HOKEJOVÝ TÝŽDEŇ V SPÄTNOM ZRKADLE: Lukáš Paukovček hráčom týždňa, Zvolen mužstvom

V pohľade do spätného zrkadla, ktoré zostavujeme z vlastných zdrojov i správ agentúry TASR, vám neujdú najdôležitejšie momenty, ktoré sa udiali na slovenských i svetových ľadových plochách počas posledného týždňa. Opäť sme boli svedkami zaujímavých udalostí i zápasov.

 


SLOVENSKÝ HOKEJISTA TÝŽDŇA

Lukáš Paukovček (Dukla Trenčín). Góly kapitána zabezpečili Dukle päť bodov do tabuľky. Tridsaťročný útočník sa dlho v sezóne strelecky trápil, z prvého gólu sa tešil až 30. decembra. Po Novom roku mu však začalo sypať. V piatok v Košiciach otváral skóre duelu a keďže domácim sa nepodarilo skórovať, bol to zároveň aj víťazný gól. V nedeľu proti rozbehnutému Zvolenu sa najskôr presadil v riadnom hracom čase a dobrý výkon korunoval aj víťazným presným zásahom v predĺžení.


SLOVENSKÝ TÍM TÝŽDŇA

HKM Zvolen. Týždeň síce zakončili Zvolenčania prehrou po predĺžení v Trenčíne, ale v predošlých siedmich dňoch boli najúspešnejší v Tipos extralige. Vyhrali na horúcej pôde rozbehnutých Michaloviec (5:3), uspeli aj v Liptovskom Mikuláši (3:1). Od začiatku roka hrajú Zvolenčania len u súperov, v každom zo siedmich duelov bodovali a vybojovali celkovo 18 bodov.

 


DOMÁCA SPRÁVA TÝŽDŇA

V Slovane Bratislava sa rozhodli pre trénerskú zmenu. Doterajšie duo Roman Stantien, Rudolf Jendek sa s mužstvom rozlúčilo po víťaznom zápase s Detvou (4:1). Slovan namiesto nich prevezmú traja bývalí hráči klubu z Tehelného poľa Robert Döme, Marián Bažány a Ján Lipiansky. Pri mužstve budú podľa podpísaných kontraktov do konca sezóny, ich úlohou bude predovšetkým zlepšiť hru momentálne tretieho tímu tabuľky Tipos extraligy. V pozícii hlavných trénerov s rovnakými právomocami budú vystupovať Döme s Bažánym. „Napriek veľkému počtu zranených hráčov základného kádra sa odvolaným trénerom darilo udržiavať vysokú úroveň herného prejavu mužstva. Veríme, že nová trénerská trojica bude pokračovať a ďalej zdokonaľovať herný prejav mužstva, aby sme spoločne dosiahli stanovené ciele v kvalite a zjednotení herného prejavu A-mužstva súčasne s nastavením týchto cieľov aj v mládežníckych kategóriách,“ uvádza sa v stanovisku akcionárov Slovana, ktoré zverejnil klubový web.


ZAHRANIČNÁ SPRÁVA TÝŽDŇA

Osud majstrovstiev sveta 2021, ktoré by sa mali odohrať na prelome mája a júna, má v rukách exekutíva Medzinárodnej hokejovej federácie. Vo svete čoraz viac silnejú hlasy po odobraní šampionátu Minsku, ktorý ho má usporiadať spoločne s Rigou. V Bielorusku už niekoľko mesiacov prebiehajú protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Podnetom boli augustové prezidentské voľby, ktoré pozorovatelia označili za zmanipulované. V tejto súvislosti vznikol tlak na IIHF, aby šampionát presunula do inej krajiny. Aj keď prezident Bieloruska Alexander Lukašenko na schôdzke šéfovi IIHF Renému Faselovi tvrdil, že nie je dôvod na zmenu dejiska, Švajčiar po veľkej kritike za zvítanie sa s politikom priznal, že nič nie je isté. Navyše, viacerí sponzori MS pohrozili, že by v prípade organizovania turnaja v Bielorusku od podpory ustúpili. Hrozby sa napokon naplnili v pondelok večer. Rada IIHF oficiálne odobrala Minsku práva usporiadať MS 2021.  

Lotyši už pred viac ako mesiacom ponúkli IIHF možnosť, že by v prípade finančnej kompenzácie dokázali usporiadať turnaj aj samostatne. V Rige by popri hlavnej aréne vyrástla jedna dočasná, v ktorej by sa mohol hrať turnaj. Záujem o usporiadanie jednej zo skupín prejavilo aj Dánsko.


POKUTY TÝŽDŇA

Disciplinárna komisia SZĽH počas týždňa potrestala viacerých hráčov za predstieranie pádu, filmovanie, ale aj košický klub a jeho prezidenta Júliusa Langa za kritiku rozhodcov.

Klub HC Košice musí zaplatiť pokutu 500 eur za komentár k výkonu rozhodcov v zápase s Michalovcami hranom 30. decembra, ktorý zverejnil na svojom webe do 24 hodín po skončení súboja. Július Lang musí zaplatiť pokutu v rovnakej výške za neoprávnený vstup do šatne rozhodcov po skončení stretnutia. O 10 percent z mesačného príjmu prídu za predstieranie pádu alebo zranenia hráči Liptovského Mikuláša Matej Bača a Kalle Valtola. Prvý sa priestupku dopustil 6. januára v dueli s Detvou, druhý ešte 3. decembra v zápase s Banskou Bystricou. Desaťpercentnú pokutu z výšky platu musí zaplatiť aj Lukáš Tábi z Levíc za rovnaký priestupok v súboji SHL s Humenným.


PRVÁ TRÉNERSKÁ ZMENA V TÝŽDNI

Gergely Majoross sa stal novým trénerom hokejistov HC Nové Zámky. Účastník Tipos extraligy angažoval 41-ročného maďarského kouča namiesto Martina Hrnčára, ktorého vedenie klubu odvolalo v utorok. Majoross viedol nových zverencov už v piatkovom zápase na ľade Michaloviec. Hrnčár pôsobil vo funkcii od júla a tím zanechal na deviatej priečke najvyššej slovenskej súťaže. Bývalý maďarský reprezentant Majoross bol dlhoročný hráč Székesfehérváru, počas kariéry si v sezóne 2007/2008 obliekol i dres Nových Zámkov. Ako tréner začínal v maďarskej mládežníckej reprezentácii, následne viedol Miškovec. Od sezóny 2015/2016 pôsobil v štruktúrach MAC Budapešť, ktorý dva roky viedol ako hlavný tréner i v najvyššej slovenskej súťaži. Asistentom trénera v Nových Zámkoch zostal Marek Dubec, na pozícii trénera brankárov pokračuje Stanislav Petrík.


ZAHRANIČNÁ UDALOSŤ TÝŽDŇA

V tieni pandémie koronavírusu odštartoval minulú stredu v poradí 104. ročník zámorskej hokejovej NHL. Základná časť sa začne o tri mesiace neskôr, ako býva zvykom, namiesto tradičných 82 zápasov odohrá každý tím iba 56, pričom všetky stretnutia a presuny klubov budú sprevádzať prísne hygienické opatrenia. Pretrvávajúca pandemická situácia sťažila cestovanie, skomplikoval sa najmä prechod cez americko-kanadskú hranicu, tímy z USA by museli pred vstupom do Kanady absolvovať povinnú dvojtýždňovú karanténu. Preto vedenie NHL rozhodlo, že v základnej časti odohrajú kluby súboje iba v rámci svojej divízie a 31 účastníkov rozdelilo do štyroch nových divízií. Základná časť sa skončí 8. mája, o tri dni neskôr sa začnú boje v play-off.

Na štarte ročníka bolo na súpiskách šesť slovenských hokejistov. Isté miesta vo svojich tímoch mali Jaroslav Halák (Boston), Andrej Sekera (Dallas), Erik Černák (Tampa Bay), Zdeno Chára, Richard Pánik (obaja Washington) a Tomáš Tatar (Montreal). Na základné súpisky sa nedostali obranca Martin Fehérváry (Washington) a útočník Tomáš Jurčo (Vegas), budú však súčasťou tzv. taxi kádra. Miestenky v prvých tímoch si nevybojovali ani Christián Jaroš (Ottawa), Martin Marinčin (Toronto), Róbert Lantoši (Boston), Adam Húska (NY Rangers) a Adam Ružička (Calgary). Kluby ich po konci prípravných kempov poslali na farmy a budú pokračovať v sezóne v nižšej zámorskej súťaži AHL. Jaroša, Marinčina a Jurča predtým zaradili ich kluby na waiver listinu, z ktorej si ich však nikto nestiahol.


PODPORA TÝŽDŇA

Napriek zložitej spoločenskej situácii v súvislosti s nákazou koronavírusu a množstvo povinností súvisiacich s jej riešením sa Ministerstvo obrany SR rozhodlo podporiť aj slovenské brankárske talenty. Slovenský zväz ľadového hokeja získal od rezortu príspevok vo výške 4530 eur, z ktorého pre mladých brankárov nakúpil desať lapačiek najvyššej triedy. K danému množstvu prispela aj veľká zľava od spoločnosti CCM, ktorá tak prispela k tomu, aby mohlo byť lapačiek zadovážených čo najviac. Nie je to po prvýkrát, čo podalo ministerstvo obrany slovenskému hokeju pomocnú ruku, ktorú si SZĽH v týchto náročných časoch nesmierne váži. V minulých rokoch viackrát finančne podporilo tím trénerov brankárov, ktorí už vyše tri roky organizujú po krajine brankárske kempy. A práve niektorí z ich pravidelných účastníkov sa dočkal novej lapačky zakúpenej zo spomínaného posledného príspevku. Dôležitej súčasti svojho výstroja sa dočkali talenty so sociálne slabších rodín a tí, ktorí ju najviac potrebovali.


ZAUJALO NA DOMÁCEJ SCÉNE

- Kariéra brankára Petra Hamerlíka po odchode z Bratislava Capitals bude pokračovať v Poprade, kde sa na zmluve do konca sezóny 2020/2021.

- Novou posilou hokejového Slovana Bratislava sa stal americký obranca Michael Brodzinski.

- Detvu opustil po skončení hosťovania z Providence Bruins 21-ročný obranca Brady Lyle.

- Tím HK Nitra angažoval 23-ročného kanadského útočníka Mathieua Fogeta a 25-ročného amerického obrancu Wyatta Egeho.

- Pomôcť ofenzíve Košíc má útočník Emile Poirier.

- Útočník Brian Ihnačák sa po pôsobení v talianskom klube Meran/Merano vrátil do Banskej Bystrice.

- Obranca Vojtech Zeleňák už nie je hráč Dukly Trenčín, pôsobenie v klube ukončil po vzájomnej dohode oboch strán.

- Zvolen ukončil spoluprácu s obrancom Františkom Gajdošom.

- Prvoligová Skalica angažovala Patrika Janáča, Stanislava Ballána, Sebastiána Šmidu,

- Obrancovia Boris Česánek a Félix Petrinec budú do konca sezóny pôsobiť v prvoligových Leviciach.

- Útočník Filip Nemček sa vrátil do tímu SHL z Dubnice. Doteraz hrával za Topoľčany.

- Útočník Dominik Rehák bude krátkodobo vypomáhať zo Žiliny v Považskej Bystrici.

- Rastislav Špirko s Andrejom Themárom budú hrávať za Martin až do konca sezóny.

- Vo veku nedožitých 79 rokov zomrela významná osobnosť košického aj slovenského hokeja, dlhoročný tréner klubových mládežníckych družstiev a reprezentácií, funkcionár, hokejový odborník a historik Ivan Labanský.

- Vo veku 84 rokov zomrel 15. januára dlhoročný športový funkcionár a duša hokeja v Leviciach Ondrej Petráš.

 


ZAUJALO NA MEDZINÁRODNEJ SCÉNE

- Brankár Šimon Latkóczy, ktorý v slovenskom drese žiaril na MS do 20 rokov, bude chytať v tíme USHL Chicago Steel.

- Adam Ružička odštartuje sezónu v nižšej zámorskej súťaži AHL. Vedenie Calgary Flames ho tesne pred začiatkom nového ročníka NHL poslalo na farmu do Stocktonu.

- Brankára Adama Húsku vedenie New Yorku Rangers v závere kempu poslalo do tímu AHL Hartford Wolf Pack. „Jazdci“ vsadili na brankársku dvojicu Alexandar Georgiev - Igor Šesťorkin, v taxi tíme bude ako tretí brankár pripravený Keith Kinkaid.

- NHL očakáva za nadchádzajúcu sezónu stratu viac ako miliardu dolárov.

- Mark Stone sa stal prvým kapitánom v histórii klubu Vegas Golden Knights. Tím nemal počas prvých troch sezón v zámorskej súťaži lídra kabíny.

- Dylan Larkin sa stal 37. kapitánom Detroitu Red Wings v histórii.

- Chicago umiestnilo kapitána Jonathana Toewsa na listinu dlhodobo zranených hráčov.

- V kempoch tímov zámorskej hokejovej NHL malo pozitívne testy na koronavírus celkovo 27 hráčov.

- Útočník San Jose Evander Kane vyhlásil osobný bankrot.

- Zápasy NHL Vegas - Colorado a Boston - Philadelphia sa vo februári budú hrať pod holým nebom bez prítomnosti divákov na území strediska Stateline v Nevade pri jazere Tahoe.

- Shane Doan sa vrátil do klubu NHL Arizona Coyotes, v ktorom pôsobil dlhé roky ako kapitán, a bude pracovať ako šéf rozvoja hokeja. Štyridsaťštyriročný niekdajší útočník bude strategický poradca majiteľa Alexa Meruela a generálneho manažéra Billa Armstronga.

- Obranca Jay Bouwmeester, člen Triple Gold Clubu, ukončil po nepríjemnej srdcovej príhode hráčsku kariéru.

- Winnipeg Jets z preventívnych dôvodov zrušil sobotňajší tréning.

- Kanadský obranca Hunter Drew, ktorý sa rozohrával v Banskej Bystrici, sa nedostal do prvého tímu Anaheimu a Ducks ho poslali na farmu do San Diega.

- Martin Gernát z Třinca dostal od disciplinárnej komisie českej extraligy pokutu vo výške desiatich percent zo základného mesačného platu za nafilmovaný pád v dueli s Libercom.

- Vítkovice uvoľnili obrancu Tomáša Kubalíka, ktorý hral v KHL aj za Slovan Bratislava.

- Peter Trška by po odchode z Vítkovíc mohol zamieriť do Komety Brno.

- Po odchode z Michaloviec sa fínsky obranca Sameli Ventelä dohodol so švédskym Nybrom.

- Pre dieru v ľade sa nemohol odohrať štvrtkový duel českej extraligy medzi Hradcom Králové a Třincom.

- Bývalá opora Banskej Bystrice Tyler Beskorowany ukončil kariéru.

- Po štyroch odohraných zápasoch skončil pôsobenie v Miškovci obranca Matt Murphy.

- Nick Shore, ktorý hral v tejto sezóne za Trenčín, sa nedostal do kádra Winnipegu a vracia do Európy do dresu Zugu.