LETNÁ SONDA V SHL – HC 19 HUMENNÉ: Nečakaný odchod Rabčana, nedostatok obrancov a prebytok útočníkov

Hokejisti HC 19 Humenné vykorčuľovali v rámci prípravy na ľad ako jeden z posledných účastníkov Slovenskej hokejovej ligy a dodnes zatiaľ neodohrali jediný prípravný duel. Mužstvo z východu republiky stále svedomito pracuje na skladbe kádra do novej sezóny. Jeho finálna podoba sa už pomaličky začína kryštalizovať, o čom nám porozprával prezident klubu Peter Ždiňák. 

Po slabšom úvode špecifickej minulej sezóny sa humenské „levy“ prebudili a zaistili si miestenku do vyraďovacej fázy, kde boli mnohými označovaný ako potenciálny čierny kôň play-off. „Skrz pandémiu to bola ťažká sezóna. Museli sme sa zaobísť bez divákov, prejsť si karanténou, avšak cieľ sme splnili. Zaumienili sme si postup do play-off, a to sa nám podarilo,“ poukazuje na dôležitosť iných faktorov predseda HC 19 Humenné Peter Ždiňák. 

Starý ročník už pomaly ostáva v zabudnutí, celá pozornosť smeruje k tomu nadchádzajúcemu. Jednou z najväčších zmien z pohľadu Humenného je tá na trénerskom poste. Na čele lavičky po troch rokoch neuvidíme Milana Staša. „Odviedol prácu na úrovni, za čo sme mu poďakovali. Takéto obdobie v jednom klube nie je na trénera vôbec málo. Výkonný výbor sa rozhodol skúsiť zmenu, ísť inou cestou,“ vysvetľuje Ždiňák.

Skúseného slovenského trénera nahradí 50-ročný kouč Andrej Parfjonov. „Od agenta prišla možnosť angažovať ruského trénera, čo sme akceptovali. Síce sme na ľade iba týždeň, avšak zatiaľ sa nám to javí ako dobrá voľba,“ spokojne dodáva. 

 

Odchod Rabčana všetko skomplikoval

Pozíciu brankárskej jednotky tímu mal v novom ročníku pôvodne zastávať talentovaný, stále iba 20-ročný brankár Eugen Rabčan. Situácia okolo neho sa však nečakane zdramatizovala. „Dohoda bola taká, že Bystričania si ho môžu zavolať späť, nakoľko ide o hráča Banskej Bystrice. Nemuselo k tomu dôjsť vôbec, mohlo sa tak stať o niekoľko mesiacov, prípadne ak by sa niekto zranil. Nečakali sme, že k tomu príde hneď,“ sklamane hovorí predseda HC 19 Humenné.

 „Pán Koval mi v stredu zavolal s informáciou, že si ho sťahujú. Je to však ich rozhodnutie, majú na to právo a my to rešpektujeme,“ opisuje informáciu, ktorá vedenie donúti poobzerať sa inde. 

S alternatívou možného odchodu bývalého mládežníckeho reprezentanta počas sezóny v Humennom rátali. Čiastočná náhrada za odchádzajúceho Rabčana preto existuje. „Od pondelka je na skúške Matej Šimo. Keď bol Eugen v Spišskej jednotka, on mu kryl chrbát. Samozrejme, rátame aj s Kubom Balogáčom, naším odchovancom. Doteraz bol hráčom košickej juniorky,“ pokračuje v informovaní o zložení kádra Peter Ždiňák. 

Eugen Rabčan

Eugen Rabčan v drese Humenného. Zdroj: Jäzva

Príchod Pichnarčíka a návrat ruského obrancu

Aj keď núdza o adeptov na humenský dres nie je, na finálnu podobu kádra si budeme musieť ešte chvíľku počkať. „Čo sa týka útoku, tam budeme dokonca ešte škrtať, keďže máme k dispozícii mnoho útočníkov. Topánka nás ale tlačí v obrane, kde sú nejaké medzery. Čakáme na vyjadrenia niektorých hokejistov, ktorí sú na skúškach v extraligových kluboch. Osobne nás zaujíma napríklad situácia v Prešove, kde máme dvoch obrancov, uvidíme ako dopadnú,“ naráža na dvojicu Damián Novický a Eduard Kaščák. V prípade, že sa nováčik extraligy rozhodne týchto hráčov nepodpísať, Ždiňák má jasný plán. „Ak by neuspeli, plánujeme ich okamžite osloviť.“  

Na papieri sa ako slušná posila zadných radov javí príchod Michala Pichnarčíka. Dobre stavaný dvojnásobný majster Slovenska naposledy pomohol Spišskej Novej Vsi k prebojovaniu sa medzi tunajšiu elitu. Odohral slušný ročník. Je to kvalitný hokejista, čo sa nám odzrkadľuje aj momentálne na ľade, Michal pracuje na 120 %. Kouč Parfjonov ho navyše trénoval v Nowom Targu, pozná ho a na jeho adresu sa vyjadruje veľmi pozitívne,“ hovorí Peter Ždiňák na margo jednej z letných akvizícií.

Staronovou tvárou v kabíne je 22-ročný obranca z Ruska Tichon Ivanov. „Kvôli pandémii sme ho minulý ročník nevolali, šlo viac-menej o organizačné problémy spojené s jeho príchodom a opatreniami. Boli sme s ním v kontakte, celý rok trénoval doma v Jaroslavli. Teraz opäť prišiel, má formu a vyzerá veľmi slušne, v druhej lige sme s ním boli spokojní. Pochvaľuje si ho aj tréner, preto veríme, že bude prínosom.“ 

 

Každý chce strieľať góly

Voľné miesta na súpiske Humenného mohli zaplniť takisto účastníci hromadného try-outu. Na východe Slovenska sa rozhodli ísť podobnou cestou ako napríklad v Košiciach pred minulým ročníkom. „Šlo o to dať šancu chlapcom z blízkeho a možno aj širšieho okolia, aby sa prišli ukázať. Vzhľadom na to, že obranu sme nemali vyriešenú, čakali sme, že sa prihlásia nejakí šikovní chlapci. Žiaľ, z hráčov, ktorí prišli, bolo 90 % útočníkov, z čoho sme boli trošku sklamaní. Obrana už zrejme nie je pre nikoho zaujímavá, každý chce strieľať góly,“ s úsmevom vraví Peter Ždiňák. 

Spolu s trénerským štábom mohol sledovať výkony prihlásených hráčov dokopy tri dni. Pôvodne mal try-out trvať minimálne päť dní, no ľad na zimnom štadióne obsadil reprezentačný zraz do 16 rokov. „Bolo to čisto v réžii trénera Andreja Parfjonova. Chcel si doplniť káder vhodnými typmi hráčov, ako som spomínal, prioritne obrancami. Vo všeobecnosti sme však spokojní, páčili sa nám traja hráči, s ktorých agentmi stále komunikujeme,“ načrtá možnosť podpísania hneď niekoľkých hokejistov. 

Michal Pichnarčík

Michal Pichnarčík prišiel do Humenného zo Spišskej Novej Vsi. Zdroj: Jäzva

„Ešte to neuzatvárame. Jednak komunikujeme s agentmi a jednak majú počas týždňa pricestovať na skúšku ďalší hokejisti. Ide o hráčov, ktorí nemohli prísť v danom termíne. Definitíva padne až keď ich uvidíme všetkých,“ zakončuje tému menoslovu hokejistov Peter Ždiňák.

Aj tento rok budú fungovať spolupráce účastníkov SHL s tímami z extraligy, výnimku netvorí Humenné. „Budeme spolupracovať s Michalovcami. Na budúci týždeň máme naplánované stretnutie s vedením tamojšieho hokeja. Malo by to byť o to jednoduchšie, že naši tréneri sa poznajú.“

Do zápasového kolotoča v rámci prípravy ešte humenskí hokejisti nenaskočili. To sa čochvíľa zmení. „Vo štvrtok ideme na prípravný zápas do Bardejova, budúcu stredu pricestujú oni k nám. Riešiť ešte máme stretnutia s Michalovcami a niečo rozrobené máme aj s Prešovom a Trebišovom. Plánujeme oslovovať aj ďalšie kluby,“ prezrádza náplň nadchádzajúcich týždňov šéf humenského hokeja. 

„Levy“ sa mali v príprave stretnúť aj s poľským Sanokom, čo prekazili nariadenia súvisiace s pandémiou. Jediný zástupca SHL z východu republiky sa pomaly začína sústrediť na štart ligového ročníka. „Ciele ostávajú oproti minulej sezóne prakticky nezmenené, chceme hrať play-off. Ak sa doň dostaneme, všetko je otvorené,“ uzatvára Peter Ždiňák, prezident HC 19 Humenné. 

 

Aktuálna súpiska HC 19 Humenné: 

Brankári: Jakub Balogáč, Matej Šimo (na skúške)

Obrancovia: Michal Pichnarčík, Tichon Ivanov, Marko Lopuchovský, Slavomír Maury, Adam Markuš, Simon Čollák 

Útočníci: Dominik Borov, Kristián Horvát, Martin Krajňák, Denis Markuš, Vladislav Solomončak, Dominik Šimčák, Ivan Fedorko, Jaroslav Šiňanský, Matej Farkaš, Jakub Ragan, Gadel Khismatullin, Marek Macko, Richard Miščík


Ďalšie články