Tréner Vůjtek cíti po MS sklamanie: Chcel v Ostrave uspieť a postúpiť do štvrťfinále

Vladimír Vůjtek medzi  novinármi po poslednom zápase na lavičke reprezentácie SR, foto SITA - Ján ViazaničkaVladimír Vůjtek medzi  novinármi po poslednom zápase na lavičke reprezentácie SR, foto SITA - Ján Viazanička

OSTRAVA - Vrcholy aj poklesy sprevádzali trénera Vladimíra Vůjtka počas jeho štvorročného obdobia pri slovenskej hokejovej reprezentácii. Vrcholom bol nepochybne svetový šampionát v Helsinkách 2012 a spanilá jazda Slovákov až k strieborný medailám, čo po rokoch čakania vlialo národu pod Tatrami novú nádej v lepšie hokejové zajtrajšky. O rok neskôr - rovnako na severe Európy - sa Slováci ešte predrali do vyraďovacích bojov na MS, na ostatných troch veľkých turnajoch však už v elitnej osmičke chýbali.
"Moje pôsobenie na reprezentačnej lavičke sa začalo abnormálnym úspechom, ktorý na Slovensku možno nebude najbližších desať či pätnásť rokov, aj keď mu to veľmi prajem. Silné mužstvá disponujú bohatou hráčskou základňou a majú z čoho vyberať. Slovenskému tímu sa bude ťažko presadzovať na medailové pozície. Pohybovať sa bude väčšinou medzi 7. a 10. miestom, možno raz za niekoľko rokov sa podarí 'preskočiť' do semifinále a získať medailu," povedal skúsený moravský kouč po svojom poslednom súboji na lavičke národného tímu SR, v ktorom jeho zverenci prehrali v utorok v Ostrave na MS 2015 v Česku s výberom USA 4:5 po predĺžení. Už nemali šancu na prienik do štvrťfinále. "Postúpiť tam bude pre Slovensko vždy ťažšie a ťažšie. Posledné dva roky sme sa nekvalifikovali natesno, ušlo nám to o jedno miesto. Niekedy to vyjde, ako v Helsinkách, ale posledné dva roky sa to nepodarilo," pokračoval tréner.

 

Radosť trénera Vůjtka na MS 2012Radosť trénera Vůjtka na MS 2012

Istotne najradšej bude kormidelník Vladimír Vůjtek spomínať na "strieborné" Helsinki, no nájdu sa aj okamihy, ktoré neboli až také príjemné. "Pred rokom sme mali na MS celkom blízko k štvrťfinále. Nad Francúzskom sme viedli 3:2 desať minút pred koncom a napokon sme prehrali 3:4. To bol taký moment, ktorý zostane v pamäti. Bol to asi môj najnepríjemnejší okamih pri slovenskom národnom mužstve," poznamenal tréner, ktorý 17.  mája, v deň finále týchto MS, oslávi 68 rokov

 

Po svetovom šampionáte v Česku, na ktorom jeho tím nepostúpil v ostravskej ČEZ aréne do vyraďovacej časti, je Vladimír Vůjtek sklamaný. "Čakal som, že budeme mať viac bodov a postúpime do štvrťfinále. Rozhodli však prvé zápasy na turnaji. Kľúčový moment celého podujatia bol možno už prvý duel proti Dánsku, v ktorom sme mali od druhej tretiny jasnú prevahu a viedli 3:2. Bol to okamih, keď sme rukavicou vyhodili puk do hľadiska a v oslabení inkasovali gól na 3:3. Bola to bodová strata na začiatku turnaja a do mužstva sa vkradla nervozita. A potom prišiel štvrtý duel proti Nórsku. Je veľmi ťažké odohrať štyri stretnutia za päť dní 'na plný plyn'. Najmä proti súperom, ktorí väčšinou bránia. Stratili sme mnoho fyzických síl, tie nám v druhej tretine spomenutého súboja došli, a preto sme s Nórskom prehrali. A ten zápas bol kľúčový a rozhodujúci," zhodnotil.
Vladimír Vůjtek nesúhlasí s tvrdením, že Slováci na MS 2015 podávali nevyrovnané výkony. "Všetky súboje sme hrali 'natesno'. Bohužiaľ, aj s teoreticky slabšími súpermi sme vyhrávali o gól. A štvrtý duel sme nezvládli a o gól ho prehrali. Inak sme aj so silnými výbermi odohrali dobré zápasy. Fíni nás zdolali v poslednej deväťminútovke, Rusi a Američania až v predĺžení," pokračoval hlavný kouč tímu SR.
Prehra v utorok popoludní s tímom USA mrzí Vůjtka dvojnásobne. "Chcel som sa rozlúčiť víťazstvom, no nepodarilo sa. Otočili sme z 0:3 na 4:3, bol to kvalitný duel a divákom sa musel páčiť. Žiaľ, pred koncom druhej časti sme dostali gól z náhodnej strely. Chalani chceli vyhrať a boli sme blízko, ale pred koncom predĺženia sme opäť inkasovali. Na MS sme mali aj trochu smoly a ostatný súboj to len potvrdil. Chcel som v Ostrave uspieť a dostať sa s tímom do štvrťfinále. Musím však gratulovať Bielorusom, pretože hrali dobre, získali 14 bodov a s takým ziskom sa musí postúpiť," upozornil.

Tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Vůjtek, foto SITA - Ján ViazaničkaVladimír Vůjtek, foto SITA - Ján Viazanička

Vladimír Vůjtek už skôr avizoval, že pri tíme SR definitívne končí a pravdepodobne už ďalej nebude trénersky pôsobiť. Rozlúčil sa teda presne v lokalite, v ktorej v šesťdesiatych rokoch minulého storočia začínal ako hráč. Vo všetkých tohtoročných súbojoch vo Vítkoviciach mal jeho tím obrovskú divácku podporu vypredaných tribún. "Fanúšikovia boli skvelí. Prišli a v každom zápase zaplnili halu do posledného miesta. Bolo to úžasné pre mužstvo, no niekedy to aj zväzovalo. Najmä v úvode turnaja, keď chlapci ešte neboli rozohratí a päťky zložené tak, ako by mali byť. Niektoré príchody sme mali na poslednú chvíľu, ťažko sa nám hľadala ideálna zostava. Možno sme doplatili na to, že sme v úvode nemali náročnejších súperov, ako to bolo na predchádzajúcich MS. Program bolo však daný, nemôžeme si vyberať a vyhovárať sa na to," uviedol tréner Slovákov a prezradil, že na turnaji ho veľmi milo prekvapili útočník Vladimír Dravecký či mladý obranca Adam Jánošík.
Viac sa čakalo od niektorých hráčov zo zámoria. "Tomáš Tatar sa na turnaji nechytil. Prišiel po siedmich náročných dueloch Detroitu v play-off, kde sa isto vyšťavil do maxima. Priletel a šiel priamo na ľad. Veľmi chcel pomôcť, ale ruky mu nešli tak ako na predchádzajúcich turnajoch," dodal Vladimír Vůjtek.
Charizmatický kouč má v súčasnosti jasno, ako bude vyzerať jeho najbližší program: "Posledných šesť týždňov prípravy a ďalšie dva na turnaji boli po psychickej stránke veľmi náročné, musím si teraz trochu oddýchnuť. Predstavujem si to tak, že sa zatvorím doma a hokej pôjde úplne mimo mňa."