Hudáček po dohode s Barysom: Som proti vojne, do KHL nejdem bojovať

Týždne čakania na kontrakt sú minulosťou a bývalý reprezentačný brankár Július Hudáček naberá smer Kazachstan. Skúsený, 34-ročný Harichovčan podpísal zmluvu s Barysom Nur-Sultan a po Novosibirsku, Čerepovci, Spartaku Moskva a Diname Riga tak oblečie dres piateho klubu KHL.

„Som veľmi rád, že sa vraciam späť do KHL a navyše do veľmi kvalitného klubu. Boli sme v kontakte už dlhšie, ale v klube potrebovali začať podpismi kazašských hráčov. Potrebujú si totiž vychovať brankára pre majstrovstvá sveta. V tíme tak teraz máme až troch kazašských brankárov a k nim som teraz pribudol ja,“ rozhovoril sa Július Hudáček pre hockeyslovakia.sk.

Počas svojho predošlého účinkovania v KHL navštívil Astanu niekoľkokrát a tamojšie prostredie ho lákalo. „Ide o nádherné mesto s krásnym štadiónom a množstvom fanúšikov. Barys je výborný klub s kvalitným zázemím a ja sa tam veľmi teším. Uvidíme, ako nám to pôjde. Začiatok sezóny nebol ideálny, ale mužstvo má kvalitu a cieľom je určite play-off.“

Barysu sa v úvode sezóny nedarí a z doterajších piatich zápasov vyhral jediný. Aj preto zaznela z klubu jasná požiadavka a Hudáčka by chceli mať vo svojej bránke čo možno najskôr.

„Myslel som si, že odletím až niekedy koncom týždňa, ale Barys čaká domáca séria zápasov a chcú, aby som nastúpil čím skôr. Po fyzickej stránke som pripravený a v tomto smere mi pomohla príprava v Spišskej Novej Vsi. Budem sa tam musieť rýchlo aklimatizovať a verím, že tímu pomôžem k lepším výsledkom,“ zaželal si 34-ročný  brankár.

Július Hudáček je v poradí ôsmym slovenským hokejistom, ktorý sa dohodol na zmluve v KHL. V tomto smere momentálne rezonuje aj silná polemika.

„Rozhodne nechcem, aby ľudia zomierali vo vojne a v roku 2022 je niečo také jednoducho neprijateľné. Som absolútne proti vojne, ale ja s tým neurobím nič. Je to rozhodnutie politikov a vládcov. Moja účasť v KHL vojnu nepodporí ani nezastaví. Ja som športovec, ktorý zabáva ľudí. Do KHL nejdem bojovať, ale robiť radosť fanúšikom hokeja v Kazachstane,“ zdôraznil vicemajster sveta z roku 2012.

Okrem osmičky Slovákov momentálne pôsobí v KHL aj 44 Kanaďanov, 12 Američanov, 6 Švédov či 4 Česi. Viaceré zväzy vydali svojim krajanom zákaz reprezentácie, v našom prípade sa riadi zväz olympijskou chartou. Hudáček už síce svoju reprezentačnú kariéru ukončil, no v tomto smere je plne na strane riešenia, ktoré je skôr športové, než politické.

„Je to veľmi ťažká téma. Švédi či Fíni si to môžu dovoliť, pretože majú množstvo hráčov a doma majú kvalitne financované ligy. My sme ale v inej situácii. Trh v Európe je teraz presýtený a naši špičkoví hráči si nemôžu dovoliť hrať za zlomok platu z KHL v domácej lige. KHL sa už rozbehla a všetci vidíme, že veci fungujú bez problémov. Pevne verím, že tak tomu bude i naďalej,“ uzavrela čerstvá posila kazašského Nur-Sultanu Július Hudáček.