Komisia mládeže: Celé juniorské play-off aj s reprezentantmi, poznáme program MMSR

BANSKÁ BYSTRICA/BRATISLAVA (SZĽH) – Komisia mládeže SZĽH má za sebou v kalendárnom roku 2024 už dve zasadnutia. Hlavnou témou toho februárového v Banskej Bystrici bolo schválenie podmienok pre prihlásenie do mládežníckych súťaží v gescii Slovenského zväzu ľadového hokeja na sezónu 2024/25.  

V porovnaní s minulým rokom nastali v podmienkach len drobné kozmetické úpravy. „Nechceli sme zasahovať do niečoho, čo funguje. Systém v súvislosti s prihlasovaním do súťaží je nastavený. Na komisii mládeže sme sa dohodli, že pôjdeme rovnako ako pred začiatkom tejto sezóny. Podmienky predložíme na schválenie výkonnému výboru,“ ozrejmil predseda Komisie mládeže Lukáš Pék.

Známy je program MMSR

Ďalším z bodov programu bola sumarizácia štyroch kôl takzvaných „trojáčkových“ turnajov. Ide o podujatia, v rámci ktorých sa predstavil širší výber hráčov kmeňového ročníka deviatakov – v tejto sezóne ročník narodenia 2009, resp. 2010 – aby sa konfrontovali medzi sebou najlepšie tímy danej kategórii a výber hráčov z celého regiónu, čím vznikol priestor pre silnejšie konkurenčné prostredie. Na turnajoch AAA sa v tejto sezóne predstavilo dovedna 390 hráčov. Pravidelnými účastníkmi podujatia boli regionálni inštruktori SZĽH a zároveň tréneri reprezentácie do 15 rokov, ktorí si zo širokého spektra takmer štyroch stoviek mladých hokejistov vyberali užšie skupiny a organizovali pre ne jednodňové kempy v rámci národného tímu pätnástky na regionálnej báze. Takýmto spôsobom pripravujú mladých hokejistov na štart kariéry v medzinárodnej hokeji pre budúcosezónnu reprezentáciu do 16 rokov. 

Čoskoro sa uskutoční tretí ročník Mládežníckych majstrovstiev Slovenska (MMSR). Odštartujú 5. apríla, a to finálovým turnajom Kaufland Extraligy dorastu. V rovnakom termíne do 7. apríla sa uskutoční aj kvalifikačný turnaj Ligy starších žiakov AA. Nasledovať bude Pohár olympijských nádejí, resp. finálové vyvrcholenie v Lige starších žiakov A a následne rovnaké finálové podujatie o celkový triumf aj v Lige starších žiakov AA. Dejisko 3. ročníka MMSR bude definitívne potvrdené už čoskoro.

Atraktívne play-off Extraligy juniorov

Komisia mládeže sa na oboch tohtoročných zasadnutiach zaoberala aj náležitosťami v dvoch juniorských súťažiach. Potvrdila, že kvalifikačný turnaj v 1. lige juniorov, z ktorého vzídu dve miestenky do baráže o účasť v Extralige juniorov, sa uskutoční v termíne 8. až 10. marca v Ružomberku. V súvislosti s Extraligou juniorov sa členovia komisie ešte na januárovom zasadnutí zaoberali predovšetkým formátom play-off v otázke prípadného predĺženia, resp. nájazdov a tiež ohľadom účastí hráčov v záverečnom kempe reprezentácie do 18 rokov pred štartom majstrovstiev sveta.

Všetky stretnutia play-off Extraligy juniorov vrátane finálovej série sa budú hrať na tri víťazné duely. O skutočnosti, aký formát bude nasledovať v prípade nerozhodného výsledku v riadnom hracom čase, aká bude dĺžka predĺženia a či, resp. kedy budú o víťazovi stretnutia rozhodovať samostatné nájazdy, padne definitívna na najbližšom zasadnutí. Extraliga juniorov sa dočká aj zvýšeného počtu sezónnych ocenení. „Dosiaľ sa odovzdávala Cena Dušana Pašeka pre najlepšieho strelca celej sezóny. Po novom bude po konci základnej časti vyhlásený najlepší brankár, obranca i útočník a po konci sezóny aj najužitočnejší hráč play-off (MVP). Mená laureátov vzídu z hlasovania hlavných trénerov všetkých extraligových tímov v juniorskej kategórii a členov Komisie mládeže,“ vravel predseda Komisie mládeže Lukáš Pék.

Play-off Extraligy juniorov sľubuje napínavé vyvrcholenie aj vďaka skutočnosti, že hráči, ktorí sú členmi širšieho kádra reprezentácie do 18 rokov, budú k dispozícii svojim tímom do konca klubovej sezóny. Až po nej, konkrétne 8. apríla,  sa zapoja do prípravy národného tímu na aprílový šampionát elitnej kategórie MS vo Fínsku. Klubom budú hráči z projektu centralizovanej prípravy do 18 rokov k dispozícii od 29. februára.