Fíni dali mat Kanade v 57. minúte a sú v semifinále

MINSK - Hokejisti Fínska si štvrtýkrát v rade zahrajú v semifinále na majstrovstvách sveta, Suomi si vo štvrtkovom večernom štvrťfinále v Čižovka Arene poradili s Kanadou 3:2.
Na Fínov, ktorí skončili v základnej B-skupine až na 4. mieste a do play-off sa prebojovali na poslednú chvíľu vďaka pomoci Švajčiarska, čakajú v sobotňajšom semifinále Česi. Európsky tím rozhodol o výhre v súboji s víťazom A-skupiny v tretej tretine. Pre Kanadu sú semifinálové brány zavreté už piaty rok po sebe. Javorové listy nenapodobnia double Švédska z roku 2006 a po výhre na zimných olympijských hrách 2014 v Soči nepridajú na ďalšom veľkom medzinárodnom turnaji prvenstvo

Hrdina okamžiku - fínsky útočník Iiro Pakarinen strelec víťazného gólu vo štvrťfinále proti Kanade, foto SITA/APHrdina okamžiku - fínsky útočník Iiro Pakarinen, strelec víťazného gólu vo štvrťfinále proti Kanade

Kanaďania boli od úvodu stretnutia aktívnejší, ale v prvej tretine nedokázali namieriť presne a prekonať pozorného Pekku Rinneho v bránke, ktorému navyše po strelách Schenna a Kadriho pomohla aj žŕdka. Fíni boli v zakončení presnejší, v 7. min potrestal vylúčenie Myersa pohotovou strelou z ľavého kruhu po odrazenom puku Palola. Aktívni Kanaďania sa dočkali vyrovnania v 26. min, keď Turris napriahol od modrej a jeho tvrdá strela skončila v sieti. V 33. min pri hre štyroch proti štyrom obral Scheifele o puk Kontiolu a v prečíslení dvoch proti jednému trafil švihom pod hornú žŕdku.

V úvode tretej tretiny prežili Fíni kanadský nápor a Hietanenova oslobodzovacia strela pri snahe ísť striedať skončila nečakane v sieti, keď Scrivensovi prešiel puk medzi vyrážačkou a telom. Kanaďania sa snažili a tlačili súperov pred bránku. V 57. min stratil na obrannej modrej puk Myers, Mäntylä prihral Pakarinenovi, ktorý prestrelil Scrivensa - 3:2. Kanaďania sa v závere snažili v power-play neúspešne o vyrovnanie.

Štvrťfinále (Čižovka Arena):
Kanada - Fínsko 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
Góly: 26. Turris (Read), 33. Scheifele - 7. Palola (Hietanen, Lehterä), 41. Hietanen (Lehterä, Kontiola), 57. Pakarinen (Lehterä)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemmann (Nem.), Olenin (Rus.) - Carnathan (USA), Schrader (Nem.), 8200 divákov.

Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly - MacKinnon, B. Schenn, Burrows - Read, Turris, Chimera - Brouwer, Hodgson, Kadri - J. Ward, Scheifele, Monahan - Huberdeau
Fínsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivisto, Lajunen, Marttinen - Pakarinen, Lehterä, Kontiola - Komarov, O. Jokinen, Haula - Jormakka, Immonen, Palola - Salomäki, T. Sallinen, Huhtala