IIHF zrušila ďalších 18 MS vrátane šampionátu osemnástok v Spišskej Novej Vsi

BRATISLAVA (SZĽH) – Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v stredu popoludní oficiálne zrušila ďalších 18 svetových šampionátov v sezóne 2020/21. Medzi nimi už raz zrušený turnaj A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta, ktorý sa mal budúci rok v apríli uskutočniť v Spišskej Novej Vsi a na ktorom mala slovenská reprezentácia do 18 rokov zabojovať o návrat do elitnej kategórie MS. Neuskutoční sa ani ženský šampionát v kategórii IA vo francúzskom Angers, kde mali s rovnakým cieľom nastupovať slovenské reprezentantky.

Rada Medzinárodnej hokejovej federácie pri rozhodovaní konala na základe odporúčaní expertnej skupiny, ktorej členovia pravidelne monitorujú situáciu ohľadom šírenia ochorenia COVID-19. V polovici septembra IIHF zrušila prvé šampionáty v nižších vekových kategóriách, pričom zelenú dala iba juniorským MS v elitnej kategórii. O dva mesiace neskôr definitívne zrušila ďalších osemnásť podujatí vrátane všetkých nižších medzi mužmi, ženami aj hráčmi do 18 rokov. Výnimkou sú elitné kategórie. „Je to pre nás sklamanie. Hráči v tomto veku potrebujú zápasovú prax na medzinárodnej úrovni, aby sa posúvali. Po minulosezónnom zrušení majstrovstiev sveta sme dúfali, že o elitu zabojujeme túto sezónu, no musíme byť trpezliví a robiť všetko preto, aby sme hráčov pripravili nabudúce. Taká je doba. Určite sa budeme uchádzať o organizáciu majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie opäť,“ povedal prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Stredajšie rozhodnutie IIHF výrazne zarmútilo aj realizačný tím slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov. Tá sa pod vedením trénera Ivana Feneša nemohla predstaviť na turnaji A-skupiny I. divízie v Spišskej Novej Vsi v apríli 2020 a nepredstaví sa na ňom ani o šesť mesiacov v apríli 2021. Viacerí hráči v dorasteneckom veku tak vinou pandémie prišli o možnosť konfrontovať sa s rovesníkmi na vrcholnom medzinárodnom podujatí vo svojej kategórii. „Do poslednej chvíle sme verili, že šampionát odohráme a zakončíme našu prácu vysnívaným postupom. Dnes namiesto toho sami vidíme, aké dôležité je zvládať rozhodujúce zápasy na majstrovstvách sveta,“ poukázal Ivan Feneš na vypadnutie slovenskej osemnástky z elitnej kategórie v roku 2019.

Na margo zrušenia vrcholu sezóny 2020/21 dodal: „Sme sklamaní. Nielen my, ale dozaista budú aj hráči, keď sa túto novinku dozvedia. Platí však, že keď budeme kvalitne pracovať, je len otázka času, kedy sa vrátime naspäť medzi elitu. Naša práca sa nekončí. Sme tu preto, aby sme pripravili chlapcov na prechod do juniorskej reprezentácie.“ Viac o budúcnosti projektu SR 18 sa dozviete TU. 

Smútia aj slovenské ženské reprezentácie. Po septembrovom zrušení turnaja A-skupiny I. divízie hráčok do 18 rokov si v rovnakej kategórii nezahrajú ani ženy vo francúzskom Angers. „Nie je to dobrý signál pre celý ženský hokej. Mám však informáciu z Rady IIHF, že jej členovia podporujú myšlienku Marty Zawadzkej, členky Rady, o štarte European Series, do ktorej by bolo zapojené len európske krajiny. Išlo by kvázi o neoficiálny európsky šampionát, ktorý by sa hral koncom apríla budúceho roka a do ktorého by sa mohli zapojiť európske ženské reprezentácie podľa záujmu. IIHF to nebude organizovať, ale monitorovať a sčasti dotovať. Je skvelé, že medzinárodná federácia má záujem na tom, aby sa reprezentačný ženský hokej v Európe hral aj napriek zrušeným podujatiam,“ povedala pre hockeyslovakia.sk manažérka ženskej reprezentácie Ľubomíra Kožanová.  

Rada IIHF sa zaoberala aj kvalifikačnými turnajmi o účasť na ZOH 2022 v Pekingu. Obe finálové fázy - mužská aj ženská - sa mali konať v auguste 2021. Kým mužská so slovenskou reprezentáciou zostáva termínovo v platnosti (26. až 29. augusta 2021), ženská sa posunula. V auguste bude na programe predkvalifikačná fáza, v októbri 2. kolo kvalifikácie a finálové turnaje, aj so slovenskou ženskou reprezentáciou, až v novembri 2021. Časové posuny ešte podliehajú schváleniu na Medzinárodnom olympijskom výbore. Slovenskú mužskú reprezentáciu čakajú na domácom finálovom turnaji v Bratislave Bielorusko, Poľsko a Rakúsko, ženskú vo Švédsku domáce reprezentantky, Francúzky a postupujúce kvalifikantky z druhej fázy. 


ZRUŠENÉ ŠAMPIONÁTY IIHF Z 18. NOVEMBRA

MUŽI

IA (9. - 15. mája) - Ľubľana/Slovinsko
IB (26. apríla - 2. mája) - Katovice/Poľsko
IIA (10. - 16. apríla) - Peking/Čína
IIB (18 - 24. apríla) - Reykjavík/Island
IIIA (18. - 24. apríla) - Kockelscheuer/Luxembursko
IIIB (19. - 22. apríla) - Kapské Mesto/JAR
IV (8. - 14. marca) - Biškek/Kirgizsko

MUŽI DO 18 ROKOV
IA (5. - 11. apríla) - Spišská Nová Ves/SR (ÚČASŤ SR)

IB (18. - 24. apríla) - Asiago/Taliansko
IIA (4. - 10. apríla) - Tallinn/Estónsko
IIB (21. - 27. marca) - Sofia/Bulharsko
IIIA (29. marca - 4. apríla) - Istanbul/Turecko
IIIB (28. marca - 3. apríla) - Kockelscheuer/Luxemburskoˇ

ŽENY
IA (18. - 24. apríla) - Angers/Francúzsko (ÚČASŤ SR)

IB (8. - 14. apríla) - Peking/Čína
IIA (10. - 16. apríla) - Jaca/Španielsko
IIB (7. - 13. marca) - Záhreb/Chorvátsko
III (15. - 21. marca) - Kaunas/Litva