Parádny gól Tatara, skóroval aj Kopecký, asistencia Sekeru

Tomáš Tatar prekonal brankára Dallasu Lehtonena, foto SITA/AP

NEW YORK - Góly Tomáša Tatara a Tomáša Kopeckého pomohli Detroitu a Floride k víťazstvám v sobotňajších zápasoch zámorskej NHLTatar v polovici stretnutia po parádnej individuálnej akcii strelou bekhendom zvyšoval náskok Detroitu v Dallase na 4:1. Dvadsaťtriročný rodák z Ilavy sa v priebojnom prieniku zbavil dvoch obrancov súpera Brendena Dillona a Camerona Gaunceho a sám pred brankárom Karim Lehtonenom nezaváhal. Zámorský server Fox Sports označil jeho kúsok za potenciálny gól roka.

"Len som chcel doviezť puk do útočného pásma. Mal som proti sebe dvoch hráčov a jedného som cítil ešte zozadu. Jeden z tých hráčov sa ma snažil trafiť, ale zrazil sa s tým druhým. Mal som vlastne šťastie. Zrazu som bol sám pred brankárom a aj pri zakončení som mal potrebné šťastie, keď som dostal puk za jeho chrbát. Zostal som prekvapený, že sa to podarilo," opísal Tatar jeden zo svojich krajších gólov pre server detroitnews.com.
Mladý slovenský útočník dosiahol ôsmy gól sezóny (bilancia produktivity 8+8) a hostia zvíťazili hladko 5:1. Tatar sa stal treťou hviezdou zápasu, hoci odohral len necelých 11 minút. Detroit priviedli k víťazstvu aj dvojgólový strelec Henrik Zetterberg a brankár Jimmy Howard, ktorý zneškodnil 44 zo 45 striel smerujúcich na neho. "Myslím si, že Tatar a Nyquist zahrali veľmi dobre. Zetterberg a Kronwall boli zasa pravými lídrami. Ak k tomu pridáme spoľahlivého brankára, bola to veľmi vydarená tímová noc," pochválil svojich hráčov tréner Detroitu Mike Babcock. "V novom roku sa snažím hodiť za hlavu všetko zlé, čo sa stalo v tom starom. Začínam odznova a chcem chytať čo najlepšie," povedal zámorským novinárom Howard, ktorý už má istú nomináciu v tíme USA na ZOH v Soči.

Tomáš Kopecký po premenenom nájazde, foto SITA/AP

Kopecký štvrtým gólom v sezóne poslal v 18. min Floridu do vedenia 2:1 nad Nashvillom. Neskôr viedli domáci aj 4:2, ale napokon potrebovali na zisk 2 bodov až samostatné nájazdy. Tam mal opäť hlavné slovo slovenský útočník, ktorý v šiestej sérii rozhodol o výhre Panthers 5:4. Pre 31-ročného Kopeckého to bol druhý premenený rozhodujúci nájazd v rozpätí troch týždňov. Trinásteho decembra rovnakým spôsobom zabezpečil triumf Floridy nad Washingtonom (3:2).

Z pätice Slovákov, ktorí zasiahli v sobotu do bojov na zámorských klziskách, si vylepšil svoju produktivitu aj Andrej Sekera. Obranca Caroliny prispel k triumfu svojho tímu v New Yorku nad Islanders (3:2) jednou asistenciou. Pre 27-ročného rodáka z Bojníc to bola už sedemnásta gólová prihrávka sezóny. Sekera odohral 23:35 min a na ľade strávil už tradične najviac času spomedzi všetkých hráčov Caroliny.
Hokejisti Bostonu zvíťazili nad súpermi z Winnipegu 4:1. Hviezdou stretnutia bol obranca "medveďov" Torey Krug, ktorý zaznamenal dva góly a pridal aj jednu asistenciu. Pritom predtým v 11 zápasoch neskóroval. "Keď sa snažíte, ale neviete reálne prispieť k víťazstvu pre svoje mužstvo, je to frustrujúce. Keď sa to však podarí, je to skvelý pocit," komentoval Krug, ktorý sa stal prvou hviezdou zápasu. Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral 22:15 min a na brankára Pavelca vyslal dve strely. Už v 22. sekunde putoval na trestnú lavicu za hrubosť a po návrate na ľadovú plochu sa pobil s Chrisom Thorburnom, čím si vyžiadal päťminútový trest.
Aj piaty Slovák sa v sobotu tešil z víťazstva so svojím tímom. Philadelphia zdolala Phoenix na jeho ľade 5:3 a obranca Andrej Meszároš ukončil zápas s plusovým bodom.
V kanadskom derby v Montreale sa z víťazstva 4:3 po predĺžení tešili hostia z Ottawy. Doteraz priemerní Senators konečne dvíhajú hlavy, toto bol štvrtý víťazný zápas v ich podaní bez prerušenia, a to stále hrajú bez zraneného kapitána Jasona Spezzu. "Naše mužstvo herne vyrástlo počas sezóny, ale musí v zlepšovaní sa naďalej pokračovať,“ povedal tréner Ottawy Paul MacLean.
Hanbu pred vlastnými fanúšikmi si urobili hokejisti Toronta, ktorí prehrali doma s New York Rangers nečakane vysoko 1:7. "Diváci nás vypískali po prvej, druhej aj tretej tretine. A plne sme si to zaslúžili. Náš výkon neznesie žiadne kritéria," sypal sebe aj spoluhráčom popol na hlavu jediný úspešný strelec Toronta Joffrey Lupul.
Obranca Ryan Suter z Minnesoty strelil v 43 zápasoch sezóny iba 2 góly, ale teraz pridal v jednom stretnutí hneď tri. Najmä vďaka jeho prvému hetriku v kariére Minnesota zdolala Washington 5:3 a Suter sa po zápase naširoko usmieval. "Nemôžem sa prestať smiať,“ cituje Sutera server NHL. Po prvej tretine, keď Washingtom vyhrával na góly 2:0 a na strely 11:1, ešte nebolo nikomu z tímu Wild do smiechu. Potom však prišiel obrat. "Prvá tretina bola v našom podaní strašná. Potom nám dal tréner v kabíne budíček a nakoplo nás to k zlepšenému výkonu," dodal Suter.

Sumáre sobotňajších stretnutí:

Boston - Winnipeg 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 15. Paille (Krug, G. Campbell), 24. Krug (Paille), 28. Krug (McQuaid, Söderberg), 50. R. Smith (Marchand, P. Bergeron) - 11. Byfuglien
Zdeno Chára (Boston) odohral 22:15 min, 2 strely, 1 zblokovaná strela, 7 trestných minút

Colorado - San Jose 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)
Góly: 16. MacKinnon (Benoit, Stastny), 25. McGinn (Duchene), 26. E. Johnson (Landeskog, Stastny), 26. MacKinnon (Mitchell, McLeod) - 29. Pavelski (Marleau, J. Thornton), 31. Marleau (Demers, Nieto), 46. Couture (Marleau, Hannan)

Buffalo - New Jersey 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Góly: 40. Moulson (Ennis, Ehrhoff), 52. D´Agostini (Ott, Omark) - 48. Ryder (Zajac, Židlický)

Florida - Nashville 5:4 po sam. nájazdoch (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 12. Boyes (Barkov, B. Campbell), 18. KOPECKÝ (Goc, Huberdeau), 38. Bergenheim, 42. Goc (Huberdeau) - 7. C. Smith (Spaling, Legwand), 37. Fisher (C. Wilson), 55. S. Jones (Josi, S. Weber), 60. Gaustad (Hörnqvist, S. Weber)
Tomáš Kopecký (Florida) odohral 18:56 min, 1 gól, 3 strely, 2 plusové body, premenil rozhodujúci nájazd

Phoenix - Philadelphia 3:5 (0:0, 3:2, 0:3)
Góly: 22. Klinkhammer (Vermette, Boedker), 23. Korpikoski (C. Murphy, Hanzal), 27. Boedker (Yandle, C. Murphy) - 24. Hartnell (Streit), 38. B. Schenn (Lecavalier, Coburn), 45. Simmonds (Voráček, Timonen), 52. Voráček, 60. Giroux
Andrej Meszároš (Philadelphia) odohral 14:28 min, 1 strela, 1 plusový bod

Montreal - Ottawa 3:4 po predĺžení (1:3, 0:0, 2:0 - 0:1)
Góly: 12. Briere (Moen, D. Murray), 42. Briere (Plekanec, D. Murray), 45. B. Gionta (Briere, Plekanec) - 1. Greening (Condra, Z. Smith), 14. Stone (Kassian, Phillips), 15. Condra (Methot), 61. MacArthur (Zibanejad, E. Karlsson)

NY Islanders - Carolina 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
Góly: 28. Tavares (Vanek), 60. Vanek (A. MacDonald, Strome) - 27. Malhotra (Dwyer), 34. J. Staal (Dwyer, Gerbe), 35. Brett Sutter (Skinner, SEKERA)
Andrej Sekera (Carolina) odohral 23:35 min, 1 asistencie, 3 plusové body, 2 zblokované strely

St. Louis - Columbus 6:2 (0:2, 3:0, 3:0)
Góly: 28. Berglund (Jackman, Shattenkirk), 36. Sobotka (Tarasenko, Shattenkirk), 38. Lapierre (Pietrangelo, Bouwmeester), 41. Beglund (Tarasenko, Sobotka), 49. Schwartz (Backes, Oshie), 55. Pietrangelo (Oshie, Backes) - 4. Anisimov (Dubinsky, R. Murray), 12. Letestu (Comeau)

Toronto - New York Rangers 1:7 (0:2, 1:3, 0:2)
Góly: 38. Lupul (Bozak, Rielly) - 7. Girardi (McDonagh, Callahan), 16. Moore, 31. Pouliot (M. Staal), 35. Kreider (Stepan, Moore), 37. Moore, 50. B. Richards (Callahan, Hagelin), 57. B. Boyle (Del Zotto, J. T. Miller)

Dallas - Detroit 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)
Góly: 13. Peverley (Horcoff) - 8. Zetterberg, 19. Andersson (Quincey), 19. D. Miller (Abdelkader), 32. TATAR, 53. Zetterberg (Cleary)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 10:46 min, 1 gól, 3 strely, 1 plusový bod, 1 zblokovaná strela

Minnesota - Washington 5:3 (0:2, 4:1, 1:0)
Góly: 23. Niederreiter (Coyle, Cooke), 27. Suter (M. Koivu, Granlund), 28. Suter (M. Koivu, Heatley), 38. Zucker (Ballard, Brodin), 48. Suter (Stoner) - 13. Johansson (Ovečkin, Nicklas Bäckström), 13. Mike Green (Chimera, Laich), 34. Mike Green (Laich)

Los Angeles - Vancouver 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Góly: 42. D. Brown (Williams, Stoll), 53. J. Carter (King), 60. J. Carter (Doughty) - 13. Kesler (D. Sedin, H. Sedin)