Bielorusi po dráme zdolali Lotyšov a sú vo štvrťfinále

MINSK - Hokejová reprezentácia Bieloruska uspela vo svojom šiestom vystúpení na 78. majstrovstvách sveta v Minsku, keď v pondelok večer pred vlastnými fanúšikmi zdolala výber Lotyšska 3:1. Domáci hokejisti si vybojovali istotu postupu do štvrťfinále. Lotyši môžu miestenku medzi oktetom najlepších mužstiev na šampionáte získať v utorok na úkor Fínov, no so Švajčiarmi musia získať aspoň dva body.

Brankár Lotyšov Masalskis bez masky po nekompromisnom ataku Bielorusa Stasa, foto SITA/APBrankár Lotyšov Masalskis bez masky po nekompromisnom ataku Bielorusa Stasa

Bielorusi rozhodli o svojom triumfe v rozpätí 32 sekúnd deviatej minúty prvej tretiny. Brankára Masalskisa prekonal Platt delovkou od modrej čiary a Grabovskij vzápätí pridal druhý presný zásah. Po sérii vylúčení sa Lotyšom podarilo skorigovať v početnej výhode o dvoch korčuliarov - Lalanda prekonal Kulda a vykresal nádej na bodový zisk. Tlak lotyšského družstva v závere pri power-play síce priniesol gól z hokejky Daugaviňša, no arbitri ho neuznali pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Definitívnu bodku za duelom dal presný zásah S. Kosticyna do prázdnej bránky súpera.

Výsledok - B-skupina (Minsk Arena):
Lotyšsko - Bielorusko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 34. Kulda (Niživijs) - 9. Platt (Graborenko, Stas), 9. Grabovskij (Kaľužnyj, Korobov), 60. S. Kosticyn
Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: Jass 10 min za napadnutie hlavy a krku, Daugaviňš (obaja Lot.) trest v hre za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) - Carlson (Kan.), Puolakka (Fín.), 14 531 divákov

Tabuľka B-skupiny:
1. Rusko 6 6 0 0 0 29:6 18 - istý postup do štvrťfinále
2. Bielorusko 6 4 0 0 2 17:15 12 - istý postup do štvrťfinále
3. USA 6 3 1 0 2 22:19 11 - istý postup do štvrťfinále
4. Fínsko 7 3 1 0 3 18:15 11
**************************************************************************************
5. Lotyšsko 6 3 0 0 3 18:21 9
6. Švajčiarsko 6 2 0 1 3 16:19 7
7. Nemecko 6 1 1 0 4 9:18 5
8. Kazachstan 7 0 0 2 5 16:32 2 - istý zostup do A-skupiny I. divízie MS

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.