Igor Nemeček: Najreálnejší scenár? Že Švajčiari dostanú MS 2026

BRATISLAVA (SZĽH) - Igor Nemeček pracuje v štruktúrach Medzinárodnej hokejovej federácie sedemnásť rokov. V súčasnosti ako člen komisie podujatí IIHF a riaditeľ Kontinentálneho pohára pre Európu. Keďže vlani šéfoval organizačnému výboru, ktorý pripravoval svetový šampionát na Slovensku, dokáže sa empaticky vcítiť do kože švajčiarskych kolegov. Po dvojročnej snahe zorganizovať špičkové podujatie sa mesiac a pol pred jeho začiatkom dozvedeli, že nebude. Čo všetko mali Švajčiari rozrobené v pokročilej fáze príprav? Koľko prostriedkov im za vzniknuté škody môže vyplatiť poisťovňa? Je možné, aby zorganizovali MS v neskoršom termíne roka 2020? A prečo neboli tohtoročné MS presunuté do Ruska? Pýtali sme sa Igora Nemečka. 

V sobotu zrušila Medzinárodná hokejová federácia aj májové majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku. Bolo to jediné riešenie v súčasnej situácii?

„Bohužiaľ, áno. Alternatíva, že by sa šampionát konal bez divákov, bola nepriechodná. To by nemalo zmysel. V súčasnosti prebiehajú diskusie, či zrušené MS odložíme o rok, ale to tiež nie je realizovateľné. Aktuálne vidím iba jednu možnosť, a to presunutie MS vo Švajčiarsku na rok 2026, keďže všetky nasledujúce do roku 2025 sú zadelené. Neverím, žeby niektorý z najbližších organizátorov prenechal usporiadateľské práva Švajčiarom.“ 

S rozhodnutím o zrušení MS sa trošku otáľalo, napokon padlo v sobotu 21. marca. Médiá špekulovali, že IIHF ho odkladala, aby mala zaistené poistné plnenie. Je to tak?

„Chcel by som dať na pravú mieru zopár nezmyselných polemík, ktoré sa šíria verejnými kanálmi. Nielen IIHF, ale najmä organizačný výbor daného šampionátu musí byť poistený. Oznámenie o zrušení šampionátu sa naťahovalo preto, aby bolo zaistené, že organizačný výbor dostane určitú finančnú kompenzáciu z poistky. IIHF má v tejto súvislosti iný problém. Infront, jeho najväčší marketingový partner, platí federácii za prezentovanie svojich partnerov počas majstrovstiev sveta 23 miliónov ročne. Dočítal som sa, že to je suma, ktorú vlani IIHF zinkasovala za MS na Slovensku. Nezmysel. Aby tomu všetci rozumeli – 23 miliónov je suma, ktorá vyplýva z kontraktu IIHF a Infrontom za prezentovanie sponzorov a partnerov počas MS. No a keďže tento rok sa majstrovstvá sveta neuskutočnia z dôvodu zásahu vyššej moci, pre IIHF nastáva výpadok. A ten musí v súčasnosti riešiť s marketingovým partnerom Infrontom.“ 

Švajčiari mali v porovnaní s nami dvakrát vyšší rozpočet. Vo vzduchu im visí veľa peňazí.

Súhlasia Švajčiari s usporiadaním MS 2026 za zrušený šampionát v roku 2020?

„Zatiaľ som s nimi nehovoril, je to veľmi citlivá záležitosť. Dokážem si však predstaviť, čo v súčasnosti prežívajú. Pamätám si, aké fofry sme mali vlani my päťdesiat dní pred štartom šampionátu. Teraz si predstavte Švajčiarov. Päťdesiat dní pred šampionátom sa dozvedia, že ich dvojročná snaha vyjde nazmar. V Lausanne napríklad vystavali novú halu pri príležitosti majstrovstiev sveta. Samozrejme, je dokončená, zostane a bude využiteľná aj inak, ale na jej výstavbu boli veľké tlaky rovnako ako na rekonštrukciu arény v Zürichu. Obe haly sú v súčasnosti z väčšej časti technicky aj organizačne prispôsobené potrebám majstrovstvám sveta, čo je ďalšie zbytočne vynaložené úsilie. Ďalšie nemalé straty predstavujú zaplatené ubytovacie kapacity. Pre lepšiu predstavu - náš organizačný výbor MS 2019 stála táto položka približne tri milióny eur. Ibaže Švajčiari mali v porovnaní s nami dvakrát vyšší rozpočet. Vo vzduchu im visí veľa peňazí.“ 

Už ste naznačili, že zrušenie šampionátu jeden a pol mesiaca pred jeho začiatkom spôsobí obrovské škody. V akej fáze sa nachádza organizácia podujatia v tomto čase?

„Je na deväťdesiat percent hotová. Nezahŕňa však iba zabezpečenie priebehu majstrovstiev, ubytovania a podobných záležitostí. Jej súčasťou je aj príprava trénerského sympózia, na ktorom sa každý rok zúčastňuje niekoľko stoviek trénerov. Ďalšou sprievodnou akciou je kongres IIHF, ktorý si vyžaduje zabezpečenie príchodu a ubytovania ďalších zhruba tristo ľudí. Žrebuje sa zloženie skupín v novej sezóne Ligy majstrov, pripravuje sa slávnostný akt uvádzania do Siene slávy. Toto všetko má na pleciach organizačný výbor. Jeho príjem spočíva len v predaji vstupeniek. Mám informáciu, že na MS do Švajčiarska bolo predaných asi 300-tisíc lístkov. Po zrušení šampionátu začínajú byť fanúšikovia nervózni, pretože musia stornovať dopravu, ubytovanie a dožadujú sa vrátania peňazí. Ide o vážne záležitosti, ktoré musí aj po zrušení podujatia organizačný výbor doriešiť. Je to nezávideniahodná situácia.“

Hovoríme o škodách v desiatkach miliónoch eur? 

„Určite áno. Kdesi som čítal, že preloženie olympijských hier v Tokiu na rok 2021 stojí 5,8 miliardy eur. Zdôrazňujem - iba preloženie, nie zrušenie. My sme v situácii, že vo Švajčiarsku nebude nič. Podujatie je zrušené, takže škody budú obrovské. Azda jediná pozitívna vec pre švajčiarsky hokej je tá, že vznikla nová hala v Lausanne a že zrekonštruovali štadión v Zürichu.“

Dá sa odhadnúť, koľko finančných prostriedkov vykryje švajčiarskemu organizačnému výboru plnenie z poistky?

„Ťažko povedať. V tejto chvíli je jasné, že zmluva o usporiadateľských právach medzi IIHF a daným organizačným výborom, ktorý pripravuje šampionát, zahŕňa článok o poistení. V ňom sa uvádza, čo všetko v súvislosti s organizáciou podujatia musí byť poistené. Švajčiari si poisťovali šampionát v jednom balíku s Nemcami a Francúzmi, ktorí usporadúvali MS 2017, s Dánmi na MS 2018 a s nami na MS 2019. Keďže mali rovnaký typ poistky ako my v približnej hodnote 400-tisíc eur, dedukujem, že by z nej mohli dostať 20 miliónov. Avšak za predpokladu, že im poisťovňa uzná všetky škody.“ 

Obsahovali spomínané poistky zrušenie podujatia aj z dôvodu zásahu vyššej moci ako v prípade koronavírusu?

„Áno. Medzi ďalšie body patrili teroristický útok, rôzne škody spôsobené živelnými pohromami, napríklad ak by nám na aréne odfúklo strechu, ale tiež zásah vyššej moci.“

Vo Švajčiarsku nebolo zrušené len športové zápolenie, ale aj iné udalosti s ním spojené. Napríklad tradičný šampionátový kongres IIHF, ktorý rozhoduje o prideľovaní usporiadateľských práv na budúce šampionáty aj v iných kategóriách a divíziách. Narážame trošku na skutočnosť, že Slovensko malo v apríli organizovať zrušený turnaj A-skupiny I. divízie MS hráčov do 18 rokov v Spišskej Novej Vsi. Zatiaľ nie je zrejmé, či bude mať túto možnosť aj o rok. Kedy bude reč o týchto záležitostiach? 

„Áno, bohužiaľ, májový kongres bol zrušený. Termín ďalšieho, tradičného polročného, je v septembri. Ibaže v septembri bude neskoro diskutovať o usporiadateľských právach. Preto bude musieť IIHF v dohľadnej dobe vyriešiť túto situáciu, ale napríklad aj nasadzovanie ženských reprezentačných družstiev do olympijskej kvalifikácie, keďže ženské šampionáty boli zrušené a nie je možné za ne reprezentáciám pripočítať body do rebríčka IIHF, na základe ktorého sú krajiny nasadzované do olympijskej kvalifikácie. Možno bude v hre zvolanie mimoriadneho kongresu v lete, ak to situácia dovolí. Jedna vec je však istá. Voľby do orgánov IIHF vrátane voľby prezidenta budú a uskutočnia sa na septembrovom polročnom kongrese v Petrohrade, ako bolo plánované. Voľba prezidenta IIHF sa nemala konať teraz v máji, ako niektoré médiá prezentovali.“

Skúsme sa ešte v krátkosti vrátiť k zrušeniu MS. Po sobotňajšom oznámení sa vyrojili špekulácie, kedy a či ich Švajčiari dodatočne zorganizujú. Je v hre alternatíva, že by IIHF preložila šampionát na neskorší termín roka 2020?

„Hovorí sa, že nikdy nehovor nikdy, ale nemyslím si. Táto možnosť je nereálna. V auguste sú na programe olympijské kvalifikácie, v septembri sa začnú všetky súťaže a v decembri bude šampionát hráčov do 20 rokov. Zosúladiť všetky okolnosti vrátane možnosti príchodu hráčov z NHL, KHL a iných popredných súťaží by bolo mimoriadne ťažké. Veľmi malé percento dávam možnosti, že by sa MS presunuli z mája na neskorší termín v roku 2020.“

Z Ruska nám prišla ponuka, že šampionát môžeme zorganizovať v Soči. Túto možnosť sme zavrhli, pretože by bolo náročné presmerovať desiatky tisíc divákov zo Švajčiarska do Ruska.

V hre bola aj oficiálna ponuka Ruskej federácie, ktorá ubezpečovala, že by dokázala zorganizovať bezpečný šampionát v riadnom termíne namiesto Švajčiarov. Prečo táto alternatíva nevyšla?

„Z Ruska nám prišla ponuka, že šampionát môžeme zorganizovať v Soči. Túto možnosť sme zavrhli, pretože by bolo náročné presmerovať desiatky tisíc divákov zo Švajčiarska do Ruska. Zhodli sme sa, že tadiaľto cesta nevedie, hoci Soči ponúklo skvelý komplex hotelov a hál, ktoré zostali po ZOH 2014 a sú kedykoľvek voľné. Z logistického hľadiska to však nešlo.“

Majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku mali byť osobnou rozlúčkou pre dosluhujúceho prezidenta IIHF Reného Fasela. Mrzí vás, že emotívneho konca v domácom prostredí sa nedočká?

„A veľmi... S Reném sa poznáme dlhé roky, máme veľmi dobrý vzťah. Po 26 rokoch vo funkcii sa jeden z najdlhšie pôsobiacich prezidentov IIHF mohol rozlúčiť doma. Žiaľ, nevyšlo to. V platnosti zostáva fakt, že jeho posledné majstrovstvá sveta vo funkcii boli na Slovensku.“

René Fasel urobil pre hokej a jeho fanúšikov veľmi veľa. Okrem iného sa zaslúžil najmä o dohodu so zámorskou profiligou, ktorá od Nagana 1998 do Soči 2014 prerušovala vo februári program a uvoľňovala hráčov pre potreby reprezentácií na zimné olympijské hry. Ako hodnotíte Faselovo pôsobenie vo funkcii?

„Spolupracovať sme začali v roku 1992, ešte keď bol šéf komisie rozhodcov. Na intenzívnejšiu formu spolupráce sme prešli v roku 1994, keď sa stal prezidentom IIHF. Bol nielen skvelý športový funkcionár, ale aj výborný medzinárodný rozhodca. Na funkcionárskom športovo-diplomatickom poli je dlhé roky rešpektovaný a uznávaný. Má výborné kontakty na vedenie NHL či KHL, takisto blízky vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zúčastnil sa na všetkých jeho prezidentských inauguráciách. Po 26 rokoch zanechá René Fasel za sebou hlbokú stopu výbornej práce. Nastavil latku vysoko, preto nezávidím jeho nástupcovi. Nebude preňho jednoducho ťahať káru ďalej.“

Keď už ste otvorili tému voľby nového prezidenta IIHF či členov Rady IIHF, ktorá je exekutívnou zložkou, vieme, že rozhodovať sa bude na polročnom septembrovom kongrese v Petrohrade. Sú už známe mená prihlásených kandidátov?

„Menoslovy ešte nie sú oficiálne uzavreté. Ak sa nemýlim, možnosť podať prihlášku je otvorená do konca mája. Z aktuálneho trinásťčlenného zloženia Rady IIHF budú dve miesta uvoľnené z dôvodu veku, tretie zostane po odchádzajúcom prezidentovi Faselovi. Ostatných desať členov Rady IIHF by malo kandidovať znova. Šípim, že o miesta v exekutíve bude veľký boj.“

Vy ste nemali záujem kandidovať do Rady IIHF?

„Pôsobil som v nej v rokoch 2012 až 2016. Pred štyrmi rokmi som sa do Rady nedostal, chýbali mi dva hlasy. Stále však pracujem v štruktúrach IIHF, kde som od roku 2003. V súčasnosti som člen komisie podujatí IIHF. Tu je našou úlohou kontrolovať pripravenosť záujemcov o pridelenie jednotlivých majstrovstiev sveta. Pracujem tiež ako riaditeľ Kontinentálneho pohára pre Európu. Verím, že aj nasledujúce štyri roky zotrvám v štruktúrach medzinárodnej federácie na týchto pozíciách.“