Komisia mládeže sa zaoberala ochrannými prvkami výstroja hráčov aj ochranou osobných údajov

BRATISLAVA (SZĽH) – Komisia mládeže Slovenského zväzu ľadového hokeja (KM SZĽH) mala na programe novembrového zasadnutia okrem iných bodov aj tému ochranných prvkov výstroja hráčov v mládežníckych súťažiach. „Každý povinný chránič, ktorý zavedieme, zvyšuje bezpečnosť hráčov,“ povedal predseda Komisie mládeže SZĽH Lukáš Pék počas diskusie. Účastníci zasadnutia sa zaoberali aj problematikou ochrany osobných údajov v kluboch či aktuálnym priebehom mládežníckych súťaží.

Na zasadnutí Komisie mládeže SZĽH sa zúčastnili aj členovia Výkonného výboru SZĽH aj prezident SZĽH Miroslav Šatan s generálnym sekretárom SZĽH Miroslavom Lažom. 

Úvod zasadnutia sa už tradične niesol v duchu diskusie o priebehu juniorských, dorasteneckých, žiackych súťaží a zápasov prípraviek. „Jednotlivé súťaže prebiehajú bez problémov. Neevidujeme závažnejšie problémy v priebehu,“ povedal predseda KM SZĽH Lukáš Pék. Členovia však diskutovali o nastavení mládežníckych líg do budúcich sezón s cieľom zvýšiť kvalitu súťaží, odstrániť nedostatky aj nastaviť celkový systém na ďalší olympijský cyklus.


Bezpečnosť hráčov na ľade

Od 1. januára 2024 budú mať hráči v juniorských a dorasteneckých súťažiach povinnosť nosiť certifikovaný celotvárový chránič aj po dosiahnutí 18 rokov. Jednohlasne sa na tomto kroku zhodli členovia Komisie mládeže SZĽH a schválili zmeny príslušných smerníc a poriadkov. Týka sa to teda hráčov s ročníkom narodenia 2006 a mladších. 

„Plexisklo si tak hráči budú môcť na prilby nasadiť až v seniorských súťažiach a po dosiahnutí plnoletosti. Ak sa však hráč vráti zo seniorského tímu späť do juniorského, celotvárový chránič si bude musieť nasadiť naspäť,“ vysvetlil člen Komisie mládeže SZĽH Tomáš Pšenka a dodal: „Základom je, samozrejme, mať celotvárový chránič správne nasadený, zapnutý, použitý aj s takzvanými brzdičmi a na zváženie je aj chránič zubov. Ten môže pri náraze na hlavu zabrániť cvaknutiu zubov a tým otrasu mozgu či ďalšími zraneniam v oblasti tváre a hlavy.“ 

Dôležitým prvkom v ochrane zdravia je v ostatnom čase medializovaný chránič krku. Komisia mládeže SZĽH v tomto smere apeluje na trénerov v kluboch. „Chránič krku musí byť povinný aj na tréningu a je nevyhnutné, aby si to tréneri ustriehli. Na tréningu sa často nenachádza zdravotník, pritom k zraneniu môže dôjsť rovnako ako v zápase,“ zdôraznil Tomáš Pšenka, ktorý je zároveň manažérom reprezentácie do 20 rokov a počas tréningov národného tímu trvá na používaní ochrany krku.

Jednotliví členovia sa však zhodli aj na potrebe apelovať na rozhodcov, aby ochranné prvky v zápase dôkladne kontrolovali. „Každý povinný chránič, ktorý zavedieme zvyšuje bezpečnosť hráčov. Je však dôležité, aby sme k používaniu a kontrolovaniu používania týchto prvkov dôkladne pristupovali všetci, od hráčov, cez trénerov až po rozhodcov. Sme si istí, že v tomto smere nájdeme veľkú podporu u rodičov,“ dodal predseda Komisie mládeže SZĽH Lukáš Pék.


Ochrana osobných údajov v kluboch

Dôležitou témou zasadnutia bola aj ochrana osobných údajov hráčov v kluboch. „Kluby musia zabezpečiť ochranu osobných údajov na základe GDPR a nezanedbávať kroky v tomto smere. Preto sme zaviazali poradcu na ochranu osobných údajov, pána Jána Golaisa, aby spísal upovedomenie pre kluby, ktoré budeme následne distribuovať na všetkých registrovaných členov SZĽH,“ povedal predseda Komisie mládeže SZĽH Lukáš Pék. 


Nabitý decembrový reprezentačný program

Generálny manažér mládežníckych reprezentácií Roman Sýkora predostrel na zasadnutí správu o výsledkoch mládežníckych celkov počas uplynulej asociačnej prestávky a hlavne o akciách, ktoré budú nasledovať v nabitom mesiaci december. „Prioritou na nasledujúce obdobie bude príprava nášho juniorského tímu na majstrovstvá sveta do 20 rokov, ktoré budú vo Švédsku. ,Osemnástku‘ čaká náročný program, keď absolvuje v priebehu decembra tri turnaje. Na tom prvom budú aj hráči s ročníkom narodenia 2004, ktorí ešte môžu zasiahnuť aj do boja o miestenky na juniorský svetový šampionát. ,Sedemnástka‘ si v závere roka zahrá na turnaji vo Fínsku a ,šestnástka’ vo Švajčiarsku,“ predniesol v správe Roman Sýkora.