DIEVČENSKÝ VÍKEND - SÚHRN: Sedemnásť miest, viac ako 880 dievčat a tisícky úsmevov...

BRATISLAVA (SZĽH) – Dievčenský hokejový víkend je za nami. Podujatie pod záštitou Medzinárodnej hokejovej federácie dopadlo v 17 slovenských mestách na výbornú. K hokeju pričuchlo viac ako 880 dievčat vo veku od 4 do 14 rokov. Mnohé z nich pritom stáli na korčuliach prvýkrát. Náborová víkendová aktivita splnila svoj účel.  

Dievčenský hokejový víkend poskytol mladým dievčatám unikátnu príležitosť zoznámiť sa s hokejom v rámci programu plného aktivít a predovšetkým zábavy. Na ľade stretli s úspešnými slovenskými hokejistkami a pod drobnohľadom skúsených trénerov si viaceré z nich hravou formou vyskúšali základné hokejové ťahy. Domov si okrem úsmevu a radostných zážitkov odnesli aj mnoho spomienkových predmetov, vrátane tašky, oficiálneho puku podujatia, nálepiek či náramku. Každá registrovaná účastníčka navyše dostala svoj prvý hokejový dres. A tie dievčatá, ktoré sa rozhodli v hokeji pokračovať a rodičia ich prihlásili, respektíve prihlásia do konkrétneho klubu, dostanú i základný hokejový set.

AKO VYZERAL DIEVČENSKÝ VÍKEND NA SLOVENSKU

PIATOK 15.10.2021

Zimný štadión Poprad, o 08:15

Popradom náborový víkend dievčat na hokej odštartoval. V pomerne skorom rannom čase pracovného dňa prišlo na miestny zimný štadión 36 registrovaných účastníčiek. S dievčatami na ľade boli dve ambasádorky. Niekdajšia slovenská reprezentantka a útočníčka miestneho ženského hokejového klubu Anna Džurňáková a rovnako tak reprezentantka i účastníčka ZOH 2010 vo Vancouveri Petra Országhová. 


Zimný štadión Martin, hala „B“ o 16:00

V Martine sa zišlo 51 registrovaných malých hokejových nadšenkýň. „Dievčatá, ale aj ich rodičia si akciu pochvaľovali. Náramne si ju užívali a dobre sa bavili. Na šiestich stanovištiach sa hrali rôzne hry a súťaže. Dohromady v Martine prejavilo záujem až 63 dievčat, keďže niektoré prišli aj ako neregistrované. Budeme s nimi v úzkom kontakte a o 2 týždne by sme chceli začať s prvým tréningom, na ktorý ich pozveme,“ povedal za organizátorov Vladimír Polakovič. 

Ambasádorsky podujatie v Turci zastrešili Petra Babiaková-Polakovičová a Michaela Matejová. Obe reprezentovali Slovensko na ZOH 2010 vo Vancouveri. 


Zimný štadión Michalovce o 16:30

Michalovce zavŕšili piatkový program dievčenského víkendu. Na miestny zimný štadión si našlo cestu až 104 dievčat, čo je jeden z najvyšších počtov v rámci všetkých 17 dejísk. Dievčatá sa dosýta vybláznili aj v spoločnosti mladej a talentovanej brankárky Laury Medvíďovej. 


SOBOTA 16.10.2021

Zimný  štadión P.Demitru, Trenčín o 11:30

Trenčiansky zimný štadión patril v sobotu dopoludnia mladým nadšenkyniam v spoločnosti Ivety Frühauf, celoslovenskej ambasádorky dievčenského hokejového víkendu. Niekdajšia elitná slovenská obrankyňa viedla Slovensko na ZOH 2010 vo Vancouveri v pozícii kapitánky. Dodnes na zážitky z kanadského olympijského dobrodružstva s nadšením spomína. Povestné žezlo hokejovej radosti a úspechu na slovenskej ženskej scéne by rada odovzdala novej generácii s prianím, aby zažila podobné nadšenie a radosť pod piatimi olympijskými kruhmi ako ona. Aj preto s nadšením prijala ponuku stať sa ambsádorkou náborovej aktivity dievčat na hokej. V Trenčíne sa jej počas dňa hlásilo 94 dievčat, čo tvorí výborný predpoklad vzniku hokejového klubu v tradičnej slovenskej hokejovej bašte.  


 


Zimný štadión Detva o 09:00

Na detvianskom zimnom štadióne si spolu s dcérkou a ďalšími nadšenými dievčatami zakorčuľovala aj Janka Čuliková-Chamulová, ktorá reprezentovala Slovensko aj na ZOH 2010 vo Vancouveri. V piatich dueloch olympijského turnaja strelila dva góly a pridala k nim jednu asistenciu. Kariéru ukončila po sezóne 2017/18 ako hráčka Popradských líšok. 


Zimný štadión Zvolen o 14:00

Vo Zvolene sa na malé hokejistky tešila ďalšia z partie slovenských olympioničiek Petra Polakovičová, za slobodna Babiaková, ktorá sa deň predtým predstavila aj v Martine. Petra ukončila svoju bohatú reprezentačnú kariéru pod piatimi krummi vo Vancouveri. V sobotu popoludní motivovala k športu, ktorý miluje, 29 návštevníčok zvolenského náborového kempu. 

„Nevedeli sme, čo môžeme od tejto akcie očakávať, preto sme sa na ňu dôkladne pripravili. Milo nás prekvapila účasť dievčat. Očakávali sme, že ich príde 19, no nakoniec ľadovú plochu brázdilo 29 dievčatiek. Na začiatok sme mali milú návštevu – prvé kroky na ľade im spríjemňovali maskoty extraligových tímov.  Potom sme sa pustili do nami pripravených úloh a disciplín, do ktorých sa pustili s nadšením a plnili ich v plnom nasadení,“ povedal za organizátorov Dávid Sprušanský. 


Zimný štadión Žiar nad Hronom o 15:00

Síce v skromnejšom počte, no v o to lepšej atmosfére a nálade sa uskutočnil Dievčenský hokejový víkend v sobotu v Žiari nad Hronom. Na ľade Slovalco arény sa ukázalo spolu trinásť dievčat, ktoré mali o zábavu a zážitky postarané. Celá akcia sa konala pod drobnohľadom miestnej rodáčky Moniky Kvakovej. „Verím, že sa nájde veľa zanietených dievčat. Aj takých, ktoré v živote nevideli hokej, ale títo tréneri a cvičenia ich dostanú do takej eufórie, že budú chcieť hrať hokej a budú z toho nadšené. Uvidia, že hokej nie je šport len pre chlapcov, ale aj pre dievčatá,“ povedala svoj pohľad na milú udalosť bývalá reprezentačná brankárka.

Ako to vyzeralo v Žiari nad Hronom? Prečítajte si v našom článku!


Zimný štadión Považská Bystrica o 17:00

Po dopoludní, ktoré Iveta Frühauf strávila doma v Trenčíne, sa popoludní presunula do Považskej Bystrice. Opäť si užila skvelú atmosféru, nefalšovaný dievčenský úsmev a pravú detskú radosť. Tentoraz so 49 účastníčkami. 


Zimný štadión Levice o 17:00

Smelé i nesmelé prvé krôčiky potenciálnych hokejových nádejí na levickom ľade odštartovali príjemný sobotný podvečer. V jednom z najmenších dejísk spomínaného zoznamu si našlo cestu na štadión až 54 dievčat, ktoré boli rozdelené do skupín a zverené do rúk trénerov.

Cieľom náboru bolo, aby si dievčatá pričuchli k hokejovej atmosfére, čo sa v Leviciach s určitosťou podarilo. Nádejné hokejistky strávili na ľade takmer 2 hodiny a spoločne sa zabavili formou rôznych hier. Organizačne zastrešovalo akciu niekoľko trénerov, pričom najvýraznejším článkom spomedzi nich bol Patrik Bačkor. „Myslím si, že akcia sa podarila, prišlo dosť veľa dievčat, možnože budúcich hokejistiek. Všetko bolo tak, ako sme si predstavovali a možno ešte lepšie,“ vyslovil spokojnosť tesne po podujatí 27-ročný tréner, v minulosti aktívny hokejista, ktorého príjemne prekvapila pomerne vysoká dievčenská účasť. „Keď som sem išiel, bol by som rád aj za dvadsať detí,“ pousmial sa tréner levických piatakov.

Na podujatí nechýbala ani jeho lokálna ambasádorka, ešte len 16-ročná útočníčka Laura Jancsoová, ktorý sa predstavila aj na Zimných olympijských hrách mládeže 2020 v Lausanne. 

Viac o priebehu náborovej v Leviciach sa dočítate v našom článku!


Zimný štadión Prešov o 18:30

V Prešove sa náborová akcia začínala v najneskoršom sobotnom termíne od 18.30 h. Ani to však neodradilo rodičov 51 malých dievčat prísť na miestny štadión a ukázať, že o dievčenský hokej je v meste veľký záujem. „Dievčatá sa vyšantili, užili si chvíle na ľade, dostali krásne darčeky a diplom. Už teraz sa tešíme na dievčatá, ktorým sa s nami páčilo a prídu na najbližšie tréningy,“ odkazujú organizátori podujatia v Prešove. 

Atmosféru si so začínajúcimi hokejistkami užila aj Petra Jurčová (na fotke v reprezentačnom drese). Ďalšia zo slovenskej ženskej olympijskej generácie, ktorá ukončila kariéru po sezóne 2015/16.  


NEDEĽA 17.10.2021

Zimný štadión Brezno o 10:00

Nedeľňajší program odštartoval v Brezne aj s Nikoletou Celárovou, niekdajšou slovenskou reprezentantkou, ktorá sa predstavila na zimných olympijských hrách až dvakrát. Najskôr v pozícii hráčky v roku 2010 vo Vancouveri, následne o osem rokov neskôr v Pjongčangu aj ako rozhodkyňa. Do Brezna prišla veľmi solídna dievčenská účasť - 86 záujemkýň. 

Na fotke vyššie, ktorá pochádza z dievčenského víkendu v Brezne, nájdete trénera Tomáša Turňu z miestneho hokejového klubu, ktorý sa venoval mladým hokejovým nadšenkyniam. Na fotke nižšie kompletná partia účastníčok nedeľňajšieho dopoludnia.

Pozrite si aj video, ako to vyzeralo v Brezne


Zimný štadión Steel Aréna Košice o 14:30

Záplava ružových dresov vyfarbila aj ľad košickej Steel Arény a nadšenie niekoľkých desiatok malých hokejistiek vytvára predpoklady pre svetlú budúcnosť nášho ženského hokeja. Ten to nemal v metropole východu v posledných desaťročiach jednoduché. Fungujúca ženská zložka HC Košice zanikla počas zdĺhavej rekonštrukcie štadióna Ladislava Trojáka a nadviazať na prerušenú tradíciu sa rozhodli až nadšenkyne z klubu Ice Dream. Svoj hokejový sen si plnia od roku 2012, kedy privítali na prvom tréningu prvých dvanásť hráčok. 

V Košiciach však vyrástlo aj viacero úspešných reprezentantiek Slovenska, vrátane olympijských účastníčok Petry Jurčovej a Barbory Brémovej. „Spomínam si na to každý deň a iba v dobrom. Olympiáda bola obrovským zážitkom a vládla tam veľmi pozitívna nálada. Okoloidúci sa s nami fotili už len preto, lebo sme mali na bundách logo s olympijskými kruhmi. Dopriala by som to každému športovcovi,“ pousmiala sa pri spomienke na Vancouver 2010 B. Brémová.

Spolu s ňou sa o dievčatá starala ďalšia košická odchovankyňa Andrea Kollová. Dvadsaťtriročná útočníčka okúsila aj hokej v zámorí a na svojom konte má tri sezóny v Kanade. Treťou pomocníčkou bola Nina Hudáková, účastníka ZOH mládeže 2020 v Lausanne. 

Prečítajte si viac z Košíc v našom článku!


Zimný štadión Spišská Nová Ves o 15:00

Do Spišskej Novej Vsi dorazilo v nedeľu popoludní 85 dievčat. Organizátori však boli na nápor usmievavých a milých tvárí dokonale pripravení. V spolupráci s hrajúcou trénerkou miestneho ženského hokejového klubu HC Osy Barborou Kežmarskou všetko zvládli na výbornú. A prostredníctvom sociálnej siete poslali všetkým rodičom a malým účastníčkam takýto odkaz: 

„Po dvojročnej odmlke sme veľmi radi, že sme sa opäť mohli stať súčasťou medzinárodnej akcie svetového dievčenského hokejového víkendu. Tento rok sme s výraznou podporou SZĽH opäť znova a s nadšením sledovali desiatky dievčat, ako si užívajú tento hokejový sviatok. Ďakujeme všetkým dievčatám, ktoré sa na ňom zúčastnili, rodičom, že ich priniesli a strávili s nami nedeľné popoludnie. Taktiež ďakujeme hokejistkám nášho klubu pri organizácii, ale aj našej hlavnej trénerke Barbore Kežmarskej, bez ktorej si túto akciu nevieme predstaviť."

Okrem Barbory Kežmarskej sa z postu ambasádorky náborového podujatia na Spiši zúčastnila aj Petra Pravlíková, niekdajšia úspešný slovenská hokejistka, ktorá s hokejom precestovala kus sveta. Okrem vzornej reprezentácie Slovenska aj na ZOH 2010 vo Vancouveri, kde vsietila v piatich zápasoch dva góly, si zahrala napríklad v Rusku, Bielorusku, Švajčiarsku, Maďarsku či Švédsku. 


Zimný štadión O.Nepelu, Bratislava o 15:00

Bratislava privítala rovnako ako iné mestá desiatky malých nadšenkýň hokeja. Spoločne s trénermi urobili viaceré dievčatá prvé hokejové kroky. Okrem toho sa vyšantili napríklad aj s maskotom hokejového Slovana Bratislava - legendárnym Harvim. Dovedna 67 dievčat bavili okrem urasteného chlpáča aj dve niekdajšie slovenské olympioničky Zuzana Moravčíková a Edita Raková-Petrusová. 


Zimný štadión Skalica o 15:30

Certifikáty za úspešné absolvovanie zábavného kurzu na ľade v rámci projektu dievčenského hokejového víkendu sa v nedeľu popoludní vypisovali aj v Skalici. Na každom z nich nechýbalo meno malej absolvenkyne, klub, na ktorého ľade sa na kurze zúčastnila, ani podpis prezidenta SZĽH Miroslava Šatana. Takýchto pekných certifikátov rozdali v Skalici 38. 

„Rodičia, spolu s dievčatami dostali informáciu, že sa môžu zapojiť do riadneho tréningového procesu prípravky. Pondelok až streda. Teší nás, že aktivita splnila svoj účel a dievčatá získali pozitívny vzťah k hokeju," tešil sa generálny manažér skalickej mládeže Miroslav Lipovský.


Zimný štadión Žilina o 16:00

Do Žiliny zavítalo 30 nadšených dievčenských tvárí, ktoré si užili popoludnia na zimnom štadióne pod Dubňom. Na ľade s dievčatami korčuľovala aj ďalšia z vancouverskej olympijskej partie slovenského ženského hokeja Jana Kapustová s dcérkou.

 


Zimný štadión Banská Bystrica o 17:00

Dievčenský hokejový víkend pod záštitou IIHF s podporou SZĽH zakončili v nedeľu 17. októbra v Banskej Bystrici. Na štadión zavítalo dovedna 34 dievčat. Mnohé z nich si okrem zábavy a prvých hokejových krokov prevzali aj autogram od trénerky našej ženskej reprezentácie do 18 rokov Gabriely Sabolovej. 


Fotogaléria