo nachádzalo na chvoste ligového pelotónu, zlepšenie prišlo až v absolútnom závere ročníka. Záhoráci dokonca mali postup do play-off vo vlastných rukách, avšak posledný boj nezvládli. „Zo športového hľadiska bol posledný ročník veľmi, veľmi zlý. Po novom roku sme doplnili káder a začalo sa to pomaly zlepšovať, pričinili sa o to práve tí páni, ktorí mužstvo posilnili,“ ohliada sa za ostatným súťažným rokom Lipovský. 

Tím prešiel pred koncom základnej časti obmenou, pribudli nové i staronové tváre. Drvivá väčšina z nich bude súčasťou kádra aj teraz. „Išlo najmä o staronových hráčov, ktorí sami deklarovali, že chcú posunúť skalický hokej na úroveň spred niekoľkých rokov. Prioritou bolo zachovať kostru kádra z uplynulej sezóny.“

Produktivitu mužstva naposledy ovládol Daniel Štumpf. Ofenzívny líder vytvoril nebezpečné duo s veteránom Martinom Hujsom. Na radosť skalických fanúšikov, obaja menovaní sa s vedením dohodli na predĺžení spolupráce. „Martin sa korčuliarsky už v pokročilejšom veku drží neustále na potrebnej úrovni. Po tom dosť nepeknom zranení spred roku a pol je úžasné, že je v takejto forme. Mladým hráčom v mužstve má rozhodne stále čo ukázať. Rolu lídra plní vynikajúco,“ vraví na margo hokejistu, ktorý na seba v minulosti upútal najmä výkonmi v drese bratislavského Slovana, Lipovský. 

Martin Hujsa

Martin Hujsa pokračuje v kariére v skalickom drese. Zdroj: facebook HK Skalica

Jednou z mála predsezónnych posíl je návrat odchovanca Ondreja Šišoláka. Talentovaný 22-ročný útočník a bývalý mládežnícky reprezentant hokejovo vyrastal v zahraničí. V drese dorastu pražskej Sparty sa pred troma rokmi stal ligovým kráľom strelcov. „Šišo sa chce strašne presadiť. Potreboval dôveru klubu, tú sme mu dali my. Má obrovský potenciál, veľa závisí od toho, ako sa mu tu bude dariť. Prechod do seniorskej kategórie mal trochu náročnejší, no cíti sa tu fajn. Verím preto, že mu dôvera z našej strany prospeje, uvoľní sa a bude prospešným hráčom pre tím.“

Vrátiť Skalicu na vrchné priečky

Skaličania majú za sebou bohaté prípravné obdobie, v ktorom si zmerali sily s konkurentmi z SHL, ale aj účastníkmi Tipos Extraligy. „Prípravné duely sa hrali v plnom zaťažení. Ranné rozkorčuľovania v zápasové dni boli vlastne tvrdé tréningy. Chlapci to zvládajú, my veríme, že sa im to počas ročníka vráti,“ praje si Lipovský. 

Niekdajší dvojnásobný majster Slovenska je so stavom kádra viac-menej spokojný, no menšie zmeny sa ešte predsa len dajú očakávať. „Pracujeme minimálne na jednom obrancovi – riešime to v týchto dňoch, uvidíme, kedy by sa mohol pripojiť. Samozrejme, zakaždým nás zaujme na trhu aj niekto produktívny. Uvidíme, či sa nám podobne ako minulý rok, podarí vytiahnuť nejakého mladíka, ktorý na seba upozorní,“ pokračuje bývalý brankár Skalice, Žiliny či Košíc. 

Počas predsezónneho obdobia odohrali hráči HK iClinic Skalica mimo prípravných duelov taktiež kvalifikáciu do Slovenského pohára. Boje svojej vetvy zvládli najlepšie a po finálovom víťazstve nad Dubnicou sa úspešne predrali do skupinovej fázy. „Musíme reálne skonštatovať, že sila pohára, čo sa tímového obsadenia týka, je tento rok na nižšej úrovni. Síce to nijak nepreceňujeme, no veľmi nás teší, že máme možnosť zahrať si tri zápasy s poprednými tímami. Bude to pre nás odzrkadlením momentálnej sily a stavu kádra,“ vraví o novom pohárovom súťažnom formáte Lipovský. 

Priorita klubu pre nadchádzajúci súťažný ročník je jasná – Slovenská hokejová liga. „Chceme Skalicu vrátiť na vrchné priečky!,“ pohotovo reaguje šéf hokeja na Záhorí. Podariť by sa to mohlo jednoduchým receptom, osvedčený postoj už známym tváram v skalickej kabíne bližšie predstavovať netreba. „Pôjdeme na to postupne, chalani sú na to pripravení a náš koncept v kabíne dobre poznajú – ideme do play-off, keď sa doň dostaneme, chceme ísť vyššie a vyššie,“ zakončuje riaditeľ skalického klubu Miroslav Lipovský.

 

Aktuálna súpiska HK Skalica:

Brankári: Nickolas David Trenčiansky-Vero, Dávid Borák 

Obrancovia: Peter Horváth, Ondřej Šmach, Ondrej Janík, David Hílek, Filip Vidovič, Denis Kadlečík, David Rapant, Maximilián Mikula

Útočníci: Martin Hujsa, Daniel Štumpf, Michal Šátek, David Jaša, Ondrej Šišolák, Alexander Kotzman, Patrik Janáč, Kristián Včelka, Richard Nemec, Branislav Kotvan, Michael Mizerák, Kristián Rajčák, Lukáš Kuba 

Tréner: Michal Ružička