IIHF má na stole veľkú dilemu o MS, Minsk môže aj nahradiť Moskva, Riga či Kanada

BERN (SZĽH) - Kde sa stretne na budúci rok od 21. mája do 6. júna hokejový svet? Budú sa majstrovstvá sveta konať popri lotyšskej Rige aj v Minsku a Bielorusku? Nastúpia slovenskí hokejisti v Minsk Arene? Presunie sa šampionát do Moskvy či do Kanady, ako o tom špekulujú médiá? Odpovede na tieto otázky by sa zástupcovia národných federácií i fanúšikovia mali dozvedieť už čoskoro. Organizovanie šampionátu neohrozuje len koronavírus, ale predovšetkým politická situácia v Bielorusku.

Od augustových prezidentských volieb v Bielorusku každým dňom rastie zástup ľudí, ktorí volajú po zrušení či odložení šampionátu v Minsku. Odporcovia Alexandra Lukašenka už tri mesiace protestujú v uliciach Minska i ďalších miest a spochybňujú jeho znovuzvolenie za prezidenta. Voľby neuznávajú ani predstavitelia jednotlivých krajín. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa už vyjadril, že Alexander Lukašenko sa pre Slovensko stal nelegitímnym lídrom.

HLASY PO ODOBRANÍ ŠAMPIONÁTU

V Európskom parlamente sa medzičasom začala spisovať petícia proti stretnutiu hokejového sveta v bieloruskej metropole. Vrcholní politickí predstavitelia Švédska, Fínska a predovšetkým zástupcovia lotyšskej vlády už viackrát žiadali o odobranie či odloženie usporiadateľského práva majstrovstiev sveta Minsku, aby sa turnaj nestal oslavou represií režimu. Dôležitý je v tejto otázke predovšetkým lotyšský postoj, keďže krajina je spoluorganizátor šampionátu. Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevics zaradil prezidenta Bieloruskej hokejovej federácie i Dinama Minska Dmitrija Baskova na zoznam nežiadúcich osôb, ktoré nesmú vstúpiť do Lotyšska. Rovnako postupovali aj Litva a Estónsko.

K bojkotu turnaja vyzývajú aj líderka bieloruskej opozície Svjatlana Cichanovská, trojnásobná olympijská medailistka v plávaní Alexandra Herasimenová či basketbalistka Jelena Levčenková, ktorú nedávno pätnásť dní väznili za vyjadrenie postojov v neslávne známej väznici Okrestina v Minsku. „Je čestné usporiadať majstrovstvá sveta v krajine, kde zákon a ani Olympijská charta nič neznamenajú?“ pýta sa Levčenková. Mnohí bieloruskí športovci však dnes verejne odsudzujú snahy o odobranie šampionátu či mlčia.

Fínska vicepremiérka a ministerka pre vzdelanie a kultúru Annika Saarikkoová, do ktorej rezortu patrí aj šport, už prezradila, že ministri krajín Európskej únie pripravujú vyhlásenie, v ktorom budú požadovať neuskutočnenie turnaja v Bielorusku. Práve jej krajania vyhrali zatiaľ posledný šampionát na Slovensku. „Existujú tri dôvody, pre ktoré je šampionát ohrozený. Koronavírus môže znemožniť usporiadanie zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov, nepokoje v Bielorusku zasa môžu byť bezpečnostným rizikom pre každého účastníka a problematiku nedodržiavania ľudských práv je zasa potrebné chápať z politickej roviny,“ povedala pre fínske periodikum Maaseudun Tulevaisuus Saarikkoová. 

Musíme urobiť racionálne rozhodnutie na základe prieskumu a informácií. Potrebujeme ešte čas. RENE FASEL

Ministri krajín Európskej únie, do ktorých agendy spadá šport, sa môžu otázkou majstrovstiev sveta v hokeji zaoberať po prípadnom návrhu nemeckého predsedníctva 1. decembra počas zasadnutia Rady EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport. „Bielorusko je hokejová krajina a za normálnych okolností by bolo skvelé, ak by mohla šampionát usporiadať. Ak tam budú problémy pretrvávať, šampionát by sa mal presunúť na iné miesto. Existuje veľa krajín, kde by sa mohol odohrať,“ povedala pre Aftonbladet švédska legenda Börje Salming. „Súdiac podľa terajšej situácie by nebolo vhodné cestovať do Bieloruska a nastúpiť tam na zápasy,“ doplnil pre Aftonbladet legendárny Peter Forsberg.

IIHF ČAKÁ NA HODNOTIACU SPRÁVU

Medzinárodná hokejová federácia IIHF zatiaľ tieto hlasy nevypočula, vníma ich, avšak naďalej plánuje na prelome mája a júna 2021 usporiadať turnaj v Minsku a Rige. Vrcholiť by mal v pätnásťtisícovej Minsk Arene. Aj tieto plány však môže IIHF ešte prehodnotiť, definitíva musí padnúť najneskôr začiatkom budúceho roka. „Vnímame veľké riziko spojené s udalosťami v Minsku i s prístupom lotyšskej vlády k týmto udalostiam. Dôležité je však vnímať aj situáciu so šírením choroby COVID-19. To všetko môže mať veľký vplyv na majstrovstvá sveta,“ uviedol v oficiálnom vyhlásení IIHF jej prezident René Fasel. Federácia momentálne čaká na analýzu stavu v oboch usporiadateľských krajinách. Jej zástupcovia si chcú byť istí, či vôbec dokážu Bielorusko a Lotyšsko spolupracovať. „Musíme urobiť racionálne rozhodnutie na základe prieskumu a informácií. Potrebujeme ešte čas,“ priznal Fasel.

Medzinárodnú federáciu netlačí čas, ale financie. Zrušenie šampionátu po tohtoročnom neusporiadaní turnaja vo Švajčiarsku by znamenalo pre IIHF i národné federácie veľké škody. Akékoľvek rozhodnutie bude mať veľmi zásadný dopad na ďalšie fungovanie IIHF i svetového hokeja. Dôležitá je aj otázka poistnej zmluvy. Už na jar sa ukázalo, že poisťovne vyplatia financie za zrušenie turnaja iba v prípade vyššej moci. Samotná IIHF nemohla švajčiarsky šampionát zrušiť, ak nechcela prísť o poistku. Práve poistná zmluva bude teraz dôležitá aj v prípade turnaja v Bielorusku a Lotyšsku.

NÁVRHY NA PRESUN TURNAJA

Medzičasom sa už objavili aj viaceré špekulácie, ako bude IIHF postupovať. Podľa jedných zdrojov by mohla popri Rige byť druhým usporiadateľským mestom Moskva. Ďalšie, najmä švédske zdroje, však hovoria o presune celého turnaja do kanadskej bubliny. Lotyši už pracujú s alternatívou, že by turnaj usporiadali aj samostatne. „Zatiaľ nemáme žiaden návrh zo strany IIHF. Čakáme na jej riešenie. Lotyšská strana pracuje bez prestávky na prípravách majstrovstiev sveta, pretože nemáme informácie, že niekto plánuje Rige odobrať šampionát. Ďalšie kroky budeme plánovať až po tom, čo dostaneme informácie z IIHF. V jej réžii sú všetky rozhodnutia,“ povedal generálny sekretár Lotyšskej hokejovej federácie Viesturs Koziols. Ak by turnaj napokon usporiadali iba v pobaltskej krajine, museli by vyriešiť problém s druhou halou. Tamojšie médiá už informovali, že na modernizáciu niektorej z tamojších arén a jej prispôsobenie na hokejové potreby potrebujú Lotyši asi štyri mesiace. Oveľa väčší problém však budú financie. Organizačný výbor rižskej časti turnaja pracuje s alternatívou 8-miliónového budgetu, avšak ak by usporiadal celé podujatie, potreboval by ďalších päť miliónov eur. Od vlády už dostal 1,3 milióna eur, pripravuje sa ďalší milión. Bez divákov v hľadiskách však bude obťažné naplniť aj pôvodný rozpočet, ktorý počítal, že 90 % príjmov bude z predaja vstupeniek.

Sme v dennom kontakte s našimi lotyšskými partnermi i zástupcami IIHF a naďalej pripravujeme spoločný šampionát v Minsku a Rige. Bieloruskí organizátori

V ruských médiách sa už medzičasom objavili informácie, že René Fasel plánuje cestu do Moskvy a prediskutovať s Vladimirom Putinom možnosť presunúť časť šampionátu vrátane skupiny so slovenskou účasťou do ruskej metropoly. „Bolo by absurdné, keby Rusko získalo bieloruské zápasy MS 2021. Je to veľmi nepravdepodobne v súvislosti so šírením koronavírusu v Rusku i faktom, že to bola jediná krajina, ktorá počas prezidentských volieb otvorene podporovala Alexandra Lukašenka,“ poznamenal pre Mtvuutiset viceprezident IIHF Kalervo Kummola a pre YLE dodal: „Ak by sa šampionát napokon predsa len konal v Minsku a Fínsko sa ho rozhodlo bojkotovať, nebolo by asi jediné.“

Na správy o možnom presune turnaja z Minska do Moskvy či dokonca do Kanady už zareagovali aj bieloruskí organizátori: „Zatiaľ sme nedostali žiadne oficiálne informácie o presune turnaja či jeho zrušení. Sme v dennom kontakte s našimi lotyšskými partnermi i zástupcami IIHF a naďalej pripravujeme spoločný šampionát v Minsku a Rige.“