Hráči a tréneri ocenili predsezónne stretnutie s rozhodcami, arbitri vyzývajú k jednotnosti

VÍGĽAŠ (SZĽH) – Krátko pred začiatkom novej ligovej sezóny v dvoch najvyšších domácich súťažiach sa uskutočnil spoločný seminár rozhodcov a zástupcov klubov Tipos extraligy aj TIPOS SHL. Dejiskom stretnutia predstaviteľov komisie rozhodcov SZĽH, samotných arbitrov, hlavných trénerov, kapitánov tímov či klubových funkcionárov bol stredoslovenský Vígľaš.

Dopoludňajší blok patril výlučne rozhodcom, popoludní sa k ním pridali zástupcovia klubov a v závere nasledovala vzájomná diskusia oboch strán. V rámci seminára taktiež vystúpil Igor Tóth, ktorý predniesol poznatky na tému retrospektívny a komprehenzívny pohľad na faul pri napadnutí hlavy a krku hráčov v ľadovom hokeji s následkami traumatického poškodenia mozgu na Slovensku.

„Ešte z aktívnej kariéry si pamätám, že sme takéto stretnutia mávali pred play-off a som rád, že v nich pokračujeme aj teraz. Vždy je dobré sa stretnúť ešte pred úvodom sezóny. Ideálne by bolo, keby sme sa takto stretávali aj dvakrát alebo trikrát v priebehu ročníka. Vysvetlíme si nejasnosti a minimalizujeme trecie plochy. Podstatou je, aby sme fungovali všetci jednotne – hráči, tréneri, funkcionári aj rozhodcovia. Predávame jeden produkt a musíme spolupracovať,“ povedal člen komisie rozhodcov SZĽH Peter Jonák, ktorý si pre zúčastnených pripravil bohatú prezentáciu s mnohými videoukážkami. 

„Na Slovensku oproti zahraničiu trochu zaostávame v komunikácii, a to z oboch strán. Od rozhodcov smerom k trénerom a hráčom, aj naopak. Ukazovali sme si, ako funguje komunikácia na majstrovstvách sveta aj v zahraničných ligách, kde sú uplatnené oveľa prísnejšie kritériá. U nás sme benevolentnejší, ale chceme to nastaviť tak, aby bolo prostredie kultúrnejšie. Ak sa nám to podarí, potom sa k tomu správaním pridajú aj diváci,“ pokračoval. 

Bývalý ligový a medzinárodný rozhodca pred začiatkom novej sezóny zdôrazňoval arbitrom, hráčom aj trénerom, aby svojim konaním prispeli k zatraktívneniu hry. „V rámci seminára sme si s rozhodcami prešli spôsoby nastavenia posudzovania nedovolenej hry a taktiež spôsoby nastavenia tzv. game flow. Ide nám o to, aby bola hra plynulá a nezdržiavala sa. Rozhodcom aj klubom sme adresovali rovnaké informácie. Chceme zatraktívniť slovenský ligový hokej a prispieť k zvyšovaniu jeho úrovne,“ doplnil Jonák. 

Kluby Tipos extraligy a TIPOS SHL pristúpili k účasti na seminári zodpovedne. Do Vígľaša pricestovali hlavní tréneri všetkých štyroch semifinalistov extraligy z minulej sezóny aj viaceré hráčske osobnosti najvyššej súťaže ako Michal Sersen, Vladimír Mihalik, Ivan Ďatelinka či ďalší. 

„Organizácia spoločného seminára je výborná myšlienka. S rozhodcami sa síce poznáme z ľadu, ale takto sme sa mohli stretnúť v odlišnom prostredí a porozprávať sa o iných veciach. Podstatné je, že sme všetci rovnakí ľudia a musí byť medzi nami vzájomný rešpekt. Podobné stretnutie sme absolvovali aj pred posledným play-off extraligy. Odvtedy sa pravidlá veľmi nezmenili. Dôležité však bude, aby sa striktne dodržiavali,“ povedal líder michalovskej Dukly Vladimir Mihalik. 

„Myslím si, že takéto semináre sú prospešné pre obe strany a potrebujeme ich organizovať čo najčastejšie. Verím, že všetko, čo sa povedalo, bude od piatku fungovať na ľade. Rozhodcovia nám vysvetlili niektoré úpravy pravidiel a teraz tieto informácie môžeme posunúť hráčom. Musíme však naďalej pracovať na vzájomnej komunikácii, aby sme si k sebe našli cestu a mohli fungovať ešte lepšie,“ dodal kouč HKM Zvolen Peter Oremus.